چهارشنبه , 3 مرداد 1403

مدیرکل آموزش و پرورش: البرز آماده بازگشایی مدارس شد

سالار قاسمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس آسیب‌های روحی و روانی دانش آموزان را کاهش می‌دهد و به مدیران در اجرای برنامه‌های تمام ساحتی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کمک می‌کند، اظهارداشت: همه‌گیری ویروس کرونا، تعطیلی اجباری آموزش‌ها و سوق یافتن دانش آموزان به سمت آموزش مجازی در ۲ سال اخیر مدارس را رقم زد.

وی بیان داشت: نقش آموزش و پرورش در روند توسعه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه بسیار مهم و تعیین کننده است و مدرسه به عنوان عنصر کلیدی نظام آموزشی، زمینه رشد فکری و اخلاقی جامعه را فراهم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تعطیلی طولانی مدت مدارس موجب افت تحصیلی، افسردگی و کم تحرکی دانش آموزان شده است و باید کلاس‌های درس به تدریج و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به صورت حضوری تشکیل گردد.

قاسمی با بیان اینکه کرونا از اسفند ۹۸ بر نظام تعلیم و تربیت کشور سایه افکند و موجب شد دانش آموزان به‌جای حضور در کلاس‌های درس مجبور شدند در فضای مجازی در کلاس‌های درس معلمان حاضرشوند،اضافه کرد: براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تربیت تمام ساحتی باید مورد توجه قرار گیرد که تحقق این هدف و جبران عقب ماندگی‌های سال های اخیر منوط به بازگشایی مدارس است که این مهم نیاز به همراهی اولیا دارد.

وی حفظ سلامت وایمنی دانش آموزان را مهمترین محوربازگشایی حضوری مدارس ذکر کرد و افزود: در قالب پروژه مهر به گونه ای برنامه ریزی شده که در سال تحصیلی جدیدهیچ کلاس بدون معلم و هیچ دانش‌آموز بدون کلاس دراستان البرز نداشته باشیم.

وی از « کارنامه ماندگار، مهر یادگار» به عنوان شعار پروژه مهر ۱۴۰۰ البرز یاد کرد و یادآورشد: برای  اجرای این پروژه مهم کارگروه های تعمیر و تجهیز، بهداشت و سلامت، ساماندهی، ارزیابی و نظارت، سواد آموزی، استثنایی، توجیه و تبلیغ و تائید صلاحیت و آموزش مجازی تشکیل شد تا زیرساخت های مناسب تعلیم و تربیت برای سال تحصیلی جدید در استان مهیا شود.

مدیرکل آموزش و پرورش البرزادامه داد: برای دانش آموزان البرز در سال تحصیلی جدید ۱۳ هزار و ۱۲۲ کلاس درس در یک هزار و ۳۴۵ کد مدرسه دولتی و یک هزار و ۶۷۳ مدرسه غیر دولتی آماده شده است.

وی با اشاره به اینکه برای بازگشایی مدارس تمهیدات لازم در استان پیش بینی شده است،اضافه کرد: آموزش مدارس در مهرماه سال تحصیلی جدید در همه پایه های تحصیلی مجازی است.

وی یادآورشد: بیش از ۹۰ درصد فرهنگیان البرز هر ۲ دز واکسن را دریافت کردند و واکسیناسیون بقیه فرهنگیان نیزدرحال انجام است و دانش آموزان نیز طبق فراخوان انجام می شود.

قاسمی عنوان کرد: برای کاهش دغدغه والدین در سال تحصیلی جدید اقدامات مختلفی در مدارس البرز همانند شاداب سازی و تعمیرات سرویس های بهداشتی ، تهیه مواد ضد عفونی، ماسک و تمیزکننده با اختصاص اعتبارات استانی و کمک های خیرین و انجمن اولیا و مربیان مدارس استان انجام شده است.

وی گفت: همه مدارس استان البرز  از آمادگی کامل برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ برخوردار هستند.

وی به وضعیت تراکم کلاس های درس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ دراستان پرداخت وافزود: تراکم کلاس ها در دوره ابتدایی ۳۳.۳۵، در دوره اول متوسطه ۳۲.۵۵ ، در دوره دوم متوسطه نظری ۲۹.۴۸ دوره فنی حرفه ای ۲۹.۳۰ و در کاردانش ۲۳.۶۸ است.

مدیرکل آموزش و پرورش البرزخاطرنشان کرد: در سال تحصیلی جدید شاهد  یک هزار و ۶۷۷ معلم جدید به مدارس استان از طریق جذب سربازمعلم، ماده ۲۸، متعهدین خدمت، روحانی وظیفه و انتقالی عادی و اضطراری هستیم.

وی یادآورشد: برای تجهیز مدارس به امکانات مورد نیاز مبلغ ۲۲ میلیارد تومان شامل میز، نیمکت، صندلی معلم، تجهیزات آموزشی، ورزشی و هنرستانی تامین اعتبار گردید و مبلغ ۱۲ میلیارد تومان  نیز به منظور تکمیل امکانات مورد نیاز پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: ۹۹ درصد مدارس البرز با دامنه مناسب دارای اینترنت هستند و تا کنون از مجموع ۱۳ هزار و ۱۵۳ کلاس استان، هشت هزار و ۱۳۳ کلاس درس که شامل ۶۱ درصد مدارس می شود،هوشمند سازی شده است.

قاسمی اضافه کرد: همه کتاب های سفارش شده دانش آموزان به مدارس استان البرز ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد چهار هزار تبلت یا گوشی هوشمند از زمان آغاز آموزش مجازی تا کنون توسط کمیته امدادامام خمینی (ره) خیرین و آموزش و پرورش در بین دانش آموزان نیازمند البرز توزیع شده است، عنوان کرد: پنج درصد دانش آموزان و چهار درصد معلمان استان دسترسی به شبکه آموزشی شاد ندارند.

وی گفت: بیشترین کمبود معلم در دوره ابتدایی البرز است که این کمبود در سال تحصیلی جدید از تخصیص ساعت اضافه کار به معلمان، نیروهای سرباز معلم و جدیدالاستخدام تامین شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش البرزدرادامه به بهره برداری از ۳۰ پروژه آموزشی با ۹۰ کلاس درس و با اعتباری بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی و خیری در استان پرداخت و افزود:  راه اندازی کاروان تجهیزات بهداشتی ، ورزشی و کارگاهی به ارزش ۳۰ میلیارد تومان، تعمیرات ۲۹۶ چشمه سرویس بهداشتی، ۳۸ آبخوری و ۲۳ هزار متر ایزوگام مدارس ازمهمترین اقدامات کارگروه تعمیر و تجهیز پروژه مهر ۱۴۰۰ این استان است.

وی اظهارداشت درسال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ رشد جمعیتی دانش آموزان البرز بین سه تا ۳.۵ درصد پیش بینی می شود که مهمترین دلیل آن را مهاجرت پذیری استان تشکیل می دهد.

قاسمی تاکید کرد: درخصوص کاهش دغدغه های والدین برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید دربرنامه های مختلف تلویزیونی و رادیویی،گفت و گو با رسانه ها بویژه خبرگزاری ایرنا به منظور پاسخگویی به سوالات اولیا،بازگشایی مدارس و شرایط آن در استان انجام شد.

استان البرز ۴۸۰ هزار دانش آموز دارد.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …