پنجشنبه , 4 مرداد 1403

جاذبه‌های فاروج شهر آجیلی ایران، از حمام تاریخی تا مقبره بابا و بی‌بی+فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از فاروج، شهر فاروج از قدیم به دلیل وجود فروشگاه‌های هم‌ شکل عرضه آجیل به‌عنوان شهر آجیلی ایران شناخته‌شده است.

هرساله مسافران زیادی که از مسیر شمال کشور به مشهد مقدس تردد می‌کنند بی‌شک برای خرید آجیل و تنقلات در این شهرستان توقف کوتاهی نیز می‌کنند.

در کنار آجیل و خشکبار فاروج که مورد پسند اکثر مسافران است وجود مناطق گردشگری و تاریخی این شهرستان مغفول مانده است که شاید اگر بیش از این اشاره بیشتری بر آن‌ها می‌شد گردشگری در این شهرستان رونق بیشتری می‌یافت.

جغرافیای تاریخی و طبیعی شهرستان فاروج

شهرستان فاروج در استان خراسان شمالی و در دره رود اترک بین رشته‌کوه‌های کپه داغ در شمال و آلا داغ در جنوب قرار دارد.

شهرستان فاروج به دلیل آب‌وهوای معتدلی که دارد در تابستان‌ها بسیار دلپذیر است اما تا حدی زمستان در این شهرستان چهره خشن‌تری دارد.

گفته‌شده است درگذشته به دلیل وجود مراتع و باغ‌های سرسبز و منابع آب غنی این منطقه برای ییلاق انتخاب‌شده است که رفته‌رفته به دلیل شرایط مناسب برای زندگی افراد بیشتری به این منطقه نقل‌مکان کرده‌اند.

 پراکندگی فراوان تپه، محوطه‌های و ابنیهٔ باستانی در بخش‌های مختلف این شهرستان از دورهٔ پیش‌ازتاریخ تا دورهٔ اسلامی گواه این مدعا است. تپه یام به‌ عنوان‌ یکی از کهن‌ترین و گسترده‌ترین استقرارگاههای باستانی خراسان شمالی نشان‌دهندهٔ شکوفایی منطقه در دوران پیش‌ازتاریخ است. وجود مراکز سکونتی و قلعه‌های نظامی- تجاری دورهٔ اشکانی و ساسانی در این شهرستان از قبیل محوطه وسیع ویران شهر حاکی از حضور فعال اقوام اشکانی و ساسانی در پهنه این شهرستان است.

تپه تاریخی یام

در نزدیکی روستایی‌ام و البته در حواشی جاده تپه‌ای به چشم می‌خورد که نصب تابلویی در کنار آن نشان از ثبت ملی این تپه و تاریخی بودن آن دارد.

این تپه که به‌عنوان بزرگ‌ترین محوطه شناسایی‌شده در دره رود اترک علیا در خراسان شمالی است آثار چندین هزاره استقرار، از دوره پیش‌ از تاریخ تا دوره اسلامی را در خود جای‌داده است و با شماره 16586 در فهرست آثار ملی ثبت‌شده است.

کاوش‌های علمی تیم باستان‌شناسی دانشگاه «تورین» ایتالیا در این تپه نشان‌دهنده شباهت فراوان فرهنگ‌های این منطقه بافرهنگ‌های پیشرفته دورهٔ مس و سنگ و مفرغ در آسیای مرکزی است.

ویران شهر بقایای از دوره ساسانی

بقایای از قلعه‌ای بزرگ که گفته‌شده مربوط به دوره ساسانی است در شهرستان فاروج و دو کیلومتری غرب تیتکانلو واقع‌شده است که بیشتر شبیه محوطه‌ای ویران‌شده است.

این محوطه که بیش از 14 هکتار وسعت دارد با حصارها و برج‌های بلند که در فواصل معینی در کنار هم قرار دارد ساخته‌شده است. این اثر که اکنون بیشتر تبدیل به تلی خاک شده است در آثار ملی با شماره 16588 به ثبت رسیده است و بی‌شک رازهای زیادی در خود نهان دارد.

در بخش‌هایی از این سازه بزرگ تأسیسات نظامی و مسکونی و جود دارد که وجود برج‌های بلند نیز گواه بر همین موضوع و دفاعی بودن این شهر داشته است.

قلعه تاریخی علی‌آباد ایستاده در مقابل مهاجمان

قلعه تاریخی علی‌آباد یکی دیگر از آثاری دوره صفوی در شهرستان فاروج است که بیشتر برای دفاع از اقوام مهاجم ساخته‌شده است.

نوع ساخت و معماری این بنا که به شماره 12083 در فهرست آثار ملی ثبت‌شده است نشان از آن دارد که در این دوره به دلیل تهاجم برخی از اقوام تصمیم برساخت این قلعه گرفته‌شده است.

گفته‌شده به دلیل ناامنی منطقه، همچنان این قلعه تا اواخر دوره قاجاری مورداستفاده مردم بوده است. این قلعه پلان مستطیلی دارد و با برج و بارو و خندق بزرگی مستحکم سازی شده است. این قلعه دو دروازه در وسط حصار شمالی و جنوبی، چهار برج در گوشه‌ها و دو برج در وسط حصار شرقی و غربی دارد.

آرامگاه بابا حسین و بی‌بی

زیارتگاه بابا و بی‌بی از آثار تاریخی دوره تیموری در شهرستان فاروج و در روستای سرسبز خسرویه واقع‌شده است.

این آرامگاه در نقطه‌ای بلند از روستا ساخته‌شده است و هرساله مسافران و گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.

این بنا متشکل از دو اتاق در ضلع شمالی و جنوبی و یک ایوان بزرگ با پوشش قوسی در ضلع شرقی است. در داخل هر اتاق قبری وجود دارد که بر روی آن‌یک صندوقچه چوبی منبت‌کاری شده با نقوش گیاهی و کتیبه‌هایی به خط ثلث وجود دارد. سقف اتاقی که مرقد بابا حسین در آن قرارگرفته با گنبد رُک و عرق چینی در زیرپوشش یافته و پوستهٔ خارجی گنبد روکشی از جنس ورق گالوانیزه دارد. این اثر با شماره ملی 5945 جزو آثار ملی کشورمان قرارگرفته است.

به دلیل وجود داستان‌های مختلف که مربوط به همین دو مقبره است افراد زیادی از روستاهای اطراف ارادت خاصی به این آرامگاه دارند.

حمام دورهٔ قاجار- پهلوی در فاروج

حمام قدیمی روستای استاد یکی از حمام‌هایی است که در دوره قاجار- پهلوی در این روستا ساخته‌شده است.

مصالح به‌کاررفته در این حمام زیرزمینی، سنگ و ساروج است که از استقامت زیادی برخوردار است.

طرح کلی حمام از یک راهروی ورودی، یک سربینه با پلان هشت‌ضلعی، گرم‌خانه و مخازن آب تشکیل‌شده است. سقف حمام پوشش گنبدی دارد و در وسط گنبدها روزنه‌ای جهت ورود نور به حمام تعبیه‌شده است.

مسجد جامع استاد با تاریخی گم‌شده

مسجد جامع استاد در روستای سرسبز استاد شهرستان فاروج قرار دارد که تعمیر فراوان این مسجد در دوره‌های مختلف سبب گم‌شدن تاریخ تأسیس آن شده است.

البته این مسجد به شماره 18739 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که در نوع خود به مسجدی کم‌نظیر است.

این مسجد از نوع مساجد شبستانی ساده است و پلان آن متشکل از یک مستطیل است که در وسط آن ستون‌های چهارگوش بزرگی به قطر 2 متر وجود دارد. این ستون‌ها در قسمت بالا به‌وسیلهٔ قوس‌های جناقی کند که فشار حاصل از سقف را به پایه‌ها منتقل می‌کنند به هم ارتباط یافته است.

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …