چهارشنبه , 30 خرداد 1403

پارک ملی دریایی دیر – نخیلو در استان بوشهر بهشت پرندگان+تصاویر و فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، استان ساحلی بوشهر در کنار آبراه استراتژیک خلیج فارس با داشتن بیشترین مرزدریایی با این آبراه موقعیت ویژه‌ای  در منطقه خلیج فارس دارد.

استان بوشهر دارای مناطق مهم و بکر طبیعی و دریایی دارد که پارک ملی دریایی دیر نخیلو از زیباترین مناطق زیست محیطی پرندگان محسوب می‌شود.

پارک ملی دریایی دیر- نخیلو با 34 هزار هکتار مساحت به بهشت پرندگان معروف است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه مساحت مناطق حفاظت شده استان بوشهر  167 هزار هکتار است اظهار داشت: این میزان مساحت که 6.5 درصد از سطح استان را پوشش می‌دهد، زیستگاه انواع پرندگان و جانواران است.

حسین دلشب پارک ملی دریایی دیر- نخیلو در استان بوشهر را از مناطق مهم زیست پرندگان و زادآوری آنان دانست و خاطر نشان کرد: پارک ملی دیر – نخیلو از مهم‌ترین جزایر چهارگانه حفاظت شده مند است  به گونه‌ای که به‌عنوان یکی از مناطق زاد‌آوری کلنی‌های پرستوهای دریایی است.

وی زمان زادآوری و تخم‌گذاری پرندگان در جزیره نخیلو را در اواخر بهار و اوائل تابستان دانست و خاطرنشان کرد:  براساس بررسی‌های انجام شده پرستوی دریایی کاکلی کوچک، کاکلی بزرگ، پشت تیره و پرستوی دریایی گونه سفید اوایل فروردین برای تخم‌گذاری به جزیره می‌آیند تا پایان شهریور زمان رشد جوجه‌ها زیست می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه 100 هزار پرنده در جزیره نخیلو زادآوری می‌کنند، گفت: متوسط جمعیت پرندگان دریایی در جزیره نخیلو 100 هزار قطعه برآورد شده که با توجه به مساحت 34 هکتاری جزیره آن را به‌عنوان یکی از کانون‌های مهم جوجه‌آوری این پرندگان در خاورمیانه معرفی کرده است.

این پارک شامل جزایر نخیلو، تهمادون، ام الگرم و جنگل‌های حرای مل‌گنزه در محدوده بخش بردخون در 24 مایلی غرب بندر دیر قرار دارد و مکان مناسب و آرامی برای تخم گذاری پرندگان و لاک پشت‌ها در جزایر خلیج فارس است.

تخم‌گذاری لاک پشت‌‌ها در پارک ملی دریایی دیر- نخیلو

کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز با اشاره به تخم‌گذاری لاک پشت‌ها در جزیره نخیلو بیان کرد:  همه ساله با آغاز ماههای گرم ،لاک پشت‌های دریایی منقارعقابی درجزایر ‘ام الگرم’ و ‘نخیلو’ واقع در محدوده پارک ملی دریایی دیر – نخیلو تخم گذاری می‌کنند.

خسرو درویشی با بیان اینکه سواحل  پارک ملی دریایی دیر نخیلو محل تخم گذاری پرندگان و تکثیر نسل این نوع لاک‌ پشت‌ است  اظهارداشت: پارک ملی دریایی دیر نخیلو شامل  مناطق ام الگرم و تهمادون محل تخم‌گذاری لاک پشت‌‌ها به ویژه لاک پشت نوک عقابی و سبز است.

110 گونه از پرندگان در پارک ملی دریایی دیر نخیلو شناسایی شده است

110 گونه پرنده از خانواده‌های باکلان، کاکایی ، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک، درنا، سلیم، آب‌چلیک، غاز، لک‌لک و پرستوهای دریایی در محل پارک ملی دریایی دیر نخیلو زیست و زاد و ولد می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به اینکه  مهاجرت پرندگان به سبب کم‌بارشی در پارک ملی دریایی دیر نخیلو کاهش یافته است افزود: پرندگان مهاجرِ کوچ‌رو پس از خشکسالی‌ها و تاخیر در بارندگی‌ها اقامت خود را در مناطق حفاظت شده استان بوشهر کوتاه کردند و به مناطق سردسیر بازگشتند.

دلشب با بیان اینکه 180 هزار هکتار مناطق حفاظتی استان بوشهر زمینه زیست و زادووَلد انواع جانوران را فراهم کرده است گفت:  پارک ملی دریایی نایبند و دیر- نخیلو از قابلیت مهمی برای زیست و زادووَلد جانوران دریایی به‌ویژه لاک‌پشت و انواع پرندگان است.

وی از شناسایی 110 گونه از پرندگان زمستان‌گذران در  مناطق ساحلی و حفاظت شده استان بوشهر خبرداد و افزود: این پرندگان از خانواده‌های باکلان، کاکایی ، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک، درنا، سلیم، آب‌چلیک، غاز، لک‌لک و پرستوهای دریایی هستند.

وی گفت: مناطق حفاظت شده استان از مهم‌ترین زیستگاه‌های زمستانی پرندگان مهاجر از کشورهای شمالی و منطقه سیبری است.

منحصر به فردترین اکوسیستم‌های دریایی  در پارک دریایی دیر – نخلیو وجود دارد

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به اینکه منحصر به فردترین اکوسیستم‌های دریایی  در پارک دریایی دیر – نخلیو وجود دارد افزود: در قسمت دیگری از جزیره نخیلو، تجمع کوچکی از جنگل‌های حرا در حاشیه جزر و مدی خور مل گنزه وجود دارد که منحصر به فردترین اکوسیستم‌های دریایی را به وجود آورده است.

دلشب بیان کرد: این درخت زیبا در آب دریا قادر به ادامه حیات است و همیشه سرسبز است و بستر آن محل مناسبی برای تخم‌گذاری ماهیان و نرم‌تنان دریایی است.

پارک ملی دریایی دیر- نخلیو با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست  استان بوشهر قابل دیدن و مشاهده است

وی با اشاره به بازدید طبیعت دوستان از پارک ملی دریایی دیر- نخیلو اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری و فراهم کردن امکانات زمینه بازید طبیعت دوستان از پارک ملی دریایی دیر- نخیلو فراهم می‌کند تا به  رونق گردشگری این منطقه کمک  شود.

تحت حفاظت محیط زیست استان بوشهر قرار دارد و به سبب پوشش مناسب گیاهی، بستر ماسه‌های صدفی و خالی از سکنه بودن، محل ایده‌آلی برای تخم‌گذاری پرندگان تابستان گذر است.

آشنایی مردم با منطقه زیبا و زیست محیطی می‌تواند به رونق فرهنگ گردشگری و صنعت توریسم در استان بوشهر، کمک شایانی کند.

 

انتهای پیام/

 

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …