شنبه , 29 اردیبهشت 1403

سفیر قرقیزستان در ایران: بخش خصوصی ایران در پروژه نیروگاه‌های آبی و صنایع تبدیلی قرقیزستان سرمایه گذاری می‌کنند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کرج،  تورداکُن سی دیکف در همایش معرفی فرصت‌های همکاری تجاری با قرقیزستان که با حضور فعالان اقتصادی البرز در محل اتاق بازرگانی این استان برگزار شد اظهار داشت: اکنون در سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان قرقیزستان و ایران قرار داریم و در این دوره اتاق های بازرگانی ایرانی در تبادل اطلاعات منظم تجاری و گسترش روابط اقتصادی با ما تلاش کرده اند.

وی با اشاره به حضور موفق کارآفرینان، فعالان اقتصادی و شرکت‌های ایرانی در سطح نمایشگاه‌های بین المللی و تخصصی گفت: اطمینان دارم که  ایران و قرقیزستان در اجرای مفاد سند همکاری به امضاء رسیده میان دو کشور در ماه نوامبر سال گذشته میلادی با تمام توان همکاری می کنند.

سفیر جمهوری قرقیزستان در ایران بیان کرد: عمل به سند همکاری میان طرفین این امکان را برای افزایش سطج همکاری‌های تجاری و سرمایه گذاری میان دو کشور فراهم می کند.

وی ادامه داد: سفارت قرقیزستان به سهم خود آماده هر گونه همکاری در زمینه تقویت و گسترش سطح تعامل میان  ایران و نمایندگان تجاری دو کشور است.

سی دیکف اظهار امیدواری کرد که اتاق‌های بازرگانی ایران و قرقیزستان در آینده ای نزدیک بتوانند رویدادها و نمایشگاه‌های تجاری مشترک را به مناسبت جشن سی سالگی روابط دیپلماتیک میان دو کشور برگزار کنند.

وی خطاب به فعالان اقتصادی و کارآفرینان دو کشور میان ایران و قرقیزستان گفت: انتظار می‌رود که طرفین قراردادهای تجاری با مبالغ قابل توجهی را برای عرضه کالا و توسعه مبادلات میان ایران و قرقیزستان به امضاء برسانند.

سفیر جمهوری قرقیزستان با ابراز خرسندی از فرصت ایجاد شده برای دیدار و گفت‌وگو با فعالان اقتصادی ایرانی گفت: قرقیزستان امروز اقتصادی متنوع و در حال رشد دارد که سبب شده تا سرمایه گذاران خارجی از نقاط مختلف جهان از جمله ایران کشور دوست و برادر در آن حضور یابند.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ایرانی از جمله افرادی هستند که در نمایشگاه‌های صنعتی و تجاری مختلف در پایتخت جمهوری قرقیزستان و سایر نقاط این کشور حضور داشته اند و با حضوری موفق اکنون در آنجا فعالیتی را راه اندازی کرده اند.

 سی دیکف با بیان اینکه در حال حاضر کشور قرقیزستان آماده توسعه همکاری‌ها از طریق سازماندهی سرمایه گذاری‌های مستقیم بخش خصوصی ایران در پروژه‌های زیرساختی این کشور در زمینه‌هایی مانند احداث نیروگاه‌های آبی، جاده سازی، خطوط ریلی و دیگر اقدامات عمرانی، صنعتی، صنایع تبدیلی، بهداشت و درمان و یا ورزشی است ادامه داد:  جمهوری قرقیزستان تلاش می کند تا جذب هر چه بیشتر گردشگر و تجار ایرانی به مقصد این کشور انجام شود و در این زمینه به دنبال تسهیل صدور روادید برای آنها بوده است، برای تسهیل سفر طرفین در فرودگاه بیشکک یا سفارت قرقیزستان در تهران تهمیدات لازم اندیشیده شده و پروازهایی از جمله مشهد- بیشکک و برعکس آن برقرار شد.

سفیر جمهوری قرقیزستان عنوان کرد: قرقیزستان کشور کوچکی با جمعیت حدود 6 میلیون نفری است اما عضو بسیاری از سازمان‌ها و مجامع اقتصادی بین المللی از جمله اتحادیه اوراسیا است که از طریق این ظرفیت‌ها می‌توانیم فرصت‌های بازرگانی را در اختیار تجار خارجی از جمله ایرانی‌ها قرار دهیم.

وی ادامه داد: عضویت جمهوری قرقیزستان در سازمان تجارت جهانی (WTO) این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد که کالاهای خود از جمله محصولات ارگانیک کشاورزی را به کشور چین صادر کنیم ، در چارچوب تواقفنامه منطقه آزاد تجاری کشورهای مستقل مشترک المنافع نیز صادرات محصولاتمان به کشورهایی نظیر ازبکستان و تاجیکستان به راحتی انجام می‌شود.

سی دیکف با بیان اینکه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری میان دولت‌های ایران و قرقیزستان حدود 25 سال پیش به امضاء رسید، افزود: به همین دلیل در حاضر مانعی برای توسعه همکاری و سرمایه گذاری میان دو کشور وجود ندارد.

فرصت های صادراتی البرز به قرقیزستان معرفی می شود

پرهام رضایی در همایش معرفی فرصت‌های همکاری تجاری با قرقیزستان که با حضور سفیر این کشور و جمعی از فعالان اقتصادی البرز برگزار شد اظهار داشت : هدف از برگزاری چنین نشست‌هایی از جمله همایش امروز گسترش روابط اقتصادی و توسعه صادرات به کشورهای همسایه است.

وی ادامه داد: در قالب تعامل بیشتر با کشور قرقیزستان این هدف مدنظر است که کالاهای تولیدی استان البرز به کشورهایی صادر شود که ظرفیت و پتانسیل  دریافت این محصولات را دارند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، بیان کرد: سفیر جمهوری قرقیزستان قبل از برگزاری همایش فرصت‌های تجاری از نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صنعتی  مستقر در اتاق بازرگانی البرز بازدیدی داشت، تنوع کالاهای تولیدی استان که تنها گوشه ای از آن در نمایشگاه مذکور ارائه شده و می‌تواند فرصت‌های خوب صادراتی البرز باشد، برای سفیر قرقیزستان بسیار جالب توجه بود.

وی با تاکید بر اینکه بخش مهمی از محصولات و کالاهای تولیدی در البرز با مدیریت و برنامه ریزی صحیح می‌تواند به کشورهای هدف از جمله همسایگان ایران صادر شود، افزود: امید است که برگزاری همایش فرصت‌های تجاری به قرقیزستان زمینه ساز ایجاد ارتباطات موثر اقتصادی میان ایران و این کشور باشد.

رضایی با اشاره به ارائه یک پیشنهاد یه سفیر قرقیزستان در جریان حضورش در البرز ، گفت: با توجه به فراوانی و گستردگی تولیدات البرز در بخش‌های مختلف انتظار می رود که بررسی‌های میدانی در این مورد انجام شود و پیرو آن با اعزام هئیت‌های تجاری از قرقیزستان به البرز بازدیدهایی از صنایع، کارخانه‌ها و دیگر ظرفیت‌های تولیدی این استان صورت گیرد.

وی با این توضیح که ظرفیت‌های صنعتی البرز برای هئیت‌های تجاری خارجی بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد : آشنایی با فرآیند تولید و کیفیت محصولات بخش‌های مختلف از جمله صنعت و کشاورزی البرز می‌تواند نقش مهمی در توسعه مبادلات تجاری با قرقیزستان ایفا کند، زیرا آشنایی نزدیک با فعالیت کارخانه‌ها در تصمیم گیری برای برقراری مراودات اقتصادی میان طرفین  اثرگذاری بیشتری است.

انتهای پیام/ح

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …