۲ هزار بسته لوازم التحریر بین دانش آموزان البرز توزیع می شود

حجت الاسلام و المسلمین علی دشتکی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از فعالیت های ملی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به عنوان یک طرح ویژه و موثر که انعکاس و خروجی مفیدی در جامعه داشته اجرای طرح مهر تحصیلی بوده است.

وی اظهار داشت: در این طرح که روز ۱۴ مهرماه به صورت سراسر کشوری با توزیع ۳۵ هزار بسته لوازم التحریر اجرا می شود در استان البرز ۲ هزار بسته توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه بسته های لوازم التحریر شامل کیف، ۱۰ عدد دفتر، مدادرنگی، خودکار، تراش و دیگر ملزومات نوشت افزاری می باشد، گفت: در اجرای طرح مهر تحصیلی تفاهم نامه ای با سازمان چاپ و انتشارات اوقاف و امور خیریه منعقد شده که ملزومات این بسته ها در حمایت از تولید داخلی از تولیدات داخلی استفاده شود.

دشتکی ارزش هر بسته را به طور متوسط ۲۲۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود: اعتبار تهیه این بسته های تحصیلی به میزان ۴۴۰ میلیون تومان از محل نیات واقفین خیراندیش و خیران تامین شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح مهر تحصیلی زنجیره کملی از تولید، عرضه و تقاضا می باشد،  تصریح کرد: یکی از موضوعات مورد تاکید در نیات واقفین خیراندیش بر حمایت از دانش آموزان و حوزه آموزش و تعلیم و تربیت می باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز به آیات و روایاتی که به جایگاه والای علم و دانش در دین اسلام تاکید داشته اشاره کرد و گفت: آینده کشور در گرو تعلیم و تربیت بوده و ارتباط معناداری این بخش با جلوگیری از آسیب های اجتماعی دارد به طوریکه بی سوادی زمینه بیشتری برای بروز بزه فراهم می کند.

وی افزود: واقفین خیراندیش به بسط علم در کشور توجه ویژه ای داشته اند و سازمان اوقاف و امور خیریه نیز به عنوان واسطه عمل می کند به طوریکه از شخص واقف می گیرد و به متقاضی می دهد.

تولید کیف های مهر تحصیلی توسط زندانیان مشهدی

دشتکی ادامه داد: کیف های استفاده شده در طرح مهر تحصیلی توسط زندانیانی در شهر مشهد تولید شده است به طوریکه در اجرای این طرح حقوق ۳۵۰ نفر به مدت ۲ ماه به صورت مستقیم پرداخت شده ضمن اینکه برای یک هزار و ۵۰۰ نفر نیز به صورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده است.

وی اضافه کرد: همچنین بسته بندی بسته های این طرح ۲۵۰ نفر از مددجویان بهزیستی انجام شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز با اشاره به اینکه مردم خیر استان می توانند برای مشارکت در این طرح با پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان در تهیه یک کوله پشتی مشارکت داشته باشند، گفت: خیران می توانند با واریز این مبلغ به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۸۷۱۷۰۳۶۵۹ در اجرای این طرح مشارکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه دبیرخانه دائمی این طرح در استان دایر شده، افزود: در نظر داریم تا برای سال آینده این طرح پیش از آغاز سال تحصیلی انجام شود.

در کشور یک هزار و ۲۷۴ موقوفه مرتبط با آموزش و تعلیم و تربیت وجود دارد که ۵۵۳ مورد آن در امر آموزش فعال می باشد.

همچنین در استان البرز حدود ۱۲ موقوفه  تخصصی برای آموزش وجود دارد.

در اجرای طرح مهر تحصیلی در سال گذشته ۵۰۰ بسته لوازم التحریر و ۱۰۰ عدد تبلت بین جامعه هدف استان البرز توزیع شد.