شنبه , 29 اردیبهشت 1403

پلنگ ماده زخمی پس از ۴۸ ساعت تیمار در نور رهاسازی شد

عباس بابایی دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یک قلاده پلنگ ماده با ارزش حدود پنج سال که باردار نیز بود دو روز قبل در تله سیمی کشاورزان در حوالی روستای پیمط جاده آب پری گرفتار و زنده گیری شد و عصر امروز بعد از تیمار در زیستگاه خود توسط نیروهای حفاظت محیط زیست شهرستان نور و اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران رهاسازی شد.

وی ادامه داد: رهاسازی این گونه با ارزش در طبیعت با حصول اطمینان کارشناسان از توانایی آن در ادامه زندگی در محیط وحشی، انجام شد.

شنبه گذشته تیم امدادی حفاظت محیط زیست شهرستان با مشاهده این قلاده پلنگ که از ناحیه دست آسیب دیده بود درخواست اعزام نیروی دامپزشک و اسلحه بیهوشی از اداره کل کرد که با استفاده از داروی بیهوشی، حیوان از تله آزاد شد و به منظور اطمینان از سلامت پلنگ، حیوان به مرکز قرنطینه سمسکنده ساری منتقل شده بود.

کشاورزان مازنی برای جلوگیری از هجوم گرازهای وحشی گرسنه به اراضی کشاورزی همه ساله در آستانه برداشت محصول ، تله های سیمی را در مبادی ورودی این حیوانات نصب می کنند که گاهی این موانع باعث گرفتار شدن سایر حیوانات منطقه هم می شود.

در سال های گذشته چند قلاده از پلنگ جنگل های مازندران که گونه تحت حمایت نیز محسوب می شود توسط برخی افراد سودجو و دامداران منطقه کشته شدند که با اجرای طرح پرداخت غرامت حمله پلنگ به دامداران، شکار این گونه کمیاب توسط دامداران و کشاورزان کاهش چشمگیری یافت.

حدود یکصد هزار هکتار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی، ۱۵ هزار هکتار منطقه حفاظت شده هراز ، منطقه حفاظت شده جنگلی واز بخش چمستان با حدود ۱۰ هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع ۴۰۰هکتاری رزن بخش بلده توسط نیروهای محیط زیست شهرستان نور حفاظت می شود.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …