اخبار

گزارش تسنیم/ آرامش در غالب شهرهای ایران برقرار شد/ کاهش ۹۰درصدی تجمعات در جمعه‌شب

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، پس از 5 روز ناآرامی و اغتشاش از سوی عده‌ای آشوبگر که به‌طور سازماندهی‌شده ‌با شعارهای ساختارشکنانه و خشونت تمام به جان اموال عمومی٬ بانک‌ها و خودروهای مردم به‌بهانه فوت مرحومه مهسا امینی افتاده بودند، از روز گذشته و پس از راهپیمایی مردم علیه آشوب‌ها در سراسر کشور، به‌جز چند شهر که تجمع محدود، پراکنده و کوتاه برگزار شد، ‌شاهد فضای آرام و بدون تنش در اکثر استان‌ها بودیم.

در پی حرکات هنجارشکنانه اخیر و اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم، به آتش کشیدن مساجد و هتک حرمت نسبت به حجاب بانوان میهن اسلامی، روز گذشته مردم ایران اسلامی ‌در محکومیت این حرکات مذبوحانه‌ بعد از اقامه نماز جمعه راهپیمایی ‌کردند.

‌طبق گزارشات خبرنگاران تسنیم از سراسر کشور، جمعه‌شب به‌رغم فراخوان‌های متعدد شبکه‌های ضد‌انقلاب و جوسازی‌های صورت‌گرفته، اکثر قریب به اتفاق شهرهای کشور در آرامش به‌سر بردند و در تجمعات پراکنده در تعداد معدودی شهر که به حدود یک‌دهم روزهای قبل رسیده بود، ‌افرادی کمتر از 100 نفر شرکت کردند و هدف اصلی آنها همچنان تخریب اموال عمومی بود.

‌هرچند هنجارشکنان اقدام به تخریب اموال و اماکن عمومی و خصوصی کردند و خسارت‌هایی وارد شد، اما ‌به‌سرعت با دخالت عوامل انتظامی اغتشاشگران متفرق شدند و مشکل خاصی را در کشور شاهد نبودیم؛ هرچند لیدرهای اغتشاشات اخیر ‌سعی داشتند با انجام عملیات‌ خرابکارانه و فضاسازی رسانه‌ای به مردم این‌گونه القا کنند که ناآرامی‌ها ‌ادامه دارد، اما با این حال شب گذشته شاهد فضایی آرام در سطح کشور بودیم.

طبق گزارش خبرنگاران تسنیم، در این تجمعات محدود ‌که به‌بهانه درگذشت مرحومه مهسا امینی گزارش شده است، شواهد و میزان تخریب اموال عمومی بیانگر آن است که برخی جریان‌ها در تلاشند‌ به اموال عمومی و مردم آسیب بزنند ‌و با حضور میان مردم روند تجمعات را به‌سمت ایجاد درگیری با مأموران انتظامی و تخریب اموال عمومی ببرند.

در شهرستان اشنویه هم که شب گذشته تجمعاتی  از سوی گروهک‌های تروریستی سازماندهی شده بود، با حضور نیروهای امنیتی پس از ساعتی آرامش به شهر بازگشت. ‌هرچند اغتشاشگران در اکثر نقاط شهر با تهدید و ارعاب به‌دنبال تخریب ‌بودند، اما راه به جایی نبردند و در ساعات پایانی شب آرامش کامل به شهر بازگشت و طبق گزارش خبرنگار تسنیم‌،‌ از صبح امروز شاهد بازگشایی مدارس بودیم و مردم بدون مشکل در حال انجام امور روزانه خود هستند.

حسن رضانیا معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان با بیان اینکه ‌در اغتشاشات اخیر منافقین که توسط سرویس‌های اطلاعاتی انگلیسی، آمریکایی، عبری و عربی حمایت می‌شدند نتوانستند کاری از پیش ببرند‌ عنوان کرد: بعد از گذشت چهار روز انجام حرکات خلاف قانون و منافع ملی توسط اغتشاشگران، دیروز شاهد فضای تقریباً آرام در شهرستان همدان و شهر همدان بودیم که این نیز نتیجه تدابیر شورای تأمین و دیگر گروه‌های تأمین‌کننده امنیت در استان بود.

سردار عزیزالله ملکی فرمانده انتظامی استان گیلان هم از دستگیری 739 نفر از اغتشاشگران در سطح استان خبر داد و بیان کرد: 60 نفر از این افراد زن بودند که توسط پلیس و سپاه دستگیر شدند؛ تعداد زیادی از این افراد نیز بومی گیلان نبودند و از سایر استان‌ها برای اغتشاش و آشوب وارد گیلان شده بودند و به اماکن عمومی و اموال خصوصی آسیب وارد کردند.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمان نیز با اشاره به اینکه برخوردهای قانونی لازم با لیدرهای اغتشاشات انجام شده است و عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در بازداشت هستند، افزود: در این ارتباط عده‌ای فریب‌خورده نیز هستند که بایستی به مسیر مستقیم هدایت شوند و برای این افراد در مرحله اول ارشاد و هدایت انجام می‌شود و در صورتی که با اقدامات ارشادی به مسیر مستقیم هدایت نشوند، با آنها برخورد خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین کثیرلو رئیس‌کل دادگستری استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل، اظهار داشت: ما کمترین ناآرامی‌ها را در استان اردبیل شاهد بودیم و با هماهنگی نیروهای نظامی، انتظامی و دستگاه قضا سعی شد آرامش در شهرهای مختلف استان اردبیل برقرار باشد، تنها تعداد معدودی از شرکت‌کنندگان در تجمعات غیرقانونی اخیر در اردبیل دستگیر شدند.

سردار سیدصادق حسینی فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان نیز با ابراز اینکه “علی‌رغم‌ همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مختلف، با مشکلات فرهنگی‌ نیز مواجه هستیم”، اضافه کرد: در جریان تجمعات اخیر اسلحه‌های زیادی از اغتشاشگران کشف شد و چندنفری مسلح در صحنه بازداشت شدند که در خانه وینچستر و 5 مدل گوشی داشتند که به‌صورت آن‌لاین اخبار را برای رسانه‌های معاند ارسال می‌کردند.

وی با بیان اینکه در جریان تجمعات اخیر ‌افرادی حضور داشتند که اصلاً اطلاعی از سیاست و جریان فوت مهسا امینی ندارند، تأکید کرد: به‌خلاف بزرگ‌نمایی رسانه‌های معاند، تعداد افراد حاضر در تجمعات اخیر مرکز استان کردستان به 200 نفر هم نمی‌رسید.

احمد وحیدی وزیر کشور هم درباره اهداف اغتشاشات اخیر گفت: گروه‌ها و هسته‌های سازمان‌یافته‌ای وجود دارند که در این تجمعات دست به خرابکاری می‌زنند و با حضور در مناطق مختلف اموال عمومی را به آتش می‌کشند؛ اینها اصلاً به‌دنبال موضوع خانم امینی نیستند و فقط به این بهانه دست به آشوب زدند و مردم و کشور را با مشکلاتی مواجه کردند.

همچنین یک منبع امنیتی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی گفت: با هوشیاری دستگاه‌های امنیتی و همکاری مردم و معترضین به حوادث اخیر نزدیک به یک‌هزار و 200 نفر از عاملان مؤثر و تحریک‌کنندگان اغتشاشات اخیر شناسایی شده‌اند.

وی گفت: ماجرای اعتراض داشتن برخی هموطنانمان با اغتشاشگری، حمله به مراکز نظامی، تخریب اموال عمومی و تحریک به آشوب تفاوت می‌کند؛ ضمن تکرار توصیه به هموطنان عزیز و به‌خصوص جوانان برای هوشیاری در مقابل فرصت‌طلبی عناصر بدسابقه در بهره‌گیری از اعتراض و تبدیل آن به اقدامات آشوبگرانه، تأکید می‌کنیم که با آشوبگران قاطعانه مواجهه خواهد شد.

انتهای پیام/.+

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا