اخبار

همراهی صمیمانه والدین با فرزندان در فضای مجازی از آسیب ها پیشگیری می کند

سرهنگ رسول جلیلیان روز شنبه در آغاز مرحله دوم پویش کودکان سایبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  هرچند نظارت همه جانبه و سخت گیرانه کودکان در فضای مجازی  نادرست است اما وادادگی به فرزندان در فضای مجازی و اینترنت  تبعات منفی در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: خانواده ها در این شرایط مسوولیت سنگینی بر عهده دارند که مهمترین آن سواد رسانه ای در بستر فضای مجازی است که باید روش درست رفتار کردن ، همراهی و ارتباط صمیمی با فرزندان خود داشته باشند .

جلیلیان افزود: یکی از روش های  درست والدگری در فضای مجازی، همراهی و ارتباط صمیمانه و همچنین آگاه سازی فرزندان  نسبت به خطرات و تهدیدات فضای مجازی و دانستن ایمنی است.
وی افزود:  والدین می‌توانند از طریق فضای مجازی و برخی سایت‌های آموزشی نسبت به یادگیری و ارتقای سواد سایبری خود اقدام کنند و از کودکان خود در فضای مجازی همانند فضای حقیقی محافظت کنند.

جلیلیان اظهار داشت:  با توجه به ادامه روند سال تحصیلی دانش آموزان در فضای مجازی و استفاده مداوم آنها از اینترنت، والدین علاوه بر نظارت بر رفتارهای اینترنتی فرزندان خود ، شناخت مخاطب ، محتوا و مزاحمت در فضای مجازی را بیاموزند تا زمینه ای برای سوءاستفاده آن ها از سوی مجرمان سایبری نشود.

وی افزود: امروزه کودکان ونوجوانان زمان زیادی را در روز صرف بازی‌های آنلاین، استفاده از اپلیکیشن‌ها و یا حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند و این فعالیت‌ها اغلب به دور از چشم والدین است و در نتیجه نظارتی هم برآنان وجود ندارد.

وی با اشاره به اعتیاد برخی از نوجوانان به فضای مجازی و اینترنت تاکید کرد: پلیس فتا به صورت دائم در حال آگاه سازی خانواده ها و کاربران فضای مجازی از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی است.

جلیلیان تاکید کرد: لازم است خانواده ها افزایش سطح آگاهی و رصد دائم فعالیت های کودکان و نوجوانان در فضای سایبر، از آسیب های احتمالی که متوجه فرزندانشان است، پیشگیری نمایند.

رییس پلیس فتا البرز یادآور شد : پیام رسان‌های خارجی در آموزش مجازی  یکی از تهدیدات حوزه آموزشی است و خانواده ها  فقط  از اپلیکیشن‌های مورد تایید آموزش و پرورش (اپلیکیشن شاد) برای فرزندان خود استفاده کنند.

جلیلیان ، سایت پلیس فتا را مرجع کامل  آخرین اطلاعات  و تهدیدات سایبری معرفی کرد و از خانواد ها و عموم مردم خواست که برای پیشگیری و مقابله با هرگونه جرایم سایبری به مطالعه توصیه های این سایت بپردازند..

وی تاکید کرد: کاربران در صورت اطلاع از این‌گونه موارد بلافاصله مراتب را از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اعلام کنند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا