جمعه , 31 فروردین 1403

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| رشد ۷۴درصدی نرخ ابتلا نسبت به اول هفته/ تعداد فوتی‌ها نزولی شد + نقشه و نمودار

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آدینه کرج، بررسی آمارهای روزانه نشان می‌دهد نرخ ابتلای روزانه دیروز نسبت به اولین روز هفته رشد قابل توجه 74درصدی را به خود دیده است که کارشناسان در این زمینه ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند درصورت ادامه روند بی‌توجهی به پروتکل‌ها و البته مشارکت در طرح ملی واکسیناسیون این روند می‌تواند نگران‌کننده باشد.

این گروه با اشاره به فعال بودن ویروس در سراسر کشور معتقدند روند فعلی که باعث افزایش قابل توجه آمارهای نرخ ابتلای روزانه و موارد بستری در مراکز درمانی شده است می‌تواند در سایه بی‌توجهی مردم به پروتکل‌ها و کاهش مشارکت در طرح ملی واکسیناسیون نگران‌کننده باشد و در آینده نزدیک بحرانی تازه به کشور تحمیل کند.

کارشناسان بر این باورند که روند افزایش 74.03درصدی نرخ ابتلای روزانه و 35.20درصدی موارد بستری بیماران در مراکز درمانی از ابتدای هفته تا دیروز می‌تواند سایر شاخص‌های بیماری را در جداول تحت تأثیر قرار دهد و دوباره جهت کلی نمودارهای همه‌گیری کرونا را در سراسر کشور صعودی کند، چون ویروس همواره فعال است و می‌تواند با ضریب بالا افراد را آلوده و خوشه‌های تازه‌ای از بیماری ایجاد کند.

به‌گفته کارشناسان بهداشت و درمان اگرچه سطح واکسیناسیون در کشور اکنون در شرایط مناسبی قرار دارد، اما نباید فراموش کنیم که موضوع بیماری و ابتلا حتی میان واکسینه‌‌شده‌ها نیز ادامه دارد و تکمیل روند واکسیناسیون در ماه‌های اخیر تنها نرخ بستری و فوتی‌ها را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد و شاهد مثال آن هم اینجاست که علی‌رغم افزایشی شدن دو شاخص موارد ابتلا و بستری روزانه می‌بینیم نسبت تغییرات دو شاخص بعدی یعنی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه یا موارد فوتی در این شرایط نه‌تنها صعودی نبوده بلکه نزولی هم شده است.

کاهش نرخ فوتی‌ها حاصل واکسیناسیون گسترده است

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت براساس جدیدترین تحلیل‌های آماری درخصوص اثربخشی واکسیناسیون کووید19، گفت: بیشترین اثر واکسیناسیون، کاهش جدی نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا بوده است.

علی شریفی زارچی، نتایج واکسیناسیون کووید19 را در تحلیلی آماری با مقاسیه نرخ ابتلا و فوت افراد واکسن‌زده و افراد واکسن‌نزده، تحلیل و استنباط کرده این نتایج را در گزارشی ارائه داد.

وی گفت: واکسیناسیون تأثیر بسیار چشمگیری در کاهش نرخ فوت ناشی از کرونا در تمامی گروه‌های سنی داشته است. تحلیل درصد اثرگذاری واکسن در هر گروه سنی و هر زمان بر اساس مقایسه نرخ فوت در افرادی که واکسن نزده‌اند و افرادی که یک یا دو نوبت واکسن دریافت کرده‌اند، به‌سادگی امکان‌پذیر است.

دکتر شریفی زارچی افزود: بیشترین اثر واکسیناسیون، کاهش جدی نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا بوده است، با این حال، افرادی که حتی دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند، کماکان در معرض ابتلا به کرونا و بستری هستند، لذا پیشنهاد می‌شود تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حتی پس از دریافت هر دو نوبت واکسن، برای جلوگیری از ابتلای افراد و شروع خیز ششم بیماری کماکان مورد تأکید قرار گیرد.

 تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی پس از واکسیناسیون

دکتر شریفی زارچی اظهار داشت: تأثیر چشمگیر واکسیناسیون در کاهش نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا در سنین بالاتر هم به‌وضوح مشاهده می‌شود، با وجود این، احتمال فوت ناشی از ابتلا به کرونا خصوصاً در سنین بالای 60 سال به صفر نرسیده است، لذا توصیه می‌شود تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی پس از واکسیناسیون صورت پذیرد، همچنین، امید است تزریق نوبت سوم به گروه بالاتر از 60 سال منجر به کاهش نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا در این افراد شود که تحلیل نتایج آن پس از پیشبرد برنامه ارائه می‌شود.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

 

استان آذربایجان‌غربی/ 4 نفر دیگر بر اثر کرونا جان باختند

محمدامین ولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در ارومیه، با اشاره به روند کاهشی فوتی‌های کرونایی در استان اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته چهار نفر دیگر به سبب این بیماری جان باختند.

وی از ابتلای 481 نفر دیگر خبر داد و تصریح کرد: تاکنون 313 هزار و 914 نفر به کرونا مبتلا شده و 70 هزار و 363 نفر بیمار بستری نیز بهبود یافته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی همچنین با اشاره به تعداد بستری‌های سندروم حاد تنفسی در استان گفت: این تعداد هم اینک به 826 نفر رسیده است و 40 نفر نیز وصل به دستگاه ونتیلاتور هستند.

وی بیان کرد: از سوی دیگر در شبانه‌روز گذشته 434 نفر بستری مشکوک به کرونا و 194 نفر بستری در بخش آی‌سی‌یو ثبت شد.

ولی‌زاده در ادامه از واکسیناسیون 31 هزار و 178 نفر خبر داد و افزود: تاکنون سه میلیون و 923 هزار و 450 نفر واکسن کرونا را در سه دز دریافت کرده‌اند.

استان اصفهان/ 347 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته شناسایی شدند

پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار کرونا در اصفهان از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا 1218950  نفر بوده که از این تعداد 121525 نفر بهبود، 180778 بستری  و 16813 نفر هم فوت کردند.

وی افزود: در 24 ساعت گذشته 347 بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شناسایی، 157 نفر در مراکز درمانی بستری   و 165 نفر ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر  901 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 191 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

عقدک تصریح کرد: 13 بیمار  مشکوک و قطعی به کرونا طی  24 ساعت اخیر در استان اصفهان در اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.

استان البرز/ 5 فوتی در 24ساعت گذشته

مهرداد بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در  کرج  در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز ، اظهار داشت: در 24  ساعت گذشته  63 بیمار با علائم کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز78 هزار و 15  نفر است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 367 نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد: از این تعداد، ابتلای 122 نفر به بیماری کووید 19، تا این تاریخ قطعی شده است.بابایی با اشاره به اینکه تزریق واکسن نباید منجر به کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی شود، تصریح کرد: متاسفانه در 24 ساعت گذشته پنج بیمار کووید 19 جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به 6399 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه برای ایمنی در بین مردم تزریق واکسن به افرادی که تزریق نکرده اند توصیه می‌شود، ادامه داد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 71 هزار و 246 نفر از مراکز درمانی ترخیص شده‌اند.

استان اردبیل/ 4 فوتی دیگر در 24ساعت گذشته

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در اردبیل از جان باختن 4 نفر دیگر و بستری شدن 23 مبتلای جدید در 24 ساعت گذشته خبر داد و اظهار داشت: شمار کل جان باختگان ثبت شده کرونا در استان اردبیل به 2566 نفر، تعداد بستری‌های همزمان به 172 نفر و تعداد بیماران بدحال بستری در آی سی یو به 45 نفر رسیده است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ادامه داد: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم‌اکنون شهرستان‌های پارس‌آباد و مشگین‌شهر در وضعیت نارنجی، شهرستان‌های خلخال، بیله‌سوار و اصلاندوز در وضعیت زرد و شهرستان‌های اردبیل، گرمی، نمین، کوثر، سرعین و نیر در وضعیت آبی قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 172 نفر رسید که از این تعداد 45 بیمار بدحال در بخش ICU تحت مراقبت ویژه قرار دارند و علاوه بر این‌ها، 76 بیمار نیز تحت نظر هستند.

وی با تاکید بر ادامه استفاده مردم از ماسک گفت: عبور از موج پنجم بیماری کرونا نیازمند رعایت دقیق نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی‌ها است.

حبیب‌زاده به تزریق یک‌میلیون و 556 هزار و 553 دُز واکسن بر علیه بیماری کرونا در استان اشاره کرد و گفت: 871 هزار و 420 دُز واکسن مربوط به مرحله اول و 676 هزار و 797 دُز مربوط به مرحله دوم واکسیناسیون است.

استان ایلام/ 61 ابتلای جدید ثبت شد

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 65 هزار و 176 هفت نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 61 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 105 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 29 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 63 هزار و 698 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش نشده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 148 نفر بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان بوشهر/ 90درصد گروه هدف واکسن دریافت کردند

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در بوشهر روند نزولی ابتلا به کرونا را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: تعداد بستری بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر از یک‌هزار نفر در پیک پنجم کرونا اکنون به 83 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از وضعیت آبی کرونایی تمام شهرهای استان خبر داد و بیان کرد: سیر نزولی ابتلا و بستری بیماران کرونایی استان بوشهر را در شرایط آبی کرونایی به معنی خطر کم قرار داده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته 29 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند خاطر نشان کرد: از این تعداد ابتلای 5 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون 11 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت درمان قرار دارند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 5 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری در 24 ساعت گذشته آمار مرگ ناشی از کرونا در استان بوشهر را صفر اعلام کرد و گفت: در 20 ماه گذشته 2 هزار و 14 نفر در استان بوشهر به سبب ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 34 بیمار کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 19 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 88 هزار و 550 نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وی با بیان اینکه تزریق در نوبت اول واکسن کرونا در استان بوشهر به 90 درصد گروه هدف رسید تصریح کرد: در گروه سنی بیش از 18 سال استان بوشهر 90 درصد نوبت اول و 70 درصد در 2 نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

کشمیری اضافه کرد: 30 درصد افراد استان بوشهر هنوز واکسینه نشده‌اند که تا آذر ماه بیش از 85 درصد جامعه هدف هر 2 نوبت واکسن دریافت می‌کنند.

استان خراسان‌رضوی/ بیش از 202هزار دوز واکسن در حاشیه شهر مشهد مقدس تزریق شد

 محسن ذاکریان در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج از مشهدمقدس اظهارداشت: از این تعداد حدود 66هزار دُز تزریق واکسن مربوط به اتوبوس‌های سیار و سه هزار دُز نیز مربوط به مدارس حاشیه شهر است که از 2 هفته قبل آغاز شده است.

وی با بیان این که واکسیناسیون در 38 مدرسه حاشیه شهر مشهد نیز با همکاری آموزش و پرورش انجام می‌شود افزود: واکسن‌های تزریق شده برکت و سینوفارم است.

مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی گفت: هدف از اجرای طرح واکسیناسیون سیار که در قالب ده دستگاه اتوبوس و 20 تیم در حال اجراست، تسهیل دسترسی جامعه هدف در اماکن مختلف از جمله دانشگاه‌ها، هیات‌های مذهبی، اداره‌ها و کارخانه‌ها به خدمات واکسیناسیون است.

استان خوزستان/ عدم‌مشارکت در طرح ملی واکسیناسیون نگران‌کننده است

سید محمد علوی امروز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه ذخیره واکسن در استان به انداره کافی است، اظهار داشت: در کل استان به دلیل فراوانی مناسب نیرو، تجهیزات و تعداد واکسن و همچنین اعزام تیم‌های سیار واکسیناسیون به مناطق مختلف استان، هیچ مورد عدم تزریق واکسن به دلیل نبود امکانات در استان وجود ندارد.

وی افزود: عامل اصلی استقبال نامناسب از واکسن در برخی از شهرها جنوب و جنوب غربی استان، عدم اطلاع از اهمیت واکسن و همچنین تاثیر سخن برخی لجبازان بر افکار مردم است که آنان را از امر واکسیناسیون منع می‌کند.

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان تصریح کرد: باید در مقابل افراد لجباز در امر عدم دریافت واکسن و همچنین تاثیر سخن آنان بر اجتماعی قوانینی باید وضع کرد که آنان را اجبار به دریافت واکسن کند همچنین باید در جهت اقناع عموم جامعه تیم‌های بهداشت تلاش کنند.

دکتر علوی بیان داشت: در حال حاضر حدود 3 میلیون و 700 هزار نفر از کل جمعیت استان خوزستان حداقل یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که از این تعداد حدود 2 میلیون نفر هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند و در گروه سنی بالای 12 سال تا 18 سال، حدود 700 هزار نفر حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند.

وی در انتها افزود: در حال حاضر شهرستان رامهرمز تنها شهر در وضعیت نارنجی استان است و مابقی شهرهای استان نیز در وضعیت زرد و آبی کرونایی قرار دارند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان فارس/ شمار جان‌باختگان تک‌رقمی شد

بررسی آخرین وضعیت رنگ‌بندی در استان‌های مختلف نشان از یک ثبات شکننده در استان فارس دارد به این نحو که در حال حاضر 4 شهرستان استهبان، جهرم، خفر و ممسنی در وضعیت قرمز هستند و شهرستان‌های لامرد، مهر، فراشبند، فیروزآباد و بوانات در وضعیت آبی قرار دارند. 

شهرستان‌های بختگان، نی‌ریز، آباده، فسا، داراب، کوار، بیضا، سپیدان و خرمبید نیز در وضعیت نارنجی و مابقی شهرستان‌های استان از جمله شیراز در وضعیت زرد قرار گرفتند. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، در مجموع بیش از یک میلیون و 705 هزار و 229 مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده که از این تعداد یک میلیون و 467 هزار و 656 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده و با بررسی نمونه‌های انجام شده، 434 هزار و 950 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 237 هزار و 573 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 55 هزار و 580 بیمار مثبت شناسایی شده و در مجموع تاکنون، 490 هزار و 530 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس 151 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شدند و در مجموع  هم اکنون هزار و 429 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که از این تعداد 177 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

با اعلام جان باختن هشت هم استانی دیگر در اثر ابتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، به هفت هزار و 129 نفر افزایش یافته است. 

استان قزوین/ افزایش 20درصدی نرخ ابتلا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در قزوین از افزایش 20 درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 134 بیمار کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید-19 استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در مقایسه با روز قبل 22 نفر افزایش یافته است.

جلال رحمانی با اشاره به کاهش 8.7 درصدی نرخ بستری‌های روزانه کرونایی گفت: در شبانه‌روز گذشته 52 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز پیش 5 نفر کمتر شده است.

وی همچنین از افزایش 9 درصدی آمار بیماران بدحال ونتیلاتوری خبر داد و افزود: در حال حاضر 13 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین با اتصال به دستگاه کمک‌تنفسی ادامه بقا می‌دهند که این آمار نسبت به روز گذشته فقط یک نفر بیشتر شده است.

رحمانی ادامه داد: در ضمن نرخ‌ مرگ‌ومیر روزانه کرونایی در 24 ساعت گذشته تثبیت شد و طی این مدت 3 بیمار کرونایی بدحال را به خاطر علائم شدید تنفسی و ضعف مفرط جسمانی از دست دادیم که این آمار با روز گذشته تفاوتی نکرده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه به افزایش 9 درصدی موارد بهبود کرونایی روزانه در استان هم اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 61 بیمار کرونایی با داشتن علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های قزوین مرخص شدند که این آمار در مقایسه با روز قبل 5 نفر افزایش پیدا کرده است.

رحمانی اضافه کرد: در نهایت هم آمار مجموع بستری‌های کرونایی فعلی در بیمارستان‌های استان قزوین با حدود 6 درصد کاهش به 261 نفر رسید که این آمار در قیاس با روز پیش 16 نفر کاهش یافته است.

استان سمنان/ 15 بیمار در مراکز درمانی بستری شدند

کامران قدس در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در سمنان، اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون 48 هزار و 544 بیمار مبتلا به کرونا مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده‌اند.

وی با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: در 24 ساعت گذشته تعداد 15 بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد 10 هزار و  457  نفر در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

قدس به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تعداد 9 هزار و 348 نفر بهبود یافتند.

وی همچنین افزود: از ابتدای بیماری کرونا تا کنون نیز 38 هزار و 87 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

کاشان/ روند نزولی بستری ادامه دارد

کاشان همچنان در وضعیت نارنجی قرار دارد و این موضوع نشان از آن دارد که ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد و خوشبختانه طی چند روز گذشته این ویروس منحوس در کاشان افت نسبی اما شکننده داشته است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 15 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 10 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و سه بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء و دو بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 31 و حداکثر 84 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 35 و حداکثر 80 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 155 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 109 بیمار در شهرستان کاشان و 46 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 29 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 14 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت متاسفانه یک خانم 75 سال در شهرستان کاشان جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 59 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 285 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 527 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان گلستان/ 185 بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری هستند

با وجود نوسانات جزئی در شمار بیماران کرونایی و بستری شدگان ناشی از آن در استان گلستان، اما در یکی دو روز اخیر آمارها کاهش محسوسی پیدا کرد.

در شبانه روز گذشته با کاهش 20 نفری در تعداد بیماران بستری، شمار بیمارانی که در بیمارستان‌های استان تحت درمان قرار دارند به 185 نفر رسید و پس از چند هفته تعداد بیماران به کمتر از 200 نفر رسیده است.

آخرین آمارهای ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان حکایت از بستری 48 بیمار در بخش‌های مراقبت ویژه و وخامت وضعیت 20 بیمار دیگر دارد.

در عین حال نگرانی در خصوص بی توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شکل گیری موج ششم کرونا وجود دارد و لازم است علاوه بر همراهی مردم و اصناف برای رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، نظارت‌ها نیز تشدید شود.

اما همزمان با ثبات وضعیت کرونایی در استان گلستان، واکسیناسیون کرونا نیز شدت و سرعت خوبی در استان پیدا کرده و تزریق واکسن از 2 میلیون و 131 هزار واحد عبور کرده است.

براساس آمارهای دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با تزریق 14 هزار و 706 واحد واکسن در استان طی روز گذشته، مجموع واکسن‌های تزریق شده در استان به 2 میلیون و 131 هزار و 149 واحد رسیده است.

حدود 85 درصد واجدان شرایط در استان مرحله اول واکسن کرونا را دریافت کردند و پوشش کامل واکسیناسیون در استان نیز 54 درصد جمعیت مشمول واکسن است که البته رئیس ستاد کرونای استان گفته است باید تلاش کرد تا گلستان به رتبه نخست واکسیناسیون کرونا در کشور دست پیدا کند.

دانشگاه علوم پزشکی استان همچنین اعلام کرده افراد 60 سال به بالا که از تزریق نوبت دوم واکسن‌های سینوفارم و برکت آنها، چهار ماه گذشته است می‌توانند برای دریافت دُز سوم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

استان گیلان/ 90درصد گروه‌های هدف واکسینه شدند

براساس اعلام ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر 90 درصد جمعیت هدف واکسیناسیون در استان گیلان نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند‌.

این در حالی‌ است که 200 هزار نفر از گروه‌های هدف واکسیناسیون در استان گیلان به عبارتی 10 درصد مردم گیلان هنوز برای دریافت واکسن اقدامی نکرده و به دلایل مختلف نوبت نخست واکسن کرونا را نیز تزریق نکرده‌اند.

امتناع برخی از هم‌استانیان از زدن واکسن در حالی است که با افزایش پوشش‌دهی واکسیناسیون شاهد تغییر رنگ‌بندی کرونایی 3 شهرستان استان گیلان به وضعیت آبی هستیم همچنین 13 شهرستان زرد و یک شهرستان نارنجی است.

طبق آخرین اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان(تا روز گذشته) 266 نفر از مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های سراسر استان گیلان بستری هستند که 58 نفر از این تعداد شبانه‌روز گذشته به آمار افزوده شده‌اند.

همچنین 69 نفر از این بیماران کرونایی به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های گیلان بستری هستند که 12 نفر از این تعداد به تازگی آمار مذکور افزوده شده‌اند و حال 62 بیمار نیز وخیم است. 

استان مرکزی/ ارایه خدمات درمان سرپایی به 85 نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار آدینه کرج با اشاره به آخرین وضعیت آمار بیماران کرونایی در استان مرکزی اظهار داشت: 102 مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی طی شبانه روز اخیر در استان مرکزی شناسایی شد.

سیدمحمد جمالیان افزود: 17 نفر از بیماران جدید شناسایی شده در استان مرکزی برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان‌ها بستری شدند که 85 نفر از بیماران کووید 19 نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: شمار مبتلایان به کرونا از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان به 104 هزار و 409 نفر رسید که متاسفانه یک بیمار کرونایی نیز در این بازه زمانی در استان به‌دلیل کرونا جان باخت و شمار فوتی‌های این بیماری به 2 هزار و 942 نفر رسید.

جمالیان ادامه داد: احتمال وقوع پیک ششم دور از انتظار نیست این درحالیست که تجربه نشان داده زمانیکه کشورهای همسایه گرفتار موج جدید می شوند دو الی سه هفته بعد،کشور و استان ما گرفتار می شود.

وی خاطرنشان کرد: با شتاب خوب واکسیناسیون، مرگ و میر ناشی از این بیماری در استان 40 درصد کاهش پیدا کرده است در جدید ترین نقشه کرونایی کشور تعداد شهرهای قرمز از 33 به 22 شهر کاهش پیدا کرده است و تفرش تنها شهرستان قرمز استان هم به رنگ نارنجی تغییر وضعیت داده است. در نقشه جدید 87 شهر کشور در وضعیت نارنجی هستند که از این تعداد چهار شهرستان اراک، محلات، آشتیان و تفرش سهم استان ما است.

استان یزد/ 430 بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری هستند

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار آدینه کرج در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان یزد اظهار داشت: در حال حاضر، 438 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه داد: از این تعداد، 94 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) یزد افزود: در شبانه‌روز گذشته، 87 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند.

سلمانی تصریح کرد: تا انجام واکسیناسیون حداکثری، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات ضروری است.

استان کردستان/ شناسایی 117 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس

آخرین وضعیت کرونا در کردستان حاکی از شناسایی 117 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس و مرگ 3 بیمار در 24 ساعت گذشته تاکنون در استان دارد.

در حال حاضر 440 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کردستان بستری هستند که 70 نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مداوا و حالشان خوب نیست.

شمار بستری‌شدگان به تفکیک شهرستان‌های استان کردستان در سنندج: 236 نفر، سقز: 26 نفر، مریوان: 45 نفر، قروه: 20 نفر، بیجار: 12 نفر، کامیاران: 19 نفر، دیواندره: 13 نفر، بانه: 50 نفر، دهگلان: 11 نفر و سروآباد: 8 نفر گزارش شده است.

آمار فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تا کنون به 1855 نفر رسیده که از این تعداد 805 نفر در سنندج، 295 نفر در سقز، 147 نفر در قروه، 98 نفر در کامیاران، 138 نفر در بانه، 89 نفر در دیواندره، 72 نفر در بیجار، 182 نفر در مریوان، 24 نفر در دهگلان و 5 نفر در سروآباد جان ‌باخته‌اند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

انتهای پیام/ی

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …