دوشنبه , 31 اردیبهشت 1403

کیفیت هوای اشتهارد و ساوجبلاغ در وضعیت قرمز قرار گرفت

فردین حکیمی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوا، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در شهرستان های اشتهارد و ساوجبلاغ به ترتیب ۱۵۱ و ۱۵۳ است.

وی با بیان اینکه استقرار پدیده وارونگی هوا در نیمه دوم سال منجر به افزایش آلاینده ها حتی در زمان بارش می شود، افزود: شاخص آلودگی هوا در کرج نیز ۹۴ و بیانگر سالم بودن هوا در این کلانشهر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز  به اقدامات در وضعیت قرمز و  اضطرار اشاره  کرد و  اظهار داشت : از جمله توصیه های عمومی خودداری از هرگونه فعالیت  منجر به افزایش آلودگی هوا است.

حکیمی افزود: خودداری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز،  خودداری از خروج غیر ضروری از منزل ، رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی مانند آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری ضروری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به وظایف نهادها و دستگاه های  ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که سبب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.

حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی می باشند.

استان البرز دارای ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا است.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …