چهارشنبه , 5 اردیبهشت 1403

مهر فروزان آتش نشان

رفتن به جنگ آتش یا حوادث  پرخطر دیگر ، کار هر کسی نیست  جز فداکارانی که با عشق در کوران حادثه  ود را به دل خطر می زنند تا همنوعان را از مرگ نجات و خسارات را به حداقل برسانند.

گاهی وجودشان چون  شمع در آتش می سوزد و برای همگان خاطره می شوند، مانند شهدای آتش نشان در حادثه پلاسکوی تهران که هنوز دل ها در غم این عزیزان سوگوار است.

لحظه ها برای این عزیزان ذیقیمت و فرصت است چرا که گاهی مرگ و زندگی در لحظه ها معنا پیدا می کند و لحظه ها حایلی بین این جهان و جهان ابدی می شود؛ پس سرعت عمل باید طوری باشد که در لحظه ها جان را از دست مرگ ربود و حیاتی دوباره بخشید.

مهر فروزان آتش نشان

هرجا حادثه ای رخ می دهد خودروهای قرمز رنگ آژیر کشان در صحنه  حاضرند و گاهی سبقت برای ایثار و فداکاری ، تقسیم کار را به حاشیه می برد.

 مهر به معنی خورشید و ریشه مهربانی  است که هم مهربانی در آن نهفته شده و هم گرما و آتش؛  بی جهت نیست که روز آتش نشان در ماه مهر قرار گرفته، انسانی هایی که مهربانی وفداکاریشان بر خشم آتش غلبه می کند و به عبارتی آتش در مهر و عطوفتشان گلستان می شود.

روزی نیست که صدای آژیر خودروهای امدادی در شهرهای شلوغ مانند کرج به گوش نرسد و مردم نظاره گر امداد و نجات نباشند،آتش سوزی در یک ساختمان مسکونی ،  مجتمع تجاری یا هر مکان دیگر ، ریزش آوار  و حوادث متعدد ، امدادرسانی آتش نشانی را می طلبد.

گاهی حبس شدن سرنشینان خودروهای واژگون شده در آزاد راه ها وبزرگراه ها تا مناطق شهری ، خرابی آسانسورها ، وجود خزندگان  خطرناک در مکان های مسکونی و فهرست بلند و متفاوت دیگر حوادث ، سبب می شود تا آتش نشانان ناجی و  سپر بلا و قوت قلب برای گرفتاران شوند.

همین امروز که به نام روز آتش نشان نامگذاری شده و آیین های ویژه برای این عزیزان در استان البرز از جمله شهر کرج تدارک دیده شده ، اگر حضور به موقع این امدادگران نبود ،آتش سوزی دستگاه اکسیژن ساز یک بیمارستان در کرج  به حادثه ای بزرگ برای بیماران تبدیل می شد حادثه ای که در دقایق اولیه خاموش و مکان حادثه ایمن سازی شد.

مانور و رژه آتش نشانان در البرز

مهر فروزان آتش نشان

امروز  تیم های آتش نشان در مناطق مختلف استان البرز از جمله کلانشهر کرج همراه با خودروهای امدادی  رژه رفتند و آمادگی خود را برای لحظه های حساس به نمایش گذاشتند.

اگرچه  به علت شرایط کرونایی  آیین رژه  و مانور آتش نشانان به صورت خودرویی برگزار شد اما رهگذران در معابر استان و کرج با تکان دادن دست از فداکاری های این عزیزان تشکر و قدردانی  به عمل آوردند.

با اینکه شهرداری کرج با برگزاری آیینی خاص، مراسم روز آتش نشان را پشت سر گذاشت اما باید گفت که مهربانی و فداکاری این عزیزان آنچنان که باید و شاید ارج نهاده نشده و می بایست با تدارک آیین های ویژه ازخدمات و زحمات آنان  تجلیل کرد.

مانور  امروز آتش نشانی کرج با استفاده از ۲۶ دستگاه خودروی عملیاتی و ۶۰ دستگاه موتور سیکلت انجام شد و خودروها با عبور در محله و مناطق مختلف شهر روز آتش نشان را گرامی داشتند ضمن آنکه موضوع احتیاط و پیشگیری از حوادث را به مردم یادآور شدند.

انجام روزانه  ۴۰ تا ۵۰ عملیات امدادی در کرج

مهر فروزان آتش نشان

 سرپرست سازمان آتش نشانی  و خدمات ایمنی کلانشهر کرج به خبرنگار ایرنا گفت : روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ عملیات امداد و نجات در این کلانشهر توسط امدادگران آتش نشانی انجام می شود.

محمد جمشیدی بیان داشت : فراوانی حوادث در فصول مختلف سال متفاوت بوده که در نیمه اول سال بیشترین ماموریت ها برای اطفای حریق آتش سوزی ها در مراتع و علفزارها و سایر حوادث می باشد.

وی ادامه داد: در نیمه دوم سال ، بیشترین ماموریت ها برای امداد رسانی به حوادث نشت گاز و انتشار گاز منوکسید کربن است که آتش نشانان باید به موقع در صحنه ها حضور پیدا کنند.

گلایه از مزاحمت ها ی تلفنی

مهر فروزان آتش نشان

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج ضمن تشریح فعالیت های آتش نشانان یکی از مهمترین مشکلات این سازمان را مزاحمت های تلفنی توسط برخی افراد برشمرد که تعداد آنها پرشمار است .

مهدی سمیعی افزود: روزانه بین یک هزارو۲۰۰ تا یک هزارو۵۰۰ تماس تلفنی به شماره ۱۲۵ آتش نشانی کرج برگزار می شود که بیش از ۵۰ درصد آنها مزاحمت است.

وی بیان داشت : از آنجا که خدمات رسانی به حوادث مختلف به سرعت عمل نیاز دارد گاهی مزاحمت های تلفنی مشکلاتی در این خدمات رسانی به وجود می آورند.

هرچند که سخنگوی سازمان آتش نشانی کرج سخن در باب گلایه ها را کم کرد اما همه می دانیم که نجات جان انسان های حادثه دیده در لحظه ها ی حساس است که اگر مزاحمت تلفنی سبب تاخیر در امدادرسانی شود به طور قطع یک یا چند انسان حادثه دیده ممکن است جان خود را ازدست بدهند.

روز آتش نشان در امتداد هفته دفاع مقدس است  که هر ۲ این مناسبت  تجلی فداکاری ، جانفشانی ، ایثار و عشق به خوبی ها هستند.

استان البرز دارای ۱۷ شهر است که سازمان های آتش نشانی در این شهرها و سایر مناطق استان خدمات رسانی می کنند.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …