۹ مرکز مشاوره برای هدایت تحصیلی دانش آموزان البرز فعال شده است

علی رحمانی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه والدین از انتخاب رشته اجباری برای فرزندانشان دوری کنند،اظهارداشت: این مراکز از زمان شروع صدور فرم‌های ۶ و هفت هدایت تحصیلی در راستای انتخاب رشته دانش‌آموزان در هشت مرکز مشاوره آموزش و پرورش البرز و مرکز استانی مشاوره روانشناختی رازی مستقر درکرج فعالیت خود را با هدف انتخاب رشته آگاهانه دانش آموزان پایه نهم آغاز کردند.

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌ها باید با مراجعه به سایت همگام که از طریق مدرسه به آن‌ها اطلاع رسانی شده است، فرم های‌ شماره ۶ و هفت که جنبه مشورتی  و عملکردی داشته و استعداد و عملکرد تحصیلی دانش آموز را نشان می دهد دریافت کنند.

وی بیان داشت: خانواده ها در انتخاب رشته تحصیلی فرزندانشان  به توانایی، استعدادها، علاقه، رغبت و بازارکار توجه  کنند.

رحمانی با بین اینکه ثبت نام در رشته های مختلف تحصیلی بر اساس کسب اولویت توسط دانش آموز است ف اضافه کرد: برای رشته‌های علوم تجربی، انسانی و فنی و حرفه ای اولویت “الف و ب” و برای رشته های ریاضی و کاردانش  فقط اولویت “الف” مدنظراست.

وی یادآورشد: مدیران مدارس از زمان شروع ثبت نام تا ۳۱ تیر جاری دانش آموزانِ اولویت “الف” را ثبت نام کرده و از اول تا ۱۵ مرداد در صورت وجود ظرفیت، دانش آموزان اولویت “ب” ثبت کنند.

وی تصریح کرد: دانش آموزان پایه نهم بر اساس شرایطی که مجاز شناخته شده است می‌توانند بر حسب وضعیت تحصیلی و علاقه مندی یکی از این رشته‌های تحصیلی را برای ورود به پایه دهم انتخاب کنند.

وی ادامه داد: مراکز و هسته های مشاوره دراین ایام آماده خدمات دهی راهنمایی و مشاوره به دانش آموزان و خانواده ها در زمینه انتخاب رشته تحصیلی  هستند.

رییس اداره امورتربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب ها آموزش و پرورش البرز ادامه داد: کانال‌های ویژه‌ای هم در شبکه شاد در نظر گرفته شده است تا دانش آموزان اطلاعات کافی و لازم را برای انجام فرآیند هدایت تحصیلی، آشنایی با مشاغل  و نهایتا انتخاب رشته مطلوب داشته باشند.

وی افزود: طرح هدایت تحصیلی چند سالی است با هدف انتخاب رشته متناسب با علاقه، توانایی و استعداد دانش‌آموزان در مدارس متوسطه دوره اول اجرا می‌شود که امسال ۳۴۳ مشاور تحصیلی در مدارس استان مسوولیت آن را برعهده دارند.

رحمانی گفت: کمیته هدایت تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز نیز به صورت حضوری و یا تلفنی با شماره ۳۲۵۶۳۲۲۴ آماده خدمت به دانش آموزان پایه نهم در زمینه انتخاب رشته آگاهانه است.

وی تاکید کرد: : دانش آموزان پایه نهم مدارس استان را ۱۹ هزار و ۸ نفر پسر و ۱۸ هزار و ۲۴۱ نفر دختر تشکیل می دهد که دراین روزها در حال انتخاب رشته تحصیلی هستند.

استان البرز ۴۷۳ هزار دانش آموز دارد.