سه شنبه , 26 تیر 1403

گودال وحشتی که خواب از چشمان ۷۰ خانوار کرجی ربوده است

طبق بررسیهای  کارشناسانه  که با حضور خبرنگاران ، مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز و محمد اسدیان رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کرج  از محل این گودبرداری در کوچه حضرت ابوطالب (ع) حصارک کرج به عمل آمد، شواهد نشان داد که این اقدام ضمن وارد کردن آسیب جدی به ساختمان های اطراف، آنها را در معرض آوار قرار داده است.

این در حالی است که حدود ۳۰۰ نفر در واحدهای مسکونی آسیب دیده از این گودبرداری سکونت دارند و بنا به گفته خودشان از حدود هفت سال پیش تاکنون فریادشان به جایی نرسیده  و هر ماه  و هر سال بر میزان شکاف های خانه هایشان افزوده می شود.

آنطور که ساکنان  خانه های آسیب دیده  گفتند،  مالک پس از اجرای این گودبرداری به طول حدود ۱۵۰ متر و عمق حدود ۱۰ متر بدون توجه به خانه خرابی همسایه ها نه تنها برای پرکردن یا  ساخت و ساز اقدامی نکرده بلکه به هشدارهای  همسایگان هم بی توجه بوده است.

هراس از بارش باران 

گودال وحشتی که خواب از چشمان ۷۰ خانوار کرجی ربوده است

رقیه محمدی  از ساکنان خانه های آسیب دیده حصارک کرج به بیان لحظه های ترس و اضطراب در این واحدهای مسکونی پرداخت و گفت : بارش برف و باران برای بسیاری از هموطنان که از خشکسالی به ستوه آمده اند  اگر چه  خوشحال کننده است اما با وزش باد و بارانی شدن آسمان، وجود ما را سراسر ترس و هراس فرا می گیرد و برای رهایی از این وضعیت لحظه شماری می کنیم.

این شهروند کرجی به سابقه ۱۰ ساله سکونت خود در کوچه حضرت ابوطالب (ع) حصارک  کرج اشاره کرد و  افزود: زمانی که بیل های مکانیکی به جان قطعه زمین خالی در همسایگی ساختمان مسکونی ما افتادند، تاکنون خواب راحتی نداریم .   

او ادامه داد: هر از چندگاهی با صدای ترک خردن خانه  سراسیمه به بیرون از ساختمان فرار می کنیم  اما به ناچار دوباره ریسک خطر را به جان می خریم.

محمدی در ادامه با بیان اینکه بارها به مسوولان استانی، قضایی و اجرایی شکایت برده ایم، افزود: نمی دانم چرا مسوولان برای جان بیش از ۳۰۰ انسان اهمیتی قائل نیستند و مالک گودبرداری را به پای میز محاکمه نمی کشانند.

وی ادامه داد: شکاف های ساختمان های اطراف گودبرداری بیشتر و بیشتر می شود و صدای جیر جیر دیوار های ساختمان  به گوش  می رسد؛ مسوولان نباید منتظر آن باشند تا فاجعه ای رخ دهد.

عروج فتحی یکی دیگر از ساکنان ساختمان های آسیب دیده در توصیف وضعیت موجود، گفت: این جا  گودبرداری به عمق ۱۰ متر انجام  شده و منزل ما ۵۰ درصد آسیب دیده است، خانه قابل سکونت نیست، زیرا شکاف های بزرگی برداشته است.

گودال وحشتی که خواب از چشمان ۷۰ خانوار کرجی ربوده است

این شهروند کرجی  ادامه داد:  ما در این ساختمانها  به آرامی زنده به گور می شویم و در مرحله نخست شهرداری منطقه پنج کرج را مقصر به وجود آمدن وضعیت موجود می دانیم چرا که دادن مجوز بدون نظارت به مالک خود اقدامی غیر مسوولانه است.

فتحی با بیان اینکه خانوارهای  آسیب دیده از این گودبرداری  نسبت به وضعیت به وجود آمده خسته شده و هر آن در انتظار خانه خرابی هستند، گفت : هیچ کس حاضر نیست در این وضعیت از این خانه ها خریداری کند و برای خلاصی از این خطر لحظه شماری می کنیم.

مهدی موسوی از دیگر ساکنان این محدوده با بیان اینکه من تنها کسی بودم با کمک  سازمان نظام مهندسی و سازمان آتش نشانی کرج  مالک این گودبرداری را در دادگاه  محکوم کردم، گفت : ساکنان خانه های آسیب دیده اطراف این گودبرداری بارها به شهرداری منطقه و محاکم قضایی شکایت بردند اما پاسخی دریافت نکردند.

گودال وحشتی که خواب از چشمان ۷۰ خانوار کرجی ربوده است

وی ادامه داد: حداقل باید در کمترین زمان ممکن این گودبرداری پر می شد و اقدام لازم برای پرداخت خسارت و مقاوم سازی خانه های آسیب دیده به عمل می آمد ؛ اکنون نیز  منتظر اقدام عاجل هستیم.

موسوی با بیان اینکه  مالک، سازه های فلزی در داخل این گودبرداری بدون حضور ناظران نصب کرده است ، اظهار داشت: این سازه ها  نمی تواند از خطر ریز ساختمان های اطراف جلوگیری کند؛ زمان احداث ساختمان های اطراف گودبرداری مربوط به دهه ۶۰ تا ۹۰ برمی گرد و ساکنان آنها به علت فقر و تهیدستی چاره ای جز ماندن در این مخروبه ها را ندارند.

۹۰ هزار مترمکعب گودبرداری

گودال وحشتی که خواب از چشمان ۷۰ خانوار کرجی ربوده است

محمد اسدیان عضو شورای اسلامی شهر کرج در بازدید از گودبرداری منطقه پنج کرج عنوان کرد که طبق بررسی ها ۹۰ هزار متر مکعب در این محدوده گودبرداری شده که برای پرکردن آن حدود ۷۰ هزار کامیون خاک نیاز است.

وی ادامه داد: براساس قانون در ابتدای  گود برداری  ساکنان  اطراف آن می بایست در دادگاه حقوقی علیه مالک شکایت می کردند؛ البته اکنون دیر نشده  و با دادستان مرکز استان البرز هماهنگی به عمل آمده  تا مالک بازخواست قانونی شود.

رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کرج ادامه داد: طبق ماده یکم قانون مدنی مالک می بایست  خسارت مالی به همسایه ها را جبران کند؛ اکنون نه تنها این  کار انجام شده بلکه خسارت مالی مردم هم پرداخت نشده است ؛ مگر خون این مردم با سایر ساکنان کرج فرق می کند.

وی تاکید کرد: از رسانه ها درخواست می شود که منافع مردم با حفظ تمام شئونات امنیتی پیگیری کنند و صدای ساکنان مظلوم این محله را به گوش مسوولان برسانند.

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: دستگاه های ذیربط  از جمله شهرداری منطقه پنج کرج  در این قضیه دخیل هستند؛ اگر حادثه طبیعی رخ دهد منازلی که در این منطقه واقع شده بیشترین آسییب  را خواهند دید.

 وی با تائید این موضوع که اکنون ۷۰ واحد مسکونی در کنار گودبرداری وجود دارد که حدود ۳۰۰ نفر در این خانه ها با خطرناشی از گودبرداری مواجه شده اند، گفت: در سال ۱۳۹۳ این گودبرداری صورت گرفته و تا کنون هیچ اقدامی برای ساماندهی آن انجام نشده است.

اسدیان تاکید کرد که  شورای اسلامی  شهر کرج  از ۲ ماه پیش تاکنون به این قضیه ورود کرده و موضوع را باجدیت دنبال می کند.

گوبرداری غیر اصولی در کرج باب شده است

گودال وحشتی که خواب از چشمان ۷۰ خانوار کرجی ربوده است

عضو شورای شهر کرج بیان داشت که طبق بررسی های میدانی گود برداری  غیر اصولی و رها شده در کلانشهر کرج باب شده  که خطراتی برای همسایگان به دنبال دارد.

وی افزود: گزارش  رسمی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تا سال ۱۳۹۵ در استان ها نشان می دهد که  در شهر کرج سالانه به طور میانگین  ۶۸ نفر بر اثر گودبرداری های غیر اصولی جان خود را از دست داده اند.

اسدیان تاکید کرد که ما نمایندگان شورای شهرداری نیستیم بلکه نماینده مردم هستیم و از رسانه های  جمعی به عنوان نمایندگان افکار عمومی انتظار داریم مشکلات شهری را برای حل آنها اطلاع رسانی کنند.

مالک به قانون تمکین نکرده است

ناصر واحدی عضو پایه ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز در این  بازدید میدانی اظهار داشت:  حضور ما در محل گودبرداری کوچه حضرت ابوطالب (ع ) حصارک  برای این است که دنبال کشف  علت  باشیم.

وی تائید کرد که خسارت  وارده به خانه های اطراف گودبرداری  معلول تمکین نکردن مالک زمین  به قانون است؛ امروز رعایت قوانین نظام مهندسی می تواند از چنین وضعیت خطرناکی جلوگیری کند.

واحدی ادامه داد:  اگر قوانین اجرا نشود از این دست معضلات را در شهرها  بیشتر خواهیم دید  ضمن آنکه  اگر زلزله چند روز گذشته هرمزگان  در کرج رخ می داد فاجعه به بار می آمد.

این کارشناس سازمان نظام مهندسی بیان داشت: باید مسوولان استان البرز قوانین مربوط به ساخت وسازها را اجرا کنند؛ چرا که در سایر استانها  اجرا می شود اما در البرز این قانون نادیده گرفته شده است.

واحدی  افزود:  قانون می گوید یک ساختمان نوساز باید مهندس ناظر و مجری داشته باشد ؛ در کرج  نظارت  احداث ساختمان ها را به کسانی می دهند که هیچ گونه تخصصی در خصوص ساخت و ساز ندارند و نتیجه آن گرفتاری مردم است.

شهرداری های البرز به قانون تمکین نمی کنند

واحدی  در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد که شهرداری های استان البرز از جمله شهرداری کرج در خصوص برخی قوانین ساخت و سازها به قانون تمکین نمی کنند  که در سال ۱۳۸۶ سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز در این زمینه از شهرداری کرج به دیوان عدالت اداری شکایت برد.

وی ادامه داد: در نتیجه این شکایت دیوان عدالت اداری کشور به نفع سازمان نظام مهندسی ساختمان  البرز رای داد که بر اساس آن ساختمان های با زیربنای مختلف باید ناظر و مجری ذیصلاح داشته باشد.

این عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز گفت : قانون برای ما مشخص کرده است که ۱۰۰درصد ساخت وسازها باید با حضور مجریان سازمان نظام مهندسی انجام شود اما شهرداری های البرز از جمله شهرداری کرج به این قانون تکمین نمی کنند.  

وی ادامه داد: این امر سبب شده تا سازندگان بناها مرتکب تخلف شوند و برای مردم مشکل به وجود آورند، از سوی دیگر تخلفات سازندگان برای شهرداری ها منبع درآمد در کمیسیون ماده ۱۰۰ می شود که باید این  تخلف مورد توجه مسوولان ناظر قرار گیرد.

این عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز گفت : زمانی که مهندس ناظر تعیین نمی شود یا امور به افراد غیر کارشناس سپرده شد ، بدنبال آن باید شاهد مشکلاتی مانند گودبرداری حصارک کرج باشیم.

ایمان دربندی فراهانی عضو دیگر سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز و از کارشناسان کنترل ترویج نظام مهندسی و استاد دانشگاه در حوزه معماری به خبرنگار ایرنا گفت: گود برداری این مکان دچار مرور زمان شده و خاک با هوازدگی و رطوبت مواجه شده که منجربه جابه جایی زمین شده است.

وی افزود: احتمال رانش زمین در این محدوده ساختمان های اطراف گودبرداری را در آینده نزدیک تهدید می کند.

دربندی بیان داشت: از طریق سازمان نظام مهندسی مخاطرات این گود برداری پیگیری می شود که البته پیش از این به شورای شهر، شهرداری و دادستانی کرج  نامه نگاری کرده ایم و نسبت به مخاطرات آن هشدار داده ایم.

وی افزود: مالک با رها سازی این گودبرداری  برای همسایگان مخاطره ایجاده کرده است که اگر بارندگی شدید رخ دهد خطر جدی ساکنان منازل مسکونی حاشیه گودبرداری را به شدت تهدید می کند.

این کارشناس گفت: باید هر چه زود تر بحث تخلیه صورت بگیرد و نسبت به ایمن سازی محل اقدام شود.

حمید رضا صادقی  از دیگر کارشناسان سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز نیز  گفت : پایه هایی  که برای ایمن سازی  اطراف گودبرداری حصارک نصب شده  به هیچ عنوان برای این چنین گود برداری اصولی نیست.

وی بیان داشت: برای  چنین گودبرداری نیاز به شناساسی خاک است که بر اساس مشخصات خاک و نقشه سازه نگهبان تهیه شود؛ متاسفانه این فقط به صورت ظاهری است و هیچ پایداری و تاثیری برای ایمنی ساختمان ندارد.

گودال وحشتی که خواب از چشمان ۷۰ خانوار کرجی ربوده است

سید رضا فیض اردکانی  شهردار منطقه پنج کرج که امروز شنبه به همراه مسوولان استانی و شهردار کرج در محل گودبرداری حاضر شده بود به ایرنا گفت: این زمین تا قبل از دریافت جواز ساخت  بند ۱۴ ماده ۵۵ مسوولیت آن با شهرداری بود اما اکنون که جواز ساخت دارد تمام مسوولیت ها بر عهده مالک بوده و باید به سرعت اقدام به ساخت و ساز کند.

وی با اشاره به اینکه  اکنون دادستانی کرج به کمک شهرداری آمده است، ‌گفت: ما نیز دغدغه مردم و ساکنان حاشیه این گودبرداری را داریم و دستگاه قضایی مهلت  زمانی چند روزه را برای مالک تعیین کرده تا ساخت و ساز را شروع کند.

فیض خاطرنشان کرد: اگر مالک تعلل کند دستگاه قضا پیگیری این موضوع خواهد بود ضمن آنکه  با نظارت سازمان نظام مهندسی البرز تمهیدات لازم برای رفع خطر صورت می گیرد.

شهردار منطقه پنج کرج تاکید کرد که  اگر بخواهیم محل گودبرداری را پر کنیم شرایط خاص خود دارد و می بایست لایه لایه گودبرداری پر و کوبیده شود؛ در این صوت ممکن است به ساختمان‌های همجوار گودبرداری آسیب جدی‌تری وارد شود، همچنین بهترین راه ممکن این است که مالک ساخت و ساز را آغاز کند و مسوولیت نیز با مالک است.

در این بازدید معاون دادستانی کرج، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز شهردار کرج  و مسوولان  کانون کارشناسان رسمی دادگستری حضور داشتند که مالک مکلف شده تا طی چند روز آینده نقشه ساختمان را  به شهرداری منطقه پنج کرج برای آغاز ساخت و ساز ارائه دهند.

همچنین مدیریت شهری کرج و مسوولان ذیربط قول دادند تا ضمن ایمن سازی محل ، اقدام لازم برای مقاوم سازی و پرداخت خسارات وارده به واحدهای مسکونی آسیب دیده از این گودبرداری به عمل آید.

اکنون ساکنان ۷۰ واحد مسکونی و رسانه های جمعی البرز منتظر آن  هستند تا مسوولان قضایی و اجرایی استان البرز در کمترین زمان ممکن به معضل شهری پایان داده و حدود ۳۰۰ شهروند کرجی را از خطر نجات دهند. 

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …