سه شنبه , 2 مرداد 1403

آموزش و پرورش البرز از طرح های کتابخوانی در مدارس استقبال می کند

فرشته فهمیده روز شنبه درنشست با معلم بازنشسته البرزی که قصد راه اندازی کتابخانه سیار خودرویی در حوزه آموزش و پرورش این استان را دارد، افزود: ترغیب هر چه بیشتردانش آموزان و خانواده ها به خواندن کتاب، ترویج فرهنگ کتابخوانی و دسترسی بیشتر کودکان و نوجوانان به کتاب از جمله اهداف آموزش و پرورش درحوزه کتاب است.

وی خاطرنشان کرد: در هر جامعه ای افراد مختلفی هستند که به علتی، از جمله ناتوانی یا بعد مسافت،نمی‌توانند به کتابخانه ها بروند لذا فعال کردن کتابخانه های سیارمی تواند نقش موثری درگسترش فرهنگ کتابخوانی در ۲ کانون مهم مدرسه و خانه بویژه در مناطق کم برخوردار داشته باشد.

وی کتابخانه های سیار را توزیع عادلانه امکانات و ایجاد فرصتی برابر برای دسترسی به کتاب برای همه اقشار جامعه دانست و یادآورشد: کارکرد اصلی کتابخانه سیارمانند سایر کتابخانه‌ها، به جریان انداختن اطلاعات و خدمت به جامعه زیرپوشش در گروه های سنی مختلف دانست.

فهمیده با اشاره به نقش والا و با اهمیت کتاب و فرهنگ کتابخوانی در رشد و توسعه همه جانبه جامعه،اضافه کرد: یکی از مزایای کتابخانه سیاراین است که محیطی خشک ندارد و با گروه‌های مختلف مردم سرو کار دارد.

وی ادامه داد: امیدواریم اجرای این طرح فرهنگی با استقبال دانش آموزان در مدارس و کانون های فرهنگی تربیتی روبرو شود زیرا معتقدیم کتابخانه سیار می تواند نقش مهمی درآشتی دادن دانش آموزان با کتاب این یار مهربان و دانا داشته باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرزگفت: استان البرز ۱۲ کانون فرهنگی- تربیتی دارد که می توانند در گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در بین دانش آموزان در قالب کتابخانه سیار موثر باشند.

وی تاکید کرد: کتاب بهترین دوست انسان است که معلمان و والدین در ایجاد این پل دوستی بین دانش آموزان و کتاب نقش مهمی دارند لذا متقاضیان پس از درخواست کتبی و طی کردن مراحل قانونی و اداری می توانند در حوزه کتاب با آموزش و پرورش همکاری کنند.

الهام دهستانی معلم بازنشسته البرزی نیز دراین نشست گفت: ترویج و تقویت فرهنگ مطالعه کتاب در سبد مصرفی خانواده ها و همچنین علاقمند کردن دانش آموزان به سوی کتاب در مدارس و مراکز فرهنگی و تربیتی از مهمترین اهداف راه اندازی کتابخانه سیار است که قصد دارم آن را به سایر استان ها اجرایی کنم.

وی افزود: آموزش و پرورش مهمترین و امن ترین مکان انجام فعالیت های آموزشی و فرهنگی است به همین دلیل کار خود را از دستگاه مهم و تاثیرگذار آموزش و پرورش شروع خواهم کرد.

وی تصریح کرد: اجرای طرح کتابخانه سیار در مدارس رایگان است زیرا این حرکت فرهنگی و آموزشی با نگاه انسان دوستانه و خیرخواهانه انجام می گیرد.

استان البرز ۴۷۳ هزار دانش آموز دارد.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …