سه شنبه , 26 تیر 1403

دفاع مناسب زیستی نیازمند توجه به مولفه های ساختاری است

سردار محمد حسین سپهر عصر سه شنبه در همایش واکسن و واکسیناسیون کووید۱۹ که به مناسبت نکوداشت هفته پدافند غیرعامل در موسسه تحقیقات سرم سازی رازی واقع در کرج برگزار شد، افزود: این ۶ کارکرد ساختاری در پاسخ به همه گیری ها یک دانش و تجربه بشری در دنیاست که در دستور کار محققان و حاکمان و مدیران قرار دارد.

وی بیان داشت: اولین و مهمترین کار کرد ساختاری مهم هر کشوری در مقابله با این گونه همه گیری ها حاکمیت، رهبری و مدیریت اقتدار گرایانه است به طوریکه در کشوری همچون چین اقتدار مدیریت بحران و نفوذ تصمیم از مرحله اجرا تا عمل بود که منجر به کنترل کرونا شد.

سپهر، دومین کارکرد را  ارایه خدمات سلامت در بخش بهداشت و درمان عنوان کرد و گفت:  سومین مولفه تامین مالی نظام سلامت محسوب می شود، چرا که این بیماری برای دولت ها و افراد جامعه هزینه بر است.

وی با اشاره اینکه در مولفه چهارم بکارگیری نیروی انسانی سلامت حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: تقویت نظام اطلاعات سلامت پنجمین  مولفه است، چرا که اکنون ما فقر اطلاعات در مورد اصل ویروس، منشا ویروس، کارکرد ویروس، تغییرات ویروس داریم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز نیازمند مطالعات راهبردی و عملیاتی و کارکردی و تصمیمات عالمانه هستیم، گفت: یکی از ضعف های کشور ما و برخی کشورهای دیگر ضعف دانش و اطلاعات لازم برای تصمیم و عمل درست بوده است.

وی اظهار داشت:  بخش اطلاعات سلامت در ساخت واکسن، دارو، تجهیزات، تحقیقات بنیادی، کاربردی، راه های پیشگیری، پروتکل های بهداشتی، درمانی و امثال آن نیازبه  یک مجموعه اطلاعات به روز دارد.

سپهر با بیان اینکه مولفه ششم کارکرد محصولات پزشکی و فناوری  است، تصریح کرد: زمانی قدرت مدیریت درست مقابله با همه گیری کرونا را داریم که در بخش های فناوری،  نرم افزارها و هوشمند سازی و مدیرت هوشمند، شناسایی ویروس و ردیابی ویروس داشته باشیم و به نحو شایسته ای رصد کنیم.

وی با اشاره به لزوم ساخت کیت های تشخیص در کشور، متذکر شد: یکی از موفقیت های چین بعد ار مدیریت قدرتمندانه ساخت کیت های تشخیص کرونا است.

سپهر با تاکید بر اینکه بایستی خلاء این کمبودها را با مدیریت جهادی به پیش ببریم، گفت: در کشور ما ساختارهای مدیریتی و درمانی با مشکل روبرو است و باید از این خلاء ها با مدیریت جهادی، توکل، توسل، راه حل های عالمانه و مجاهدانه عبور کنیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا  بیان داشت : کشورهایی که قدرت مدیریت صحیح مقابله با تهدیدات بیولوژیک را دارند، صلاحیت حکمرانی و مدیریت بشر را نیز خواهند داشت.

وی اظهار داشت : اکنون در قرن ۲۱، قرن اطلاعات باید جایگزین قرن تغییر و تغییرات شود؛ امروز تغییر در حکمرانی در سبک زندگی، تغییر در مولفه های اقتدار در دنیا، تغییر در نظام بهداشت و درمان، تغییر در سبک اداره بشر، حتی تغییرات اجتماعی، سیاسی، نظامی و امنیتی باعث شده تا با یک شرایط جدیدی روبرو باشیم.

وی با بیان اینکه امروز مردم امید به حاکمان و عالمان را نباید از دست بدهند، گفت: بر این اساس اگر سلب اعتماد رخ دهد آن کشور، تمدن و ساختار با فروپاشی و مشکلات جدی مواجه می شود.

سپهر با بیان اینکه امروز جهان درگیر تهدیدات جدی است، افزود: مولفه های قدرت، جدید و تغییر کرده و سبک و سیاق جدیدی در دنیا به واسطه یک تهدید بیولوژیک خلق شده است.

سبد داخلی تولید واکسن تعریف شود

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا  به تاکیدات رییس جمهوری مبنی بر حمایت ازتولیدات داخلی و نیازهای مقابله با کرونا در داخل اعم از دارو، واکسن و امکانات درمانی اشاره کرد و افزود: در ستادهای ملی بایستی چند موضوع  از جمله ایجاد سبد داخلی واکسن را تعریف و سهم هرکدام از سازندگان واکسن تعیین شود.

وی با بیان اینکه در برابر تصمیمات جهان صهیونیستی در دنیا و اهداف آن ها قرار گرفته ایم، اظهار داشت: اهداف آن ها که دشمنان بشریت هستند بسیار خطرناک، پیش ساخته و دستکاری شده است و در مقابله با این جریان بایستی از اندیشمندان و دانشمندان برای پیش دستی و پیشگیری و پیش بینی های آینده با تولید داروهای موثر و واکسن بهره ببریم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا ادامه داد: در وزارت کشور قرارگاه آمادگی برای هر گونه حمایت مادی و معنوی از کارهای پژوهشی در این حوزه ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: در این قرارگاه هیات اندیشه ورزی برای تجمیع ظرفیت های علمی و پژوهشی و نخبگی کشور برای کمک به بخش درمان و بهداشت کشور ایجاد شده است.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …