چهارشنبه , 30 خرداد 1403

سفر به آبشارهای رویایی و شگفت انگیز/ زیباترین آبشارهای ایران در لرستان+ تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد سرزمین چهار فصل و زیبای لرستان به دلیل آب‌ و هوای کوهستانی و معتدل زیباترین طبیعت هستی را در دل خود جای‌داده؛ پایتخت طبیعت ایران آبشارهای خروشان و بی‌همتایی را دارا است که لرستان را یکی از دیدنی‌ترین نقاط کشور کرده و عزم هر گردشگری را برای حضور در استان جزم می‌کند.

آبشارهای لرستان هرکدام زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود رادارند، جاذبه‌هایی که در فصول مختلف آماده میزبانی گردشگران است که هرکدام گویی تابلوی نقاشی است که همه را به تماشای این‌همه زیبایی فرامی‌خواند.

آبشار بیشه، تبلور زیبایی

آبشار بیشه با چشم‌اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است که در دل کوه‌های زاگرس در ایستگاه راه‌آهن بیشه در شهرستان دورود واقع‌شده است.

این آبشار در کنار راه‌آهن تهران – خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرارگرفته، آب‌وهوای مناسب، سرسبزی و چشم‌انداز کوه‌های اطراف سالیانه پذیرای مسافران زیادی از مناطق مختلف کشور شده و این منطقه دیدنی را به‌عنوان یکی از مناطق توریستی و گردشگری استان تبدیل کرده است.

ارتفاع آبشار 48 متر تا نقطه برخورد با زمین و 10متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار است و عرض تاج آبشار 20 متر است، در بالای آبشار چشمه‌های پر آب متعددی دیده می‌شود که از دل کوه می‌جوشند و زمزمه‌کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

لرستان این سرزمین زیبایی‌های خیال‌انگیز چون تکه‌ای از بهشت ناب ایران‌زمین خوان پربرکت خود را گسترانده و قدوم مهمانان نوروزی را انتظار می‌کشد.

آبشار نوژیان؛ مرتفع‌ترین آبشار لرستان

آبشار نوژیان از مرتفع‌ترین آبشارهای کشور بوده که در کوهستان‌های سر به فلک کشیده لرستان قرار دارد، این آبشار با 95 متر ارتفاع و عرض 5 متر در  38 کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد واقع‌شده است.

نوژیان را یکی از تفرج‌گاه‌های معروف منطقه می‌دانند که در این تفرجگاه، گیاهان دارویی فراوانی وجود دارد؛ طبیعت تابستانی خنک و دل‌انگیز آن به‌گونه‌ای است که بسیاری از مسافران را شیفته خود می‌کند.

اگر به دیدار این آبشار دل‌انگیز بروید رودخانه کوچکی را در سمت راست آن مشاهده خواهید کرد که آب آن از چشمه‌های متعددی که فاصله کوتاهی از هم دارند تأمین می‌شود و درنتیجه رودخانه کوچکی را تشکیل داده که به رودخانه سزار می‌ریزد.

بهترین زمان برای سفر به این منطقه دو فصل بهار و تابستان است، چراکه آب این آبشار از چشمه‌‌های طبیعی بالادست تأمین می‌شود و به همین علت در بهار پرآب‌تر است اما هر چه به اواخر تابستان نزدیک می‌شویم (به‌خصوص در ایام خشک‌سالی)، از میزان آب و زیبایی این آبشار کاسته خواهد شد و گاهی اوقات هم به‌کلی به خواب زمستانی فرو می‌رود؛ عرض آبشار هم تابع کم‌آبی و پرآبی فصل‌هاست و به علت همین تغییر شکل آبشار است که قدیمی‌ها اسم آن را نوژیان یعنی آبِ زنده گذاشته‌اند.

در سمت راست آبشار نوژیان رودخانه‌ی کوچکی وجود دارد که آب آن نیز از چشمه‌های متعدد همین منطقه تأمین می‌شود و این آب‌ها در ادامه‌ی مسیر خود به رودخانه‌ی سزار می‌ریزند.

آبشار آب سفید، عروس آبشارهای ایران

آبشار “آب سفید” در منطقه ذلقی الیگودرز و به فاصله حدود 50 کیلومتری از این شهر است قرار دارد که به عروس آبشارهای ایران شهرت دارد ارتفاع این آبشار حدود 65 تا 70 متر و عرض تاج آبشار در فصل پرآبی حدود هشت متر است که آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید و بسیار خنک است.

این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد که می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به‌صورت مخلوط با هوا براثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید درمی‌آید به آب سفید معروف شده است.

اهالی منطقه، آب این آبشار را یکی از بهترین و سالم‌ترین آب‌های معدنی ایران می‌نامند که از دل کوه‌های صخره‌ای بیرون آمده و سپس به یک حوضچه سرازیر می‌شود.

پوشش گیاهی و جنگل‌های اطراف آبشار، طراوت و لطافت و زیبایی خاصی به این منطقه گردشگری داده است، برای رفتن به این آبشار باید از طریق روستاهای کاکلستان و قلیان که با کوه‌های سر به فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو مناظر چشم‌نوازی پوشیده شده، عزیمت کرد.

برای رسیدن به این عروس طبیعی زیبا، در امتداد این مسیر زیارتگاه “مومد حسن” قرار دارد که در میان مردمان بختیاری از جایگاه ویژه و قابل‌احترامی برخوردار است.

آبشار شوی، زیباترین آبشار ایران

آبشار شوی یا «تله زنگ» در نزدیکی مرز استان خوزستان و لرستان در بین کوه‌های سر تنگ در حوالی روستای شوی و در 10 کیلومتری ایستگاه راه‌آهن واقع‌شده است، این آبشار که زیباترین آبشار ایران محسوب می‌شود، آبشاری زیبا ودلنشین است که از غاری بیرون می‌آید و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود.

ارتفاع آبشار 100 متر و عرض آن 40 متر است که زیبایی و چشم‌اندازی کم‌نظیر را به طبیعت اطراف خود بخشیده است؛ از سوی دیگر اطراف این آبشار زیبا مملو از درختان بلوط، بادام و پوشش گیاهی بسیار مناسب و دیدنی است.

نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به این آبشار در مرز خوزستان از طریق ایستگاه راه‌آهن تله زنگ از شهرستان دورود و روستای شوی است که در فصول مختلف سال از سراسر کشور مردم علاقه‌مند برای تفریح به این آبشار منحصربه‌فرد روی می‌آورند و بخشی از اوقات خود را پیرامون زیبای آن سپری می‌کنند.

آبشار دوم شوی یا سنگ مار نیز از دیگر آبشارهای شگفت انگیز است و طبیعت دیدنی این منطقه در میان آب زلال جلوه گری می‌کنند.

آبشار سوم شوی یا سرسره در میان صخره‌ها و دیواره‌های بلند جریان دارد و جلوه‌ای از شگفتی‌های طبیعت را در خود جای‌داده است.

آبشار چکان از شگفتی‌های طبیعت لرستان

آبشار چکان ازجمله آبشارهای زیبای ایران در این استان سرسبز جای دارد که در جنوب غربی شهرستان الیگودرز و در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چکان در فاصله 141 کیلومتری شهرستان خرم‌آباد واقع‌شده است.

آبشار چکان با 30 متر ارتفاع و 5 متر عرض جذابیت‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد، این آبشار از درون غاری مشرف بر زمین‌های زراعی چکان بیرون می‌جهد و طول فوران آن به ده‌ها متر می‌رسد؛ در پیرامون این آبشار دل‌انگیز، آبشار منطقه‌ای وسیع با فضایی مطلوب است که در دو الی سه کیلومتری آن امام‌زاده‌ای به نام ابوعلی(ع) واقع‌شده است.

آب این آبشار در اواخر پاییز به‌مرور خشک می‌شود و در روزهای اولیه شروع فصل بهار مجدداً با همان فوران به بیرون می‌جهد، این آبشار یکی از عجایب و زیبایی‌های طبیعت استان لرستان محسوب می‌شود، در کنار این آبشار زیبا پوشش گیاهی و درختانی همانند گردو، زالزالک، گلابی، چنار، کیکم، بید، بلوط و غیره وجود دارد.

آبشار وارک، آبشاری با سرچشمه سنگی

از دیگر آبشارهای جذاب منطقه می‌توان به آبشار وارک اشاره کرد، این آبشار در غرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور محسوب می‌شود.

آبشار وارک از نوع آبشار دوقلو بوده که سرچشمه این آبشار یک صخره سنگی است که پس از طی حدود پانزده متر از صخره دوم فروریخته و آبشار دوم را به وجود آورده است.

حداکثر ارتفاع آبشار وارک به 57 متر می‌رسد و عرضی معادل 50 متر را در برمی‌گیرد و درختان زیبای بلوط، انجیر کوهی، گلابی و زالزالک به همراه طبیعتی بکر و زیبا به اطراف این آبشار جلوه خاصی داده‌اند.

این آبشار در فصولی که کم‌آبی باشد، ارتفاع قسمت اول هفت متر با عرض حدود 12 متر و قسمت دوم پانزده متر با عرض شش متر خواهد بود که یکی از زیباترین منظره‌ها را در این منطقه خلق کرده است و در فصل پرآبی حداکثر ارتفاع این آبشار به 60 متر می‌رسد و عرضی معادل 50 متر را در برمی‌گیرد.

آبشار سرکانه و افرینه

آبشار سرکانه در روستای گریت بخش پاپی در فاصله 50 کیلومتری شهرستان خرم‌آباد قرار دارد؛ این آبشار زیبا دارای ارتفاع 15 متر و عرض تاج 17 متر بوده و ازجمله جاذبه‌های طبیعی و گردشگری دیدنی استان لرستان که در گویش محلی به “تاف هفت‌چشمه” نیز معروف است.

آبشار افرینه در کنار روستایی به همین نام در مسیر جاده بین‌المللی خرم‌آباد به اندیمشک قرار دارد و این آبشار زیبا در فصل بهار و تابستان علاقه‌مندان و گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

آبشار شیرز در دل صخره‌های سر به فلک کشیده

دو آبشار شگفت انگیز در دره‌ای حیرت‌انگیز به نام شیرز قرارگرفته و جذابیت‌های طبیعی بسیاری در کنار آن قابل‌مشاهده است، درختان وحشی پر میوه در بخش زردتان و در منطقه‌ای به نام اولاد قباد، ازجمله طبیعت‌های زیبای لرستان بوده که با صخره‌های تیز و تند، صخره‌نوردان را به مکان زیبا فرا می‌خواند.

در این تنگه شگفت‌انگیز، درخت‌های کوهی میوه ازجمله انگور، انجیر و گلابی مشاهده می‌شود که در کنارشان آثار تاریخی نیز کشف‌شده است و نشانی از تاریخ کهن منطقه دارد.

درواقع آب‌وهوای سرد و کوهستانی این منطقه پوشش گیاهی و جنگلی بکری به وجود آورده و از پوشش جانوری خوبی برخوردار است که عظمت طبیعت را می‌توان در دل این تنگه دید و با تمام وجود به آرامشی عجیب رسید.

رود کوچکی با سراب‌ها و چشمه‌های زلال از میان این تنگه عبور می‌کند که در مسیر خود آبشارهای زیبایی را به وجود آورده است؛ کوه‌ها، صخره‌های منحصربه‌فرد، پوشش گیاهی و جنگلی زیبا، طبیعت دل‌انگیز و آبشارهای متعدد که از دل این تنگه بیرون می‌آید زیبایی خاصی به این دره تنگ و صخره‌ای بخشیده است.

آبشار گلهو یا کاکا رضا

آبشار گلهو در روستای کاکا رضا و در منطقه‌ای سرسبز واقع‌شده است، این آبشار در 35 کیلومتری شمال خرم‌آباد قرار دارد که همچون برخی از آبشارهای لرستان در داخل دره‌ای پوشیده از درختان زیبای بلوط و کشتزارهای صیفی و حبوبات قرار دارد.

وجود دره‌هایی پر آب، گیاهان، خزندگان و آبزیان کوچک در بالای آبشار‌ زیبایی حیرت‌انگیزی را روبروی دیدگان هر رهگذری به تصویر می‌کشد و نظرها را خیره می‌کند.

در طول مسیر، سیاه‌چادرها و رمه‌های بزرگ عشایر بر دامنه‌های پرسخاوت زاگرس دیده می‌شوند، رودخانه کاکا رضا به طول 90 کیلومتر یکی از عوامل مؤثر طبیعی در این منطقه است که از دهستان قائد رحمت در 57 کیلومتری شرق خرم‌آباد سرچشمه گرفته و با مخلوط شدن با رود کهمان، رود کشکان را تشکیل می‌دهد که در انتها به رود بزرگ کرخه متصل می‌شود.

کهمان، گلهو و کاکا رضا سه منطقه خوش آب‌وهوا در شهرستان سلسله لرستان است که از مناطق نمونه گردشگری استان به شمار می‌روند.

آبشار کبوتر لو 

آبشار کبوتر لو در دل صخره‌های رویایی در بخش بسطام شهرستان سلسله واقع‌شده که داری طبیعت بکر و زیبایی است، در مسیر رسیدن به این آبشار قدم‌به‌قدم و لحظه‌به‌لحظه تصاویر تازه‌ای در قاب چشمانمان جای می‌گیرد هر چه قدر که پیش‌تر می‌رویم لذت بیشتری از سفر را حس می‌کنیم.

در این منطقه خوش آب‌وهوا انواع درختان کوهی ازجمله پسته و زالزالک وحشی وجود دارد، آبشار کبوتر لو حدود 6 ماه از سال از دل صخره بیرون می‌جهد.

آبشار کول چپ

آبشار فصلی کول چپ در 75 کیلومتری محور خرم‌آباد- پل زال واقع‌شده که برای دسترسی به این آبشار حدود یک ساعت پیاده‌روی لازم است.

این آبشار زیبا بر بلندای صخره‌های مرتفع قرارگرفته که در این منطقه در سکوتی که حکم فرمااست تنها صدای گذر آب از میان صخره‌ها موسیقی دلنوازی به گوش می‌رسد.

آبشار از فراز تخت سنگی بزرگ به پایین می‌لغزد و ریزش قطرات آب در دل کوه باعث ایجاد اشکالی زیبا در دل‌سنگ‌ها شده که زیبایی قابل‌توجهی را ایجاد کرده و در اطراف این منطقه آثاری از زندگی غارنشینی مشاهده‌شده است.

آبشار نای انگیز

آبشار زیبای نای انگیز در جنوب شرقی خرم‌آباد و در میان رشته‌کوه‌های سر به فلک کشیده‌ی هشتاد پهلو قرار دارد؛ آب  این آبشار از چشمه‌سارهای واقع در ارتفاعات کوه‌های مجاور سرچشمه می‌گیرد.

جویباری در مسیر کوهستان به حرکت درآمده و ده‌ها آبشار پله‌ای بزرگ و کوچک و حوضچه‌های متعددی را تشکیل می‌دهد؛ طبیعت بکر منطقه به همراه پوشش گیاهی متنوع آن بسیار جذاب و جالب‌توجه است، در مسیر این رود آبشارهای فراوان دیگری نیز به چشم می‌خورد که طبیعت چشم‌نوازی را به وجود آورده است.

آبشار غسلگه

آبشار غسلگه در 15 کیلومتری جنوب شهر نورآباد در دهستان میربگ و در منطقه‌ای کوهستانی واقع‌شده است که دارای ارتفاع 7 متر و حوضچه‌ای به مساحت 25 مترمربع است.

طبیعت بکر این منطقه با آداب و سنن هزاران ساله درهم‌آمیخته و منظره بی‌بدیلی را خلق نموده است، آثاری مربوط به دوره نوسنگی در این آبشار یافت شده است.

آبشار غسلگه به‌ویژه در فصل بهار و تابستان پذیرایی مهمانان زیادی است که برای بهره بردن از مناظر زیبایی این منطقه راهی این دیار می‌شوند.

آبشار پیرجد

آبشار پیرجد در روستایی به همین نام در منطقه مخمل کوه حومه خرم‌آباد قرار دارد که بسیار زیباست، آبشارهای لرستان نشانه‌هایی از مکانی در آن‌سوی مرزها نیست بلکه مقصدی در غرب کشور است که چنین ویژگی‌هایی را در خود جای‌داده و علاقه‌مندان زیادی را به‌سوی خود می‌کشاند.

آبشار بیشه گرمه 

آبشار بیشه گرمه  در فاصله‌ای کمتر از 10کیلومتر با آبشار بیشه واقع‌شده است، مسیر دسترسی به این آبشار خاکی و بسیار بکر است.

لذت عکاسی از این طبیعت بکر و دیدنی از ویژگی‌های سفر به آبشارهای دل‌انگیز لرستان است و آب‌بازی در کنار آبشارها از دیگر تفریحاتی است که آبشارهای لرستان انتظار شما را می‌کشد و می‌تواند خاطره‌ی خوشی را از سفر به پایتخت طبیعت ایران به ارمغان بیاورد.

آبشار چشمه گوش

آبشار چشمه گوش در نزدیکی روستایی به همین نام در بخش واشیان در شرق شهرستان پلدختر واقع‌شده است، این آبشار فصلی و پلکانی است که زیبایی خاصی را به منطقه بخشیده است.

صخره‌هایی پلکانی و خروش آب در دل این صخره‌ها چیره‌دستی نقاش طبیعت را به رخمان می‌کشند و شگفتی خلقت را به یادمان می‌آورد.

آبشار هنی کلا

آبشار هنی کلا یا آبشار دوم نوژیان از دیگر زیبایی‌های خلقت است که  پس از حدود یک دهه خشک شدن فوران شده و زیبای خاصی به منطقه نوژیان خرم‌آباد داده است.

وجود دو آبشار بزرگ در این منطقه زیبا خاصی به وجود آورده است و وسوسه‌ی بالا رفتن از کوه‌ها و صخره‌ها نیز گاه کوهنوردان و صخره‌نوردانی را به این منطقه می‌کشاند.

آبشار تنگ پیازه

آبشار تنگ پیازه در 20 کیلومتری شهر خرم‌آباد در مسیر جاده سلسله در منطقه زرین چغا واقع‌شده که زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته است.

برای رسیدن به این آبشار زیبا و مناظر سرسبز و جنگلی چشم‌نواز آن حدود 40 دقیقه پیاده‌روی لازم است.

گزارش از فاطمه بیرانوند

عکس از کامین دولتشاه

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …