چهارشنبه , 30 خرداد 1403

طرح خرید دام های حذفی و مازاد عشایر البرز آغاز شد

علی نقدی بازنشین روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح به منظور حمایت از قشر زحمتکش  عشایر در برابر آسیب های ناشی از خشکسالی و افزایش بهای نهاده های دامی در کشور در حال انجام است.

وی اظهار داشت:  طرح  خرید دام های مازاد عشایر در استان البرز طی تفاهمنامه ای  فی مابین شرکت پشتیبانی امور دام و امور عشایر  استان آغاز شده است.

مدیر امور عشایر البرز  با بیان اینکه کشتار این دام ها با نظارت کامل دامپزشکی به لحاظ سلامت انجام می شود، گفت: در برآوردهای انجام شده قرار است در کل حدود ۲۰ هزار راس دام حذفی عشایر در این طرح کشتار شوند که در فاز اول فروش و کشتار پنج هزار راس

خرید و به کشتارگاه انتقال می یابند.

نقدی بازنشین با اشاره به میزان خرید ۲۰۰ راس دام به صورت روزانه ادامه داد: حذفی بودن  گوسفند یا بز به لحاظ سن ، آبستن نبودن دام و برخورداری کامل دام از سلامت را از شرایط اصلی قرارگیری دام عشایر در این طرح به شمار می رود.

وی ضمن اظهار امیدواری بر اینکه با اجرای این طرح بخشی از مشکلات عشایر استان و کشور برطرف شود، افزود: این دام های زنده با قیمت هر کیلوگرم ۳۲ هزار تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام استان خریداری می شود.

مدیر امور عشایر البرز  خاطرنشان کرد که عشایر در قبال تحویل هر کیلوگرم دام زنده، به میزان سه کیلوگرم جو از شرکت پشتیبانی امور دام دریافت خواهند کرد ضمن اینکه پس از حذف دام های مولد پیر فوری دام های جوان مولد جایگزین می شوند.

شرکت پشتیبانی امور دام استان البرز با یکی از شرکت های بسته بندی قراردادی منعقد کرده که پس از کشتار دام های مولد فوری آن ها را بسته بندی و در یکی از سردخانه های استان به صورت فریز شده ذخیره سازی و نگهداری می کند تا بر اساس سیاست های ابلاغی تنظیم بازار با قیمت مصوب یا راهی بازار مصرف شده و یا تحویل مراکز صنعتی و پرمصرف شود.

عشایر استان البرز دارای ۳۲۱ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) هستند که پیش‌بینی‌ می شود از این تعداد دام در سال جاری ۶ هزار و ۸۰۰ تن شیر گوسفندی، سه هزار و ۷۰۰ تن گوشت و سه هزار و ۳۰۰ تن سایر فرآورده های دامی تولید شود

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …