شنبه , 29 اردیبهشت 1403

دانش آموزان البرز تمرین آمادگی در برابر زلزله را انجام دادند

امسال مانور متمرکز استانی زلزله در مدرسه دخترانه قلم چی آموزش و پرورش ناحیه سه کرج با حضور مسوولان البرز و اولیای دانش آموزان اجرا شد.

مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس همه ساله در هشتم آذر ماه به عنوان بزرگترین فعالیت آموزش همگانی در حیطه ایمنی مدارس در برابر زلزله، برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

با به صدا درآمدن آژیر مانور زلزله و ایمنی، بلافاصله دانش آموزان ۴۰ مدرسه منتخب استان البرز اقدام به پناهگیری، خروج اضطراری و ایمن  و اسکان موقت کردند.

سایر دانش آموزان مدارس استان البرز نیز پس از شنیدن صدای آژیر در بستر شبکه شاد ، چگونگی پناه گیری در منازل ، راه پله ها و مکان های دیگر را تمرین کردند.

جریان سازی و ترویج فرهنگ ایمنی در بین دانش آموزان با حضور تمامی دستگاه های امدادی و خدمات رسان از جمله اهداف برگزاری مانور زلزله است که امسال با رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس البرز اجرا شد.

در این مانور دانش آموزان آموخته های خود با محوریت ایمنی در برابر زلزله را به نمایش گذاشتند.

در اجرای این مانور آموزش و پرورش، هلال احمر، اورژانس، بهزیستی، آتش نشانی، سازمان دانش آموزی، شورای برنامه ریزی استان، کمیته برنامه ریزی شهرستان ها، نوسازی مدارس، شرکت های برق، آب و گازو شهرداری ها با مشارکت دانش آموزان اقدام به خدمات رسانی به مصدومان در این حادثه طبیعی کردند.

پیش از برگزاری این مانور، دانش آموزان استان البرزبه مدت یک هفته به صورت حضوری و مجازی با راه های خودمراقبتی در زمان وقوع حوادث طبیعی و امداد و نجات آموزش  آشنا شدند.

در این دوره ها به دانش آموزان از جمله اطفاء حریق، امداد و نجات، پناهگیری،خروج اضطراری و ایمن، کنترل و کاهش آسیب های فردی و اجتماعی در حوادث، کمک های اولیه، برپایی چادرهای امدادی حمل مصدوم  و نکات ایمنی و مقابله با آتش سوزی و آموزش مهارت های عمومی در مقابله با حوادث آموزش داده شد.

فرهنگ ایمنی و تاب آوری

مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز در این مانور گفت: مدارس در نهادینه کردن فرهنگ ایمنی و تاب آوری در جامعه نقش موثری دارند لذا هر سال برای دانش آموزان مانور زلزله برگزار می شود تا فرهنگ ایمنی نهادینه شود.

سالار قاسمی اظهارداشت: دانش آموزان در انتقال پیام های آموزشی به خانواده ها نقش مهم و موثری دارند.

وی خاطرنشان کرد: با ارائه آموزش های لازم و افزایش دانش مدیریت بحران در جامعه و مردم باید آمادگی مقابله با حوادث طبیعی از جمله زلزله را در بین دانش آموزان و خانوده ها بالا ببریم.

وی بیان داشت: در این مانور مهم دانش آموزان با رفتارآگاهانه، حفظ آرامش درهنگام بروز حوادث غیر مترقبه به ویژه زلزله آشنا می شوند.

قاسمی تصریح کرد: مربیان مانورزلزله برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی اقدام به تولیدات محتوا و مطالب آموزشی مربوطه  در قالب فیلم و کلیپ در شبکه شاد و برگزاری دوره های آموزشی حضوری  در ۴۰ مدرسه منتخب به منظور اجرای مانور در استان البرز کردند.

وی اضافه کرد: باید تمامی افراد در مقابل حوادث آگاهی های لازم را داشته باشند و این فرهنگ نهادینه شود.

وی ادامه داد: دراین مانورعوامل خطر آفرین شناسایی، مقاوم سازی و ایمن سازی می شوند و با همکاری مربیان و مدرسین دستگاه های امدادی، برنامه های مهارت آموزی و آموزشی برای ارتقای سطح آمادگی دانش آموزان اجرا می گردد.

مدیرکل آموزش و پرورش البرزمانور زلزله را فرصتی برای ارزیابی توانایی‌ها و شبیه سازی شرایط واقعی آن ذکر کرد.

وی یادآورشد: استان البرز دربرگزاری مانور سال گذشته موفق به کسب رتبه اول کشوری شد که این موضوع مهم نشان از دادن آموزش های واقعی به دانش آموزان دارد و کارها نمایشی نیست.

تشکیل شورای بحران محله

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز در این مانورگفت: زلزله  قابل پیش بینی نیست و برای کاهش آسیب ها و خسارت های ناشی ازآن باید آگاهی لازم را داشته باشیم تا به موقع عمل کنیم.

محمد فلاح نژاد افزود: مدرسه محل بحران در محله ها مطرح است که باید در همه مدارس استان شورای بحران محله تشکیل شود.

وی با اشاره به اینکه از ۲ سال قبل مقدمات اجرای شورا ی بحران محله در مدارس دراستانداری البرز آغاز شده است، خاطرنشان کرد: برای فعال سازی این شورا در مدارس نیاز به برگزاری نشست های هماهنگی با فرمانداری ها و دستگاه های امدادی و خدمات رسان دراستان داریم .

وی بیان داشت: با تشکیل شورای بحران محله در مدارس زمینه آماده سازی تجهیزات مورد نیاز در زمان بحران همانند چادر، ذخیره مواد غذایی، البسه، پتو، آب معدنی، کیت های دارویی و بهداشتی با مشارکت ۱۲ دستکاه اجرایی انبار می شود.

فلاح نژاد یادآورشد: مدیران مدارس موظف به آموزش به دانش آموزان، اولیا و خانواده های ساکن در نزدیک مدرسه می شوند که این مهم بستری برای نهادینه کردن فرهنگ ایمنی در جامعه را درپی دارد.

وی ادامه داد: دانش آموزان استان البرز به مدت یک هفته درمدارس و فضای مجازی زیر پوشش آموزش های ویژه زلزله قرار گرفتند تا دانسته های خود را به دیگران از جمله اعضای خانواده و اطرافیان انتقال دهند.

وی افزود: ۲۳ سال است که مانور زلزله در مدارس برگزار می شود تا آموزش های لازم به مردم داده شود چون دستگاه های خدمات رسان و امدادی نیاز به یک سفیر دارند که دانش آموزان بهترین سفیر برای انتقال پیام های آموزشی به مردم است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا درس بزرگی به همه ما داد تا از آمادگی بیشتری برای مواقع بحرانی برخوردار شویم،عنوان کرد: سازه های غیراستاندارد در ۴۰ مدرسه البرز در کنار آموزش های حضوری که به آنها داد شد مورد بازسازی قرار گرفت.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …