شنبه , 29 اردیبهشت 1403

دانش استفاده از گیاهان دارویی در حال از بین رفتن است

به گزارش ایرنا ، هادی قوامی روز شنبه در بازدید از پارک علم و فناوری البرز افزود: بسیاری از گیاهان دارویی و کاربرد و روش استفاده از آنها نسل به نسل بین مردم بومی منتقل شده اما چالش فعلی ما این است که این دانش در حال از بین رفتن است، بنابراین  باید به تجاری سازی این گیاهان دارویی توجه شود و در یک برنامه بلند مدت بسیاری از داروهای شیمیایی جای خود را به گیاهان دارویی بدهند.

وی تاکید کرد : انتظار داریم این ماموریت مهم در جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز مورد توجه جدی قرار بگیرد.

قوامی  با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس نگاه حمایتی از حوزه فناوری، تجاری سازی و به طور کلی اقتصاد دانش بنیان دارند گفت: پارک علم و فناوری البرز علاوه استان البرز، با توجه به نزدیکی به پایتخت می تواند به اقتصاد دانش بنیان سایر استان ها از جمله تهران کمک کند و در صورت حمایت لازم این پارک البرز می تواند اقتصاد دانش بنیان البرز و تهران را متحول کند.

وی بیان داشت: تغییر جهت از داروهای شیمیایی به دارو های گیاهی بدون شک یکی از مهمترین رسالتهای مجلس است.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی با تاکید بر حمایت از استان ها در قالب آمایش سرزمینی گفت: در اصل ۴۸ قانون اساسی نیز بر رشد دادن هر منطقه به فراخور پتانسیل و استعداد آن تاکید می کنیم. ما گیاهان نادر و کم نظیری در مناطق مختلف کشور داریم و باید بتوانیم از آن ها در راستای تولید و تجاری سازی  استفاده کنیم، تولید فکر باید منجر به تولید محصول شود.

وی بر لزوم مدیریت صحیح منابع مالی تاکید کرد و  افزود :با تعیین محل مصرف اعتبارات مشخص شده ، می توان بسیاری از مشکلات شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه را برطرف کرد و در این زمینه تلاش می کنیم مشکل شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری البرز نیز با حمایت لازم برطرف شود.

قوامی،  همچنین بر لزوم عدم تمرکز سرمایه در پایتخت اشاره کرد و ادامه داد:  اکنون  ۶۲ درصد از نقدینگی کشور در استان تهران است. مجلس می تواند با برقراری توازن منطقی میان مناطق کم برخوردار و کم درآمد با شهرهای بزرگ و صنعتی، شرایط پیشرفت و توسعه در این مناطق را برای آنها فراهم کند.

وی تاکید کرد: وقتی پولی نباشد که بتوان با آن چرخ اشتغال و تولید ‌را بچرخاند، نمی توان انتظار کارهای بزرگ در مناطق محروم داشت.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی  با تاکید بر آموزش صحیح و لزوم آگاه سازی فعالان حوزه کشاورزی  گفت: ما باید تلاش کنیم تا افراد شاغل و فعالان و تولیدکنندگان حوزه کشاورزی در استانها را با پتانسیل و توانایی های خود و زمین کشاورزی خود آشنا کنیم.

وی بیان داشت: افراد متخصص و دانش آموخته می توانند با بررسی و تشخیص ویژگی های خاص و منحصر به فرد هر منطقه، نقشه راهی برای کشت محصول طراحی کنند و اجرای آن را به دست مردمی که در این مناطق زندگی می کنند بسپارند، این شیوه ای است که می توان از طریق افزایش بهره وری به رشد اقتصادی رسید.

رییس پارک علم و فناوری البرز  نیز در این بازدید با تشریح برخی از دستاوردها و توانمندی های این پارک گفت: پارک علم و فناوری البرز از نظر شاخص های ارزیابی یکی از استان های موفق کشور است و در سال ۱۳۹۹ بیش از ۹۰۰میلیارد تومان فروش داشته و صادرات آن نیز حدود هفت میلیون یورو بوده که  حاکی از موفقیت شرکت های دانش بنیان و فناور پارک است.

مهدی عباسی با اشاره به شرایط اشتغال زایی در این مجموعه افزود: در این مرکز برای بیش از دو هزار نفر اشتغال ایجاد شده است. همچنین تلاش ما در این پارک و مجتمع در راستای همکاری و انجام پروژه های مشترک با بخش خصوصی است.

وی یاد آورشد : صندوق پژوهش و فناوری استان نیز با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان در برای ارائه تسهیلات لازم به فناوران و پژوهشگران استان فعال است..

عباسی  با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری البرز در رتبه آخر تخصیص بودجه قرار دارد گفت: از همه نمایندگان محترم مجلس برای حضور در این مجموعه تشکر می کنیم و انتظار داریم بودجه پارک علم و فناوری البرز براساس شاخص ها و ارزیابی های تخصصی در سال ۱۴۰۱ به رقم قابل قبول ارتقاء یابد.

در این بازدید رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی نیز دستاوردهای این پژوهشکده را تشریح کرد که مورد توجه  معاون وزیر اقتصاد و دارایی قرار گرفت و در پایان این بازدید قول داد، از طریق مجلس شورای اسلامی موضوع افزایش بودجه پارک علم و فناوری البرز و پژوهشکده گیاهان دارویی را پیگیری و دنبال کند.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …