چهارشنبه , 23 خرداد 1403

زیبایی حیرت‌انگیز غار سهولان گردشگران را شیفته خود می‌کند+ فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان غربی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که از جنوب تا شمال این استان طولی قرار گرفته و در این میان می‌توان بعد از دریاچه ارومیه و تالاب های دل انگیز اطراف آن، غار سهولان را یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری طبیعی این استان نام برد.

مهاباد که تا چند ده سال پیش ساوجبلاغ نام داشت و در زمام رضاخان تغییر نام یافت یکی از شهرهای کردنشین در جنوب آذربایجان غربی است و مردمانی با فرهنگی اصیل و مهمان نواز دارد.

مهاباد دارای بیشترین گردشگر در آذربایجان غربی

مهاباد شهری سرسبز است که همه ساله و طول فصلهای مختلف گردشگران زیادی را در خود جای می‌دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در رابطه با ویژگی های غار سهولان اظهار داشت: این غار بسیار زیبا و دل انگیز دومین غار آبی مهم کشور است که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی نیز هست که دارای ویژگی‌های خاصی است.

جلیل جباری گفت: غار سهولان در 155 کیلومتری ارومیه و 46 کیلومتری مهاباد قرار دارد و سالانه بیش از 200 هزار گردشگر داخلی و خارجی از این مکان دیدن می‌کنند.

جباری در رابطه با کارهایی که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی برای غار سهولان انجام می‌دهد اظهار کرد: تأمین زیر ساخت‌های گردشگری برای این مکان از مهم‌ترین برنامه‌های این اداره است.

وی افزود: ایجاد راه دسترسی، ایجاد کمپین‌های گردشگری از دیگر کارهای این اداره است چراکه این مکان برای سرمایه گذاری‌های جدید ظرفیت بالایی دارد و می‌توان در فضاهای پیرامون این منطقه طبیعی امکانات تفریحی و اقامتی برای گردشگران ایجاد کرد.

غار آبی – تاریخی سهولان (کونه کوتر)

غار سهولان یکی از غارهای منحصر به فرد استان و منطقه است، نقل است این محل اولین بار توسط ژاک دمورگان فرانسوی در سال 1890 میلادی مورد بازدید قرار گرفت.

در سال‌های جنگ جهانی دوم توسط یک هیئت انگلیسی مجدداً مورد مطالعه قرار گرفت و تنها مستندات مکتوب کتاب جغرافیای غرب ایران نوشته ژاک دمورگان بوده است که در مورخه 75.3.9 کمیته غار شناسی آذربایجان غربی رسماً اقدام به شناسایی کامل آن کرد.

غار سهولان یکی از بهترین و بینظرترین غارهای طبیعی ایران است که علاوه بر داشتن حوضچه‌های بزرگ آبی با مناظر فوق‌العاده دیدنی و دالان‌های مملو از آب دارای یک مدخل با دالان‌های تنگ و باریک است که در طول ادوار مختلف مورد سکونت انسانهای اولیه تا قرن اخیر بوده است.

این غار در هزاره اول و دوم قبل از میلاد تا دوره پارتی مورد سکونت واقع شده است و در بلندترین نقطه کوه کونه کوتر (لانه کبوتر) که این غار در آن واقع شده است.

وجود یک قلعه از نوع دیده بانی که دیواره‌های سنگی آن به صورت خشکه چینی است جلب نظر می‌کند که متأسفانه به علت ریزش دیواره‌ها هیچ گونه آثار سفالی از آن به‌دست نیامده ولی نوع معماری آن ما را به دوران قرون وسطی راهنمایی می‌کند.

استقرار انسان‌ها را در هزاره‌های قبل از میلاد 

سفال‌های به‌دست آمده در محل دالان‌های اصلی و محوطه دهانه غار استقرار انسان‌ها را در هزاره‌های قبل از میلاد – پارتی و اسلامی را تأیید می‌کند  که در 38 کیلومتری جاده مهاباد – بوکان قرار گرفته است.

ارتفاع غار سهولان از سطح آب دریاهای آزاد 1750 متر است و این غار در نزدیکی روستای عیسی کند واقع است.

 غار به دو اسم محلی به نام‌های (کونه کوتر) یا (کونه مالان) مشهور است و این غار از دو بخش خشکی و آبی تشکیل شده است که بخش آبی آن به سبب وجود پرندگان فراوان به کونه کوتر یا (لانه کبوتر) نیز مشهور است.

طول این مسیر 250 متر است که در طول این مسیر، گردشگر با صحنه‌های جذاب استالاگتیتها و استالاگمیتها  و عمقهای متفاوت آب که از 13 متر شـروع و بـه 55 متر می‌رسد روبرو می‌شود و دچار هیجانات خاصی می‌شود.

مسیر خشکی غار نیز با صحنه‌های متنوع و روزنه‌های سنگی و پله‌های ممتد و مکان‌هایی جهت استراحت از دیگر جاذبه‌های این غار است.

روستای ییلاقی سهولان

روستای ییلاقی سهولان به ویژه در بهار و تابستان طبیعت بسیار زیبایی دارد، ارتفاعات پیرامون روستا منشأ جوشش چشمه سارانی است که در فصل‌های بهار و تابستان به تفرجگاه‌های طبیعی ارزشمندی تبدیل می‌شوند و مهم‌ترین اثر طبیعی این روستا غار آبی بسیار زیبای سهولان است.

غار سهولان در زبان کردی به معنی یخبندان است، در محل به کونه کویر (لانه کبوتر) معروف است که غار مملو از لانه‌های کبوتر است.

این غار دارای یک ورودی و خروجی است که ساختمان غار از سه قسمت تشکیل شده که هر قسمت دارای چشم‌اندازهای متنوع و ویژگی‌های فضایی و بصری است.

قسمت اول که بعد از پله‌های ورودی قرار دارد، شامل یک دریاچه کوچک به طول تقریبی 250 متر با عمق حداکثر 20 تا 30 متر دارد. آب این غار از لا بلای صخره‌ها و چشمه‌های کف دریاچه تأمین می‌شود.

ریزش آب بر صخره‌های آهکی در طی سال‌های متمادی، سبب متبلور شدن استالاکتیت هایی با اشکال طبیعی (مانند پای فیل، خوشه انگور و پروانه) شده است.

قسمت دوم غار به صورت یک شبه جزیره است که به قسمت سوم و انتهای غار یخی و دالان خروجی متصل می‌گردد. طول این دو قسمت حدود 350 متر است و آب دریاچه غار به علت ترکیب املاح آهکی قابل شرب نیست و این غار از جهت تنوع فضاهای داخلی و مناظر مختلف، منحصر به فرد و بسیار دیدنی است.

از جاذبه‌های تاریخی روستای سهولان می‌توان به قلعه‌های پیرامون آن و مسجد قدیمی روستا اشاره کرد.

از ویژگی‌های فرهنگی مردم روستا، برپایی مراسم ویژه در اعیاد ملی و مذهبی همراه با اجرای موسیقی محلی است و مردم روستا در مراسم عروسی به حفظ الگوهای فرهنگ سنتی شادی بخش از جمله اجرای انواع آوازهای محلی، تاکید دارند و انواع بازی‌های محلی از قبیل جوراب بافی و کشتی محلی در روستا رواج دارد.

تولید انواع صنایع دستی در این روستا رایج است که زمینه‌های پیدایش و رشد آن را تولید مواد اولیه پشمی و دامی، فراهم آورده است، بافت قالی، گلیم، جوراب و جاجیم نسز در این روستا معمول است.

گزارش و فیلم از یوسف عباسی

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …