شنبه , 29 اردیبهشت 1403

کیفیت هوای کرج در وضعیت قرمز قرار گرفت

فردین حکیمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آخرین اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان، شاخص برخط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در شهرستان کرج در ایستگاه مترو کرج بر روی عدد ۱۶۱ و در ایستگاه فرهنگسرا بر روی عدد ۱۵۴ قرار دارد.

وی اظهار داشت: همچنین شاخص آلودگی در شهرستان اشتهارد نیز  عدد ۶۳ را نشان می دهد که بیانگر سالم بودن کیفیت هوا در این منطقه است.

حکیمی یادآور شد که ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در دیگر شهرستان های استان با مشکلاتی روبرو هستند و در زمان حاضر اطلاعاتی در خصوص میزان شاخص آلودگی هوا در این شهرستان ها دردستس نیست  که تا چند روز آتی این مشکلات برطرف خواهد شد.

وی به اقدامات در وضعیت قرمز اضطرار اشاره  کرد و گفت : مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، ضروری است.

حکیمی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز، خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.

وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که سبب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.

حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی می باشند.

استان البرز دارای ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا است.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …