اخبار

 ۱۰ پروژه تحقیقاتی تقاضامحور مواد و انرژی در البرز تصویب شد

محمدجواد اشراقی روز سه شنبه در حاشیه بازدید مدیران صنایع و دستگاه های اجرایی استان البرز  از پژوهشگاه مواد و انرژی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:  دستگاه آنالیزفیزیکی برنج با استفاده از پردازش تصویر، تولید ماده کاتدی باتری NCM، طراحی پودرمبتنی بر فناوری نانو حلال در روغن ترانس به منظور افزایش کارایی و عمر ترانس های برق، طراحی و ساخت تولیدکننده و تجمیع کننده هالید فلزات با خلوص آزمایشگاهی، ساخت قطعه اتصال سرامیکی مورد استفاده در الکترودهای مرجع و ارتقای سطح بلوغ فناوری پروژه های فوق تا ۷ TRL  از جمله پروژه های تحقیقاتی است.

وی با اشاره به اینکه پژوهشگاه مواد و انرژی ایران  از سال ۹۱ معاونت فناوری را  از معاونت پژوهشی جدا کرد ، اظهار داشت: این اقدام با هدف  برقراری  ارتباط  بیشتر بین صنعت و جامعه و ارتباط بین صنعت و دانشگاه و همچنین تجاری سازی فعالیت های پژوهشی  انجام شد که در این مدت موفقیت هایی حاص شده است .

اشراقی گفت: طی ۱۰ سال گذشته  قرار داد اجرای بیش از ۴۰۰ پروژه  تحقیقاتی-  اجرایی  با صنایع مختلف از جمله صنایع نیروگاهی، دفاع، شرکت هایی که نیاز به دفع تصفیه فاضلاب دارند مانند چرم سازی ، ساخت باتری لیتیومی،سرامیک و امثال آن منعقد شده و به اجرا درآمده است.

وی افزود: طبق آمار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری  پژوهشگاه  مواد وانرژی طی چند سال اخیر جزو ۱۰ پژوهشگاه و دانشگاه  برتری کشور به لحاظ سرانه قرار داد اعضای این هیات علمی بوده است.

معاون فناوری پژوهشگاه مواد و انرژی ایران گفت: این پژوهشگاه سالانه از طریق پروژه  های برون سازمانی حدود سه تا چهار میلیارد تومان  درآمد دارد .

اشراقی بیان داشت: پژوهشگاه مواد و انرژی تقاضاهایی که صنایع عنوان می کنند را بررسی و طبق برنامه ریزی به انجام آنها همت خواهد گماشت.

 همچنین  مدیر روابط عمومی و بین الملل پژوهشگاه مواد و انرژی کشور نیز گفت: سالانه بین چهار تا پنج میلیارد تومان بودجه به طرح های پژوهش و فناوری این پژوهشگاه  اختصاص می یابد.

علیرضا کلاهی افزود: بخش بزرگی از این پژوهش و فناوری بودجه ای است که برای حمایت از طرح ها اختصاص می یابد.

وی افزود: امسال برای حمایت از هریک از  طرح های پژوهشی ۱۰۰ میلیون تومان ،  طرح های فناوری ۱۰۰ میلیون تومان  و طرح های آماده تجاری سازی  ۱۲۵ میلیون تومان اختصاص  توسط این پژوهشگاه اختصاص یافته است.

 پژوهشگاه مواد و انرژی ایران وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری  از سال ۱۳۵۳ با هدف  توسعه انرژی های تجدید پذیر و محیط زیست  فعالیت خود را در منطقه مشکین دشت شهرستان فردیس استان البرز آغاز کرد که اکنون افزون بر خدمات قبلی  در حوزه مواد  و انرژی  نوین فعالیت می کند.

این مجموعه دارای ۷۰ عضو هیات علمی ، ۳۰۰ دانشجوی  کارشناسی ، ۲۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و ۱۰۰ نفر در مقطع دکتری با گرایش های مختلف است .

محققان این پژوهشگاه تاکنون اختراعات زیادی در سطح جهانی ، منطقه و کشور به ثبت رسانده که بخشی از این دستاوردها تجاری سازی شده است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا