سه شنبه , 2 مرداد 1403

۵۰ نفر در خشونت‌های دارفور سودان کشته شدند

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، در درگیری میان قبایل در منطقه کرینک (واقع در ۷۵ کیلومتری شرق شهر الجنینه) در ایالت دارفور غربی واقع درغرب سودان ۵۰ نفر کشته شدند.

بر اساس این گزارش، منطقه کرینک از روز شنبه شاهد درگیری های خونین میان قبایل این منطقه بوده است که عمدتا بر سر زمین اختلاف دارند.

اختلاف‌ها بر سر اراضی بین اعراب و غیرعرب ها در منطقه «جبل مون» در ماه گذشته نیز به درگیری‌های خونینی انجامید که کشته شدن دستکم ۱۷ نفر و زخمی شدن ۱۲ نفر دیگر را به دنبال داشت.

به دنبال قیام مردمی در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ که به برکناری «عمر البشیر» دیکتاتور سودان منجر شد، وضعیت این کشور در بحبوحه استقرار یک دولت دمکراتیک، بسیار شکننده شده است.

درگیری‌ها در دارفور زمانی آغاز شد که شورشیان از جامعه قومی آفریقای مرکزی و جنوب صحرای این منطقه در سال ۲۰۰۳ قیام و از سرکوب دولت عرب در خارطوم ابراز تاسف کردند.

دولت البشیر با حملات هوایی به حملات جنجویدها که متهم به قتل عام و تجاوز به عنف هستند، پاسخ داد. در جریان درگیریها در دارفور بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته و ۲.۷ میلیون نفر دیگر از خانه‌های خود آواره شدند.

البشیر که در زندان در خارطوم به سر می‌برد، به نسل کشی و جنایات علیه بشریت مرتبط با درگیری دارفور متهم است.

کمیته پزشکان سودان می‌گوید، در دارفور جنوبی، استان همجوار، بر اثر درگیری‌های قبیله‌ای در دو ماه گذشته دست‌کم ۴۵ نفر در شهر «طویله» کشته شده‌اند.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …