نماینده مجلس: طرح شفافیت آرا نمایندگان در نوبت رسیدگی است

مهدی عسگری  شامگاه دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این طرح  در دستور هفتگی مجلس قرار گرفته  و این موضوع  یکی از نخستین طرح‌های مجلس یازدهم است.

وی یادآور شد: بعد از رد این طرح به همراه ۵۰ نماینده مجلس طی مکاتبه‌ای با هیات‌ رئیسه مجلس درخواست بررسی مجدد طرح شفافیت آراء نمایندگان را ارایه کردیم.

عسگری گفت: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس اگر طرحی مورد تصویب مجلس واقع نشد، ۵۰ نفر از نمایندگان می‌توانند درخواست بررسی مجدد آن را مطرح کنند.

وی با تاکید بر اینکه شفافیت آراء از موضوعات کلیدی است که نمایندگان مجلس یازدهم آن را دنبال می‌کنند، افزود: رسیدگی به طرح ‎شفافیت آراء نمایندگان در کمیسیون آئین‌نامه داخلی به پایان رسیده و با اضافه شدن نکات تکمیلی این طرح در دستور هفتگی مجلس قرار گرفته و در نوبت رسیدگی در صحن علنی قرار دارد.

تبدیل بهارستان به ساختمان شیشه‌ای

وی با اشاره به اینکه تصویب طرح شفافیت آراء، بهارستان را به یک ساختمان شیشه‌ای تبدیل می‌کند، گفت: با تصویب این طرح، شفافیت در سه بخش اصلی مجلس یعنی صحن علنی، کمیسیون‌های تخصصی و هیات رئیسه، جاری می‌شود و تمام روندها و فرآیندها، جلسات و برنامه‌های مجلس به صورت شفاف در منظر عموم مردم قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در خصوص شفافیت در صحن علنی مجلس گفت: انتشار آراء نمایندگان در صحن، انتشار عمومی مشروح مذاکرات در مدت زمان حداکثر یک ماه، ، انتشار عمومی اسامی غایبان و حاضران، انتشار عمومی برنامه هفتگی مجلس سه روز قبل از برگزاری جلسات و انتشار گزارش سفرها، مواردی است که در طرح شفافیت به آن توجه شده است.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد با اشاره به تسری شفافیت به کمیسیون‌های تخصصی افزود: انتشار آراء نمایندگان، برگزاری علنی جلسات کمیسیون‌ها، الزام انتشار اسامی غایبان و حاضران و آرای نمایندگان در جلسات کمیسیون‌ها، انتشار عمومی دستورکار کمیسیون‌ها تا سه روز قبل از تشکیل جلسه، ایجاد بستر قانونی پخش زنده و انتشار عمومی مشروح مذاکرات جلسات کمیسیون‌های تخصصی، از جمله تحولات مهمی است که در صورت تصویب این طرح اتفاق خواهد افتاد.

وی بیان داشت: در عین حال جلسات بررسی طرح‌ها و لوایحی که وفق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون ویژه انجام می‌شود نیز به صورت علنی برگزار می‌ شود.

عسگری در خصوص شفافیت در حوزه عملکرد هیات رییسه مجلس گفت: امکان حضور سایر نمایندگان در جلسات هیات رئیسه، انتشار مشروح مذاکرات این هیات برای نمایندگان و انتشار آراء اعضای هیات رییسه به تفکیک موافق، مخالف و ممتنع برای نمایندگان از جمله اقداماتی است که درصورت تصویب طرح شفافیت آراء در جلسات هیات رییسه، عملی خواهد شد.

وی ادامه داد: کلیات این طرح بعد از چند ماه بررسی در مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس نخستین بار، بهمن ماه سال گذشته به صحن علنی مجلس آمد.

عسگری در ادامه سخنانش افزود: در نشست علنی آن روز مجلس، کلیات طرح شفافیت آراء نمایندگان با وجود ۱۵۳ رای موافق متاسفانه تصویب نشد.

وی تاکید کرد: این طرح به دلیل اینکه منجر به تغییر آیین نامه داخلی مجلس می‌شود، طبق قانون به ۶۷درصد آرای صحن علنی نیاز دارد،  اما با ۶۵ درصد آراء تنها سه رای کم آورد و تصویب نشد.

این نماینده مجلس با اشاره به سابقه طرح شفافیت آراء در مجالس مختلف گفت: برای نخستین‌بار این طرح از سوی نمایندگان در مجلس دهم مطرح شد.

وی یادآورشد: نمایندگان مجلس قبل در آستانه بررسی لوایح مرتبط با FATF خواستار شفافیت رای شدند و حتی طرحی هم در این زمینه ارایه کردند، اما طرح شفافیت که به امضاء ۱۶۰ نماینده رسیده بود، در صحن علنی تنها ۵۹ رای موافق اخذ کرد.

عسگری با اشاره به اینکه تصویب این طرح نیاز به موافقت دو سوم نمایندگان و مشارکت بالای مجلس دارد افزود: مجلس یکی از شفاف‌ترین نهادها در کشور است و از دیرباز مذاکرات صحن علنی مستقیما پخش و مردم در جریان روند امور قرار داشتند.

وی گفت: امیدوارم این‌بار با مساعدت و همراهی سایر نمایندگان که اکثریت آن‌ها موافق تحقق شفافیت هستند، این طرح مورد تصویب واقع شود، چرا که نشان‌دهنده پاسخگویی نمایندگان مردم به یک مطالبه اساسی جامعه بوده و باعث افزایش اعتماد عمومی و کارآمدی نظام قانون‌گذاری خواهد شد.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …