دوشنبه , 31 اردیبهشت 1403

رئیس کل دادگستری استان البرز:‌ ورودی پرونده‌های قضایی در استان کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج ، به نقل از دادگستری استان البرز، حسین فاضلی هریکندی اظهار داشت: دستگاه قضایی استان در اجرای سیاست‌های رئیس قوه قضائیه به دنبال دخالت در امور اجرایی نیست و هدف از بیان و طرح مشکل در حوزه اجرا نیز همکاری و هم افزایی برای حل مشکلات استان است.

وی به تشریح اقدامات دستگاه قضایی استان پرداخت و گفت: دادگستری کل استان البرز نخستین مجموعه قضایی در کشور بود که شورای تحول قضایی را پس از ابلاغ طرح تحول قضایی و قبل از ابلاغ سند تحول ایجاد کرد و برنامه‌های تحول دادگستری در هشت محور تدوین و برای اجرا ابلاغ شد.

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه در سال گذشته از نظر عددی، تعداد پرونده‌های مختومه به میزان تعداد پرونده‌های ورودی بوده است، از رسیدگی به 32 هزار پرونده مانده مربوط به سال‌ های قبل نیز خبر داد و متذکر شد: مجموعه قضایی استان موفق شد در سال گذشته 23 درصد از موجودی پرونده های مسن و مانده را کاهش دهد که این میزان دو برابر میانگین کشوری است.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان با بیان اینکه به دلیل ارتباط معنادار شرایط اقتصادی و افزایش میزان وقوع جرم و تشکیل پرونده، دستگاه قضایی بیشترین بار تضعیف قدرت اقتصادی را بر دوش می کشد بر لزوم تمرکز دستگاه‌ها بر اقدامات پیشگیرانه در حوزه وقوع جرم و اختلافات حقوقی تاکید کرد و گفت: دادگستری کل استان در این زمینه اقدامات مهمی انجام داده و به همین دلیل از سال 98 میانگین ورودی پرونده به شعب قضایی کاهش داشته است، همچنین در حالی که رتبه استان از نظر ورودی پرونده به ازای هر صد هزار نفر جمعیت در سال 98، جایگاه 18 کشوری بوده ولی در سال 99 به رتبه 23 کشوری کاهش یافته است.

رئیس کل دادگستری استان البرز کمبود نیروی انسانی و محدودیت فضای زیرساختی را معضل جدی اکثر دستگاه‌ها به دلیل نوپایی استان دانست و یادآور شد: علیرغم تلاش‌های خوبی که برای جذب قاضی و کارمند صورت گرفته است لکن فاصله معناداری تا شرایط قابل قبول وجود دارد.

وی حل مشکل شهرک صنفی- صنعتی شیخ آباد، رسیدگی به پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی نظرآباد و پرونده‌های متعدد در زمینه مقابله با فساد مالی و اداری کارکنان و مدیران دولتی و نهادهای عمومی و پرونده های کثیرالشاکی، مقابله قاطع با تغییر کاربری غیرمجاز و رفع تصرف اراضی ملی و کمک به احیای بیمارستان امام خمینی (ره) کرج را بخشی از اقدامات دستگاه قضایی در استان برای احیای حقوق عامه برشمرد.

فاضلی هریکندی جرم نخست استان را همانند اغلب استان‌ها، سرقت عنوان کرد و گفت: عمده پرونده‌های کلاهبرداری هم مربوط به تعاونی‌های مسکن، پیش فروش خودرو و آپارتمان و کلاهبرداری‌های رایانه‌ای است.

وی با ابراز نگرانی به وضعیت طلاق در استان تصریح کرد: از این حیث جزو 10 استان اول کشور هستیم که نیازمند ریشه‌یابی دقیق و برنامه ریزی برای حل مشکل از سوی همه نهادهای مسئول است.

رئیس کل دادگستری استان البرز تشکیل دو قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص و صیانت از بیت المال و مقابل با تغییر کاربری را دو تجربه موفق دستگاه قضایی در استان دانست و متذکر شد: آمار سرقت در استان سیر نزولی داشته و در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل، 12 درصد کاهش داشته که مرهون ایجاد قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان است.

وی ادامه داد: با تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییرکاربری غیرمجاز نیز حجم آزادسازی اراضی زراعی و باغی از 3197 هکتار در فاصله سال‌های 94 تا 98 به 3773 هکتار در سال 1399 رسیده است و در هفت ماهه امسال نیز 5793 هکتار آزادسازی انجام شده است یعنی حجم آزادسازی ها در 19 ماه اخیر سه برابر کل آزادسازی های انجام شده در 60 ماهه سال های 94 تا 98 بوده است.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه فعالیت‌های قرارگاه صیانت در پنج محور متمرکز بوده است متذکر شد: علاوه بر اینکه روند آزادسازی‌ها رشد زیادی داشته در چهار محور آزادسازی اراضی ملی و تثبیت مالکیت دولت در اراضی ملی، آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها، انسداد چاه‌های غیرمجاز و جرایم محیط زیست اقدامات شاخصی انجام شده است؛ در 7 ماهه امسال 790 هکتار از اراضی ملی آزادسازی شده و همچنین کاداستر در 97 درصد از اراضی ملی استان اجرایی شده است.

انتهای پیام/ح

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …