دستفروشان و بساط گستران در کرج ساماندهی شوند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، محمد اسدیان صبح امروز در جلسه ساماندهی دستفروشان با بیان اینکه دستفروشی از نمونه فعالیت‌های اقتصادی و به اصطلاح کسب و کار‌هایی محسوب می‌شود که در قالب و چارچوب پیشه‌های غیررسمی از آن یاد می‌شود ، اظهار داشت: دستفروشی پدیده‌ای نوظهور و جدید محسوب نمی‌شود و به واقع این شیوه به اصطلاح کسب و کار غیر رسمی، سبقه و عقبه‌ای طولانی دارد.

وی افزود: نمی‌توان از آسیب‌های این شیوه از کسب و کار به سادگی گذشت.

عضو شورای شهر کرج  با بیان اینکه هر ساله با نزدیک‌تر شدن به روز‌ها و هفته‌های پایانی سال، بر تعداد دستفروشان فعال در شهر‌ها افزوده می‌شود بیان کرد: دستفروشی پدیده‌ای که با تهدیدات و فرصت‌های خاص به خود در شرایط فعلی اقتصادی کشور همراه است.

اسدیان تصریح کرد: در سالیان نه چندان دور گذشته، عموما بر نکات و ابعاد منفی این پدیده تأکید می‌شد، اما باید واقع بین بود و به ناچار در شرایط فعلی اقتصادی، نکات و ابعاد مثبتی برای آن متصور بود. 

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای شهر هدف از  بررسی این طرح را ساماندهی دستفروشان و بساط گستران دانست و گفت: مزایای اجرای ساماندهی افزایش حضور شهروندان در فضاهای شهری ، ارتقاء امنیت اجتماعی ،کمک به رشد اقتصاد شهری، افزایش سرزندگی و نشاط،ایجاد حس مکان و حس تعلق شهروندان و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری کرج است.

اسدیان یادآور شد: اغلب دستفروشان را مهاجران تشکیل می‌دهند و به لحاظ سنی اغلب دستفروشان بین رده سنی 19 تا 50 سال می باشند.

عضو شورای شهر کرج ، احداث بازارها و بازارچههای رسمی توسط شهرداری برای جمع آوری و ساماندهی دستفروشان، تشکیل کارگروه تخصصی ساماندهی مشاغل شهری با مشارکت سازمان‌های مرتبط, فضایابی و ورود به ساماندهی فضایی دستفروشان, اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی در شهروندان, گذر از برخورد قهری و فیزیکی مطلق با دستفروشان  وانت بارها به الگوی ساماندهی و منطق پذیرش نقش آن در شهر را  از طرح‌های مطالعاتی و اجرایی مرکز پژوهش عنوان کرد.

انتهای پیام/ح