پنجشنبه , 30 فروردین 1403

سرمایه گذاری در بخش صنایع دستی کم هزینه و تاثیرگذار است

پرهام رضایی  عصر چهارشنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های صنایع دستی و گردشگری استان‌های البرز و قزوین که در پارک ملی ایران کوچک کرج  رگزار شد، اظهار داشت: البرز استانی با ظرفیت های فراوان است و هر گوشه ای از این منطقه مستعد برنامه ریزی مدون و نگاه ویژه برای بهره برداری مناسب از این ظرفیت ها است.
وی با بیان اینکه در سطح کشور البرز را به عنوان یک استان صنعتی می شناسند، گفت: استان البرز در بخش‌های کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد اما متاسفانه در خارج از این استان کمتر از ظرفیت‌های مذکور سخن گفته می‌شود.
ریس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز افزود: صنایع دستی و گردشگری البرز از چند زاویه از جمله نگاه اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد، زیرا سرمایه اولیه کمتری نسبت به خیلی از مشاغل برای راه اندازی این کسب و کارها نیاز است و به همین دلیل تاثیر آن در کاهش ضریب جینی بسیار بالا است.
وی با اشاره به اینکه عدد شاخص و ضریب جینی استان البرز بسیار بالا است، گفت: این موضوع سبب آسیب های اجتماعی و بروز دیگر مشکلات در  استان البرز شده است، اما توسعه صنایع دستی،  گردشگری و بوم گردی در البرز در کنار فعالیت کارخانه‌های صنعتی می تواند به آنجا منجر شود که دیگر اقشار جامعه نیز در چرخه اقتصادی و در نتیجه آن کاهش ضریب جینی استان مشارکت کنند.
رضایی با بیان اینکه  در طول ۲ سال گذشته و تحت تاثیر درگیری با کرونا خسارت زیادی به حوزه صنایع دستی و گردشگری وارد شد، افزود: تحت تاثیر این آسیب ها بسیاری از کسب و کار در بخش صنایع دستی و گردشگری دچار آسیب صددرصدی و خروج از چرخه اقتصادی خود شدند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نام ایران کوچک را برای استان البرز برگزیدند، افزود: در کرج هم بر اساس موقعیت جغرافیایی که از سال‌ها قبل توسط مرحوم محمد صادق فاتح یزدی صنایع متعددی را ایجاد کرده بود، در یکسال قبل به همت شهرداری کرج پارک ایران کوچک افتتاح شد و امروز در این مجموعه نمایشگاه توانمندی‌های صنایع دستی و گردشگری را برگزار کرده ایم.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز بیان داشت: در پارک ملی ایران کوچک ماکت‌هایی از بناها و شاخصه‌های تاریخی استان‌های مختلف نمایش داده شده است؛ چرا که در البرز از اقوام مختلف ایران زندگی می کنند و باید از این ظرفیت ها بهره برداری و استفاده شود.
وی ادامه داد: پایه ریزی برگزاری کارهای مشترک از جمله نمایشگاه توانمندی‌های صنایع دستی اتاق‌های البرز و قزوین بعد از تفاهم نامه منعقد شده میان اتاق‌های بازرگانی ۲ استان پیش برده شد، البته از یکسال قبل که نخستین تفاهم نامه میان اتاق بازرگانی البرز و اداره کل میراث فرهنگی استان را داشتیم به دنبال حمایت از کسب و کارها در حوزه صنایع دستی و گردشگری بوده ایم، در کنار آن طی جلسات متعدد هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز مقرر شد که از ظرفیت‌های استان همجوار از جمله قزوین هم استفاده کنیم.
رضایی با اشاره به اهمیت افزایش تعدد برگزاری نمایشگاه‌هایی جهت معرفی ظرفیت‌های های استان ها توضیح داد: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی به دنبال مطالبه گری‌های فعالان این عرصه و حمایت از کسب و کارهای نوین است، به دنبال برگزاری سالانه چنین نمایشگاه‌هایی در قالب همکاری با دیگر استان‌ها هستیم.

نمایشگاه دستاوردهای گردشگری و صنایع دستی استان های البرز و قزوین از پنجم تا هفتم آبان ماه در پارک ملی ایران کوچک واقع در جهانشهر کرج فعال است.

استان البرز دارای بیش از پنج هزار هنرمند در ۷۲ رشته صنایع دستی است.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …