مانور زلزله به صورت حضوری و مجازی در البرز برگزار می شود

محمد رضا فلاح نژاد روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس همه ساله در هشت آذر به عنوان بزرگترین فعالیت آموزش همگانی در حیطه ایمنی مدارس در برابر زلزله، برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال نیز همانند سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و برگزاری کلاس های آموزشی به صورت حضوری و مجازی، امکان اجرای این برنامه برنامه به شکل یکپارچه میسر نیست لذا مانور زلزله در بستر شبکه شاد و حضوری عملیاتی می شود.
وی بیان داشت: در هر شهرستان یک مدرسه به صورت نمادین انتخاب و مراسم متمرکز مانور زلزله به صورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی اجرا می گردد.

فلاح نژاد با اشاره به اینکه مدارس منتخب تحت آموزش مهارت های عملی در مواجهه با اثرات زلزله و کاهش خطرات ناشی از حوادث غیر مترقبه قرار می گیرند،عنوان کرد: ضرورت دارد با تهیه نقشه ایمنی مدارس منتخب، نسبت به کنترل و بهسازی استانداردها و مسایل ایمنی این مدارس در بخش های بنا، تاسیسات و تجهیزات ایمنی اقدام شود.

وی یادآورشد: اعضای شورای برنامه ریزی مانور، تولیدات محتوا و مطالب آموزشی مربوطه را در قالب فیلم و کلیپ ( با حجم ۱۰ مگابایت و زمان ۱۰۰ ثانیه ) جهت استفاده در شبکه شاد و صدا و سیما ارایه دهند.

وی تصریح کرد: در مدارس متمرکز و منتخب نیز اجزای غیر سازه ای و عوامل خطر آفرین شناسایی، مقاوم سازی و ایمن سازی شوند و با همکاری مربیان و مدرسین دستگاه های امدادی، برنامه های مهارت آموزی و آموزشی برای ارتقای سطح آمادگی دانش آموزان به صورت پخش زنده در شبکه شاد اجرا می گردد.

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز ادامه داد: تا هشتم آذر ماه، محتواهای جذاب و برنامه های آموزش همگانی در قالب پخش ویدیو، میزگرد، گفت و گو با کارشناسان به صورت رادیویی و تلوزیونی اجرا و پخش شود و برای جریان سازی و بالا بردن آگاهی های عمومی شهروندان، ضمن ارسال پیامک به آنان، بیلبورد و بنرهای مرتبط با برگزاری مانور زلزله و ایمنی در سطح شهرستان ها تهیه و نصب شود.

وی افزود: آموزش های آماده سازی دانش آموزان مدارس متمرکز در فرایند اجرای مانور و تجهیزات مورد نیاز مربوطه توسط دستگاه های امدادی صورت پذیرد.

فلاح نژاد خاطرنشان کرد: در اجرای این مانورآموزش و پرورش، هلال احمر، اورژانس، بهزیستی، آتش نشانی، سازمان دانش آموزی، شورای برنامه ریزی استان، کمیته برنامه ریزی شهرستان ها،  نوسازی مدارس، شرکت های برق، آب و گازو شهرداری ها مشارکت می کنند.

وی تاکید کرد: به منظور اطلاع رسانی بیشتر به اعضای این ستاد، گروه مانور زلزله و ایمنی در فضای مجازی تشکیل شده است تا اعضا درجریان اطلاعیه های شورای برنامه ریزی مانور زلزله قرارگیرند و فردا دومین نشست شورای شورای برنامه ریزی مانور زلزله در استان البرز برگزار می شود.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد.