دوشنبه , 31 اردیبهشت 1403

استانداردهای نساجی با مشارکت صنعت در البرز به روز رسانی می شود

یدالله مالمیر روز دوشنبه در نشست مشترک با مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز  گفت: خبرگان و کارشناسان مجرب  انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی ، پوشاک و چرم البرز  برای همراهی و یاری رسانی به  اداره کل فنی و حرفه ای البرز در بستر به روز رسانی استانداردها و تهیه و تدوین استاندارد های جدید آمادگی کامل دارند.

وی افزود: برای کسب نتایج مطلوب از اجرای این طرح مشترک،  انجمن نساجی استان  کارگروه هایی متشکل از افراد متخصص و خبره  ساماندهی می کند تا اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان را در مسیر استاندارد سازی در زمینه های مرتبط با این صنایع یاری دهند.
 
وی به روز رسانی و نیز تدوین استاندارد های جدید درحوزه های مرتبط با نساجی را گامی مهم در  بهره وری و پویایی این صنایع عنوان کرد.

مالمیر گفت: با توجه به نقش محوری مهارت آموزی در صنایع نساجی ، به روز رسانی و تدوین استاندارد های جدید آموزشی بستر مناسبی را برای تامین  نیروی ماهر و متخصص  مورد نیاز صنایع و دستیابی به تعریف مشخص از مشاغل مرتبط  فراهم می آورد.

وی تصریح کرد: با تعریف مشخص و برداشت یکسان از فعالیت ها در پوشش استاندارد ها ، بستر برای یاری رسانی به فعالان عرصه نساجی به ویژه در بحث تامین و جذب نیروهای کارآمد در رشته های مرتبط فراهم خواهدشد.

رییس انجمن تخصصی صنایع  همگن نساجی، پوشاک و چرم البرز گفت: در مسیر استاندارد سازی از نظرات و پیشنهاد های کارشناسان مجرب و متخصص حوزه های ششگانه  نساجی و پوشاک استان  بهره مند خواهیم شد.

وی تاکید کرد: تشکیل کارگروه های مختلف در زمینه نساجی، پوشاک و چرم و برنامه ریزی برای ساماندهی آن با هدف بررسی و ثبت استاندارد های  مورد نظر در این صنعت لازم و ضروری است.

رییس انجمن تخصصی صنایع  همگن نساجی، پوشاک و چرم البرز از سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان  تنها  سازمان کشور نام برد که مجوز گواهینامه های مهارتی تحت نظارت سازمان جهانی کار را صادر می کند و گواهینامه های صادره توسط این سازمان از اعتبار جهانی برخوردار است.

پویایی صنعت توجه خاص به آموزش های مهارتی را طلب می کند

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز در این نشست تنها راه موفقیت صنعت در دنیا را مستلزم توجه خاص به آموزش های مهارتی بر اساس نیاز واحد های تولیدی عنوان کرد و موفقیت هر کشوری در صحنه صنعت را حاصل بهره گیری از آموزش های فنی و حرفه ای دانست.

بهزاد غفاری  گفت: این اداره کل  با کمک بخش صنعت تدوین یک سری از استانداردها در صنایع شیمی و نساجی را در دستور کار قرار داده است.

وی اظهار داشت: با بهره گیری از استانداردهای جدید در حوزه نساجی برای هر شغل یک تعریف صحیح صورت می گیرد و متوجه می شویم به عنوان مثال یک تکنسین و  یا کارگر نساجی باید از چه استاندارد ها و مهارت هایی برخوردار باشد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز  با اشاره به  مراکز آموزش جوار کارگاهی گفت: این مراکز در کنار واحد های تولیدی نقش مهمی را در توانمند سازی نیروی کار برعهده دارند.

وی در بخش دیگر از اظهاراتش خطاب به افراد مجرب و متخصص این مراکز آموزش مهارتی گفت: این افراد  که در بخش صنعت از تجربیات گرانبها برخوردار هستند ، در صورت تمایل می توانند از طرف سازمان آموزش فنی و حرفه ای کد مربی گری دریافت نمایند و با تدریس، حاصل  تجربیات خویش را به دیگران انتقال دهند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای البرز با اشاره به این مهم که دریافت کد مربیگری نیازمند طی یک پروسه زمان بر و طولانی است افزود: صنعت از این موضوع مستثنی شده است و صنعتگران بر این باورند که یک تکنسین  که در سن ۲۰ سالگی مشغول کار عملی است، از نظر دانش عملی شاید از یک تحصیل کرده خیلی بالاتر باشد .

وی یکی دیگر از مزایای مراکز آموزش جوار کارگاهی را معافیت مالیاتی در صنایع دارای مجوز جوار کارگاهی عنوان کرد و گفت: درصورتی که هزینه های این صنایع اعم از استخدام استاد، خرید تجهیزات و غیره مورد تایید سازمان آموزش فنی و حرفه ای قرار گیرد ، از مزایای کاهش  ۹ درصدی ارزش افزوده برخوردار خوهند شد.

 استان البرز  حدود  ۲۰۰ واحد صنعتی در حوزه نساجی، پوشاک و چرم را در خود جای داده است.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …