۳۰ برنامه با موضوع اعتیاد  در مدارس البرز درحال اجرا است

سالار قاسمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا به نقش موثر آموزش و پرورش در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی در راستای مصون‌سازی و کاهش آسیب‌های اجتماعی بر اساس سند تحول بنیادین اشاره کرد و اظهار داشت: دانش آموزان بهترین سفیران برای اطلاع رسانی به خانواده های خود در زمینه پیامدهای منفی اعتیاد و آسیب های اجتماعی هستند.

وی بیان داشت: این برنامه ها در قالب طرح  نماد (نظام مراقبتی دانش آموزان)، نوجوان  سالم و یاریگران زندگی سازماندهی شده است تا دانش آموزان مهارت « نه گفتن» را در مقابل رفتارهای پرخطر بیاموزند.

وی با اشاره به اینکه ۲۲ تا ۲۸ آبان ماه هر سال به عنوان هفته پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: در این برنامه ها دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی به همراه اولیای خود در بستر شاد حضور دارند تا با اقدامات پیشگیرانه در مقابل اعتیاد و آسیب های اجتماعی آموزش ببینند.

قاسمی تصریح کرد: به منظورآشنایی دانش آموزان، اقدام های آموزشی و تبیینی با موضوع اعتیاد، سوء مصرف مواد مخدر و آسیب های اجتماعی نیز با  محوریت انسان سالم در طول سال تحصیلی در مدارس استان اجرا می شود.

وی اضافه کرد: برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در مدارس البرز با محوریت آموزشی،تربیتی و مهارتی و با همکاری کارشناسان و مسوولان دادگستری، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی استان در دستور کار قرار دارد.

قاسمی  با بیان اینکه توسعه زیرساخت های پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی در استان البرز نیاز به توجه دارد،تصریح کرد: ارائه آموزش مهارت های زندگی برای دانش آموزان باید در اولویت قرار گیرد زیرا در سال های اخیر شاهد کاهش سن اعتیاد در جامعه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز ادامه داد: برای مقابله جدی با پدیده اعتیاد و کاهش آسیب های اجتماعی باید به شکل عملیاتی گام برداشت تا بتوان از گسترش دامنه اعتیاد و آسیب ها در جامعه پیشگیری کرد.

وی افزود: توانمندسازی دانش آموزان درکانون های مدرسه، خانواده و محله در برابر اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی محور فعالیت‌ها ی آموزش و پرورش البرز را تشکیل می‌دهد.

قاسمی گفت: نهضت فرهنگ پیشگیری می‌تواند در ایجاد یک جریان فرهنگی برای تغییر نگرش و رفتار کودکان و نوجوانان در زمینه آسیب‌های اجتماعی و جلب توجه آنان برای مواجهه مؤثر با رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی مفید باشد.

وی تاکید کرد: شعار سال ۱۴۰۰ ستاد مبارزه با مواد مخدر (یاریگران زندگی- مشارکت اجتماعی – پیشگیری از اعتیاد) است، این انتظار وجود دارد فعالان آموزش و پرورش استان با در نظر گرفتن شعار ستاد و با محوریت خودمراقبتی در برابر آسیب‌های اجتماعی را در دوره شیوع ویروس کرونا بیشتر مورد توجه قرار دهند.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد.