سه شنبه , 2 مرداد 1403

دستگیری اعضای باند کلاهبرداران واتساپی

رئیس پلیس فتا البرز گفت: اعضای باند کلاهبرداری اینترنتی که از طریق شبکه اجتماعی واتساپ به بهانه خوش حسابی و پرداخت اینترنتی قبوض تلفن از مردم کلاهبرداری می‌کردند، توسط پلیس استان دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز، سرهنگ رسول جلیلیان،گفت: تعدادی از ساکنان استان البرز با مراجعه به پلیس فتا به ارائه مرجوعه قضایی مبنی بر اینکه شخص ناشناسی از طریق تماس واتساپی با استفاده از لوگوی سازمان صدا و سیما با آنان تماس گرفته و با این ترفند از آنها کلاهبرداری کرده است.

رئیس پلیس فتا البرز افزود: برنده شدن این افراد در مسابقه خوش حسابی شرکت همراه اول به مبلغ ۷۵ میلیون ریال، اطلاعات و رمز ورود به اینترنت بانکی این افراد را دریافت کرده و اقدام به خالی کردن حساب‌ها نموده است.

سرهنگ جلیلیان گفت: در بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد متهمان این پرونده‌ها به صورت یک باند سازمان دهی شده، با شاکیان از داخل زندان و از طریق اپلیکیشن واتساپ تماس می‌گرفتند و برای شانس بیشتر عملی شدن نقشه خود، آرم واتساپ خود را به آرم صدا و سیما تغییر می‌دادند تا اشخاص هنگام دیدن این لوگو یا آرم از درست بودن تماس از سوی صدا و سیما یا نهاد مربوطه اطمینان داشته باشند.

رئیس پلیس فتا البرز افزود: کلاهبرداران پس از فریب مالباختگان و گرفتن اطلاعات بانکی و همچنین دریافت رمز ورود به اینترنت بانک اشخاص اقدام به خالی نمودن حساب شهروندان کرده و سپس انتقال وجوه به حساب دیگر افرد دخیل در این پرونده می‌کردند.

او گفت: در نهایت ۲ نفر از متهمان که بیرون از زندان بودند مبالغ سرقتی را در کارت‌های بانکی اجاره‌ای افراد کارتون خواب انتقال می‌دادند و سپس اقدام به خرید طلا و سکه از فروشگاه‌های مختلف می‌کردند.

سرهنگ جلیلیان افزود: کارشناسان بلافاصله مخفیگاه آن‌ها در غرب شهرستان ملارد استان تهران شناسایی و تمام اعضای باند با دستور مقام قضایی دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتا البرز گفت: میزان خسارت مالی این باند به شکات تاکنون پنج میلیارد ریال بوده و سایر اقدامات جهت کشف زویای پنهان و شناسایی شکایان دیگر ادامه دارد.

او افزود: متهمان در این نوع کلاهبرداری اینترنتی با ایجاد فضایی شبیه استودیو برنامه‌های زنده صدا و در حال پخش رادیویی، با ترفند‌های مختلف و با مهندسی اجتماعی و به بهانه پرداخت مبلغ جایزه، به اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم پویا قربانیان دسترسی پیدا کرده و اقدام به سرقت وجوه کارت بانکی افراد می‌کنند.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …