یکشنبه , 30 اردیبهشت 1403

معلم بازنشسته البرزی کتابخانه سیار کشوری راه اندازی کرد

الهام دهستانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا هدف از راه اندازی این کتابخانه سیار کشوری را ترویج و تقویت فرهنگ مطالعه کتاب در سبد مصرفی خانواده ها، علاقمند کردن کودکان، نوجوانان و جوانان به سمت مطالعه، تقویت پیوندهای عاطفی و فرهنگی بین مردم و همچنین زنده کردن بازی های بومی – محله ای در استان ها ذکر کرد.

وی اظهارداشت: تا کنون برای فعال کردن این کتابخانه سیار، یک و نیم میلیارد تومان سرمایه گذاری شخصی کرده است.

دهستانی با اشاره به اینکه محل خدمتش در حوزه آموزش و پرورش تهران بوده و محل سکونتش درکرج می باشد،خاطرنشان کرد: بعد از بازنشستگی برای بروز رسانی دانش و گرفتن مدرک کارشناسی ارشد و دکتری به هند سفر کردم  و قبل از شیوع بیماری کوید ۱۹ به کشور بازگشتم.

وی بیان داشت: در طول زندگی برای انجام کارها همواره عاقلانه، منطقی، با برنامه ریزی و نیاز سنجی گام برداشته ام لذا برای اینکه به همه نشان دهم که بازنشستگی پایان راه نیست بلکه شروع زندگی تازه با نگرشی نو می باشد، تلاش مستمر در مسیر زندگی کردن با کتاب و برنامه های فرهنگی و اجتماعی را برای خود تا زمان زنده بودن در دو بخش کشوری و جهانی ترسیم کردند.

دهستانی  تصریح کرد: این حرکت فرهنگی عام المنفعه و داوطلبانه است که برای انجام آن کوچکترین هزینه ای دریافت نمی شود زیرا تمام هزینه های سفر، اجرای برنامه، مسابقه ، پذیرایی و اهدا جوایزاز محل درآمدهای شخصی و حقوق بازنشستگی ام تامین می شود.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش مهمترین و امن ترین مکان برای انجام فعالیت های آموزشی و فرهنگی است،اضافه کرد: دوست دارم این کار فرهنگی- اجتماعی را از آموزش و پرورش که از زمان دبستان تا کنون خانه امن و افتخارآفرین من درعرصه تعلیم و تربیت بوده و هست شروع کنم.

دهستانی بیان داشت: برای انجام سفرهای خود به نام ” سفر مهتاب، یار مهربان ” مجوز لازم از سوی راهور کشور گرفته شده است.

وی یادآورشد: خودرو کتابخانه سیارش مجهز به تجهیزات مورد نیاز برای زندگی کردن و همچنین ۵۰۰ جلد کتاب برای گروه سنی کودک، نووجوان و جوان است که کتاب ها با هم اندیشی با کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب و در قفسه های کتابخانه سیار جاسازی شده است.

معلم بازنشسته البرزی به ظرفیت بالای کتابخانه های سیار برای ترویج فرهنگ مطالعه و ایجاد پیوندهای عاطفی و فرهنگی بین مردم پرداخت و عنوان کرد: در قالب سفرها ی یار مهربان برنامه های متنوعی چون امانت کتاب، قصه گویی، مسابقه های فرهنگی و ورزشی،پخت غذاهای سنتی از جمله آش رشته بر اساس پیوست های فرهنگی هر استان از جمله برای کودکان ایرانی – افغانستانی برنامه ریزی شده است.

دهستانی ادامه داد: اکنون این خودرو به خانه و کتابخانه سیار من تبدیل شده است که در سفرهای درون و برون استانی نیاز به همراهی مسوولان هر استان در پارک کردن خودرو در محلی امن برای استراحت شبانه دارم.

وی به امنیت بی نظیر ایران در مقابل سایر کشورها اشاره کرد وافزود: متاسفانه به دلیل تحریم ها و بیکاری برای پیشگیری از سرقت خودرو و تجهیزات و لوازم آن نیاز به استقرار در پارکینک فضاهای امن از جمله اردوگاه های دانش آموزی، خانه معلم، مدارس و یا دیگر اماکن دستگاه های دولتی دارم.

دهستانی گفت: استقرارخودرو کتابخانه سیار یار مهربان من، کوچکترین هزینه ای برای دستگاه های اجرایی در استان های مختلف کشور ندارد زیرا همه امکانات در داخل خودرو از نظر آب، برق، گاز، سرویس حمام و بهداشتی و سایر لوازم تامین شده است.

معلم بازنشسته البرزی تاکید کرد: فرزندان آینده ساز ایران اسلامی برای آموختن مهارت های زندگی و همچنین مسوولیت پذیری و انجام کارهای تیمی نیاز به آموزش به زبان ساده کتابخوانی و قصه گویی دارند، پس بیایید با نگاه هموارکردن مسیر در این راه حرکت کنیم تا اهداف طرح های عام المنفعه در بروکراسی اداری گم یا کم رنگ نشود.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …