دوشنبه , 31 اردیبهشت 1403

آراستگی رودخانه کرج به سبزه برای همه

رودخانه ها و دریاها همانند اراضی منابع طبیعی از داشته های ملی محسوب شده و صیانت از این مواهب وظیفه همگانی به شمار می رود؛سال های متمادی است  که گزارش های زیست محیطی از  نشت مواد سوختی به داخل رودخانه کرج یا سایر منابع آبی کشور، مردم و دوستداران محیط زیست را می آزارد ، منابعی که حقوق عامه است اما در ید عده ای به یغما رفته و پساب و آلودگی تحویل می دهند.
 رودخانه کرج منبع آبی که به کام جمعیت میلیونی پایتخت واستان البرز می رود، به واسطه رها سازی پساب ها گاهی نشت مواد سوختی، زلالی خود را از دست می دهد و ذائقه مصرف کنندگان تلخ می کند؛تعرض به حریم رودخانه تا جایی است که داخل آب هم دیوار بتنی کشیده اند و حق مالکیت عمومی را به نفع خود سلب کرده و در ریختن مواد پلاستیکی و پسماندها به درون کوتاه نمی آیند.
برخی به نام  دستگاه اجرایی و برخی هم با پوشیدن ردای رستوران داری وخدمات گردشگری چنان به دل رودخانه زده اند که گویا تمام این موهبت الهی به نام آنها قباله شده است؛ یخچال های طبیعی که به کمک نورآفتاب جویبارهای زلال به سمت پایین دست جاری می کنند دیری نمی گذرد که زحمت آنها هدر رفته و آب زلال و گواران به یکباره  رنگ می بازد.

اینکه در سال های گذشته  شرکت آب منطقه ای البرز به بهانه پیشگیری از غرق شدگی و سالم سازی آب با نصب پلاکارد و گماشتن نیروهای حفاظتی مانع از ورود گردشگران به حریم رودخانه کرج می شد اما بنا به گفته کارشناسان این شرکت هرگاه از گردشگران برای حضور در محدوده های خطرساز رودخانه ممانعت می شد بلافاصله انگشت اشاره به سمت ساخت و سازهایی بود که پایه ها را داخل آب کوبیده بودند.
خلاصه در این سال ها اگرچه دیدن سد و رودخانه کرج از دور دست صفایی دارد اما به حریم آب که پا می گذاری انبوهی از مواد پلاستیکی و پسماند را می بینی که نگاهت به این داشته ملی عوض می شود.
اینکه گروه های دوستدار محیط زیست و کوهنوردان از سر دلسوزی و احساس مسوولیت هر چندگاهی به دل رودخانه زده و زباله ها و پسماندها را در کیسه های رنگارنگ جمع آوری وبسته بندی می کنند اما باز هم روز از نو و روزگاری نو باید سیمای محزون رودخانه را دوباره شست.

حوادث مرگبار رودخانه کرج 

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

در کنار ساخت وسازها و تعرض به حریم رودخانه کرج ، آنچه نباید از نگاه ها دوربماند حوادث مرگباری است که سالانه توسط گردشگران و جوامع محلی براثر غرق شدگی در رودخانه کرج رقم می خورد، حوادثی که سالانه به رغم هشدارها و ممانعت های حفاظتی شمار آنها از ۴۰ مورد تجاوز می کندو سبب می شود تا گردش و تفرج ناآگانه در این رودخانه رنگ عزا به خود بگیرد.

تکرار این حوادث سبب شده تا شرکت آب منطقه ای استان البرز افزون بر نصب پلاکارد و استفاده از نیروهای حفاظتی برای اطلاع رسانی گسترده دست به دامان رسانه های جمعی شود و مردم و گردشگران را نسبت به مخاطرات پای نهادن در آب رودخانه کرج هوشیار کند.

تصمیمی که قرار است خیال همه را راحت کند

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

قوه قضائیه و دولت مردمی سیزدهم در برنامه ای منسجم طی حدود ۴۰  روز پیش  از اجرایی شدن طرح آزاد سازی حریم منابع آبی کشور از ساخت وسازها خبردادند، طرحی که اگرچه به مذاق متصرفان خوش نیامده اما موجب خوشحالی مردم برای سالم سازی محیط زیست و منابع آبی شده است.
حدود یک ماهی از تخریب اولین بنای حریم رودخانه کرج که مربوط به قوه قضائیه بود می گذرد، پشت بند آن وزارت نیرو هم ساختمان تاسیسات قدیمی شرکت آبفای تهران را جمع آوری کرد؛ دستگاه های اجرایی یکی پس از دیگری وارد میدان شدند و از ساماندهی داشته های خود در حریم رودخانه شروع کردند تا احساس مسوولیت در قبال سلامت آب و محیط زیست همگانی شود.
مردم هم به این موضوع چراغ سبز نشان دادند و برخی دارندگان املاک حریم رودخانه کرج با مسوولان اجرایی همگام شده اند اگرچه هنوز عده ای هم شاید روی خوش به این روند اجرایی وتصمیم ملی نشان نمی دهند اما عزم همگانی برای آزاد سازی و  زیبا سازی دوباره حریم رودخانه کرج و سایر منابع آبی کشور جزم است.

در این گزارش رودخانه خروشان تهران به عنوان تامین کننده آب آشامیدنی و کشاورزی ۲ استان تهران و البرز محوریت قرار گرفته که این روزها پس از تخریب تعدادی واحد مسکونی و اداری قرار است طرح های زیبا سازی و ساماندهی به عنوان فعالیت کلیدی در آن شکل بگیرد. 

شرحی کوتاه بر معرفی رودخانه کرج 

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

رودخانه کرج از کوه‌های جنوبی البرز سرچشمه می‌گیرد؛ این رود از کوهی به نام کلون‌بستک در بلندی‌های خرسنگ سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسیری رودخانه ولایت رود نیز به رود کرج پیوسته و سپس  با  سیراب نمودن دشت‌های کرج و شهریار به جاجرود می‌پیوندد.
در سال ۱۳۴۲ بر روی رود کرج سدامیرکبیر (سد کرج) که اولین سد چندمنظوره ایران بود ساخته شد. پیش از ساختن این سد در جنوب واریان، آب رودخانه از شهر کرج هم می‌گذشت و پس از آبیاری دهکده‌های سر راه،مازاد آب به مسیله هم می‌رسید.

وجود این رودخانه موجب شد تا بسیاری از باغ های کرج سیراب شود و این منطقه به یک باغشهر تبدیل شود هرچند که بعدها به واسطه مهاجرت ها و ساخت وسازهای بی رویه رودخانه از داخل شهر کرج عقب نشینی کرد و بسیاری از درختان جای خود را به ساختمان ها دادند.

آراستن حاشیه رودخانه  به سبزه و گل 

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

چند روزی از تخریب تعدادی واحدمسکونی در حریم رودخانه کرج و در محدوده حصارک کرج می گذرد و این بار دستگاه هایی اجرایی از جمله شهرداری کرج  و شرکت آب منطقه ای استان البرز با حمایت دستگاه قضایی تصمیم گرفتند تا به جای سیمان و آجر سبزه وگل را با رودخانه همدم سازند.
اواخر هفته گذشته در آیینی با حضور مسوولان قضایی  و اداری استان البرز پروژه  تفرجگاهی و فرهنگی  به نام «پارکرود » در حصار کرج کلید خورد که سرآغازی برای سالم سازی محیط زیست و به جای آوردن حقوق عامه است؛ این پروژه شروعی برای چشاندن طعم شادابی رودخانه به همگان است.
این بار همه می توانند با رعایت اصول بهداشتی از فضای دلنشین رودخانه کرج بهره ببرند بدون آنکه دخل و تصرفی به نفع شخص یا افراد حقوقی باشد؛هدفگذاری حدود چهار کیلومتر از حریم رودخانه کرج برای ساخت یک مجموعه تفرجگاهی با فضای سبز و کاشت نهال ها و گل های زیبا قرار است به گردشگران و مردم استان البرز  طراوات و زیبایی مژده دهد.

شهردار کرج چه گفت ؟

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

«مصطفی سعیدی سیرایی » شهردار کرج از سخنرانان آیین کلنگ زنی پارکرود بود که به شهروندان و تمام کسانی که از جاده کرج – چالوس عبور می کنند این اطمینان را داد که حریم رودخانه کرج برای پاسداشت طبیعت زیبا سازی و گل آرایی شود و تا آنجا که دست شهرداری می رسد فضای زیبا و دلنشین برای مردم و مسافران خسته ایجاد نماید.

او گفت که رودخانه و حریم آن مربوط به همگان است و باید همه از این موهبت الهی بهره ببرند ضمن آنکه سلامت آب این منبع خدادادی از ناپاکی ها  باید محفوظ بماند.

شهردار کرج به همه مردم اطمینان داد که  فاز نخست پارکرود به طول حدود ۲ کیلومتر تا خرداد ماه سال آینده پس از گل آرایی ، سبزه آرایی و انجام عملیات عمرانی تقدیم مردم شود ضمن آنکه ۲ کیلومتر دیگر نیز در ماه های بعد آماده خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۹۰ میلیارد ریال در سال آینده به این پروژه تزریق خواهد شد،  اظهار داشت: پروژه پارکرود که در مناطق آزاد شده رودخانه کرج اجرایی می شود شامل پارک ساحلی و پیاده راه است .
پروژه تفرجگاه پارکرود پس از آزادسازی حریم رودخانه کرج با هدف ایجاد فضای تفریحی عمومی به اجرا درآمده و به عنوان اولین پروژه مستقل مدیریت شهری کرج پس از روی کار آمدن شورای ششم شهر محسوب می شود.

تامین آب آشامیدنی سالم هدف اصلی صیانت از رودخانه‌ها است

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

شرکت آب منطقه ای استان البرز به عنوان متولی تامین آب و صیانت از حوضه های آبخیزداری استان از جمله دستگاه های اجرایی است که بنا به گفته مسوولان آن از سال ۹۷ تاکنون طرح های جامعی برای صیانت از آب رودخانه های استان پیاده سازی و برای تامین اعتبار به وزارت نیرو ارجاع داده است.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز با اشاره به جدیت مسوولان کشوری و استانی در آزاد سازی حریم رودخانه‌های البرز  می گوید:  تامین آب شرب سالم برای مردم هدف اصلی صیانت از این منابع آبی توسط وزارت نیرو و سایر مسوولان است.
«داوود نجفیان» طرح آزادسازی حریم و بستر رودخانه کرج در راستای جریان ایمن آب در مواقع سیلاب و جلوگیری از آلودگی آن برای تامین آب شرب استان‌های تهران و البرز می داندو می افزاید: سال گذشته سهم بیشتری از سدهای البرز  برای استان آب  اختصاص داده شد و باید قدردان این نعمت الهی باشیم.

وی بیان داشت که در راستای مصوبات شورای امنیت ملی یکی از برنامه های اصلی طرح  صیانت از رودخانه ها همکاری دستگاه‌های اجرایی از جمله حفاظت محیط زیست، جهادکشاورزی، میراث فرهنگی، فرمانداری‌ها، منابع طبیعی و استانداری  با شرکت آب منطقه ای استان البرز است.
به گفته نجفیان، برای آزادسازی بسترهای اشغال شده رودخانه کرج  طی سال‌های گذشته اقداماتی صورت گرفت و از تصرفات جدید جلوگیری به عمل آمد؛ از سال ۹۷ با پیشنهاد وزارت نیرو و بر اساس ظرفیت‌های قانونی بررسی لازم در این زمینه صورت گرفت  اما به دلایل مختلف طرح به طور کامل اجرایی نشد زیرا مباحث اجتماعی، اقتصادی و اجرایی خاص سد راه انجام آن بود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز  با بیان اینکه در نهایت برای اینکه این مصوبه اجرا شود، اظهارداشت: در طول سال های گذشته تکرار شده و آخرین برنامه این بود که ما در طول برنامه ششم آزاد سازی حاشیه رودخانه‌های البرز را داشته باشیم ضمن آنکه شرکت آب منطقه ای و وزارت نیرو از ظرفیت‌های قانونی برای این امر استفاده کردند.
وی افزود: پیشنهادات بر این بود که مباحث اجتماعی، اقتصادی و حقوق مردم لحاظ شود و بر اساس قانون تصرفاتی که در جریان رودخانه بود آزاد سازی شود که به دنبال آن طرح جامع ساماندهی رودخانه های کرج و طالقان از سال ۹۷ آغاز شد.

۱۵میلیارد تومان اعتبار برای مطالعات روخانه های البرز هزینه شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز با بیان اینکه اهتمام کارشناسان شرکت موجب شد تا طرح مطالعاتی  تدوین جامع ساماندهی رودخانه های کرج و طالقان به سرانجام برسد ،  گفت: در اجرای طرح ساماندهی رودخانه‌های استان البرز ، ۲ مشاور برای نقشه برداری کل حوضه آبریز رودخانه‌های کرج و طالقان به کار گرفته شد و در این بخش  ۱۵ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است، در نهایت سناریوهای اجرایی پیشنهاد دادیم و در سال ۹۸ که رییس وقت  قوه قضاییه (آیت الله رییسی ) به البرز سفر کردند بر احقاق حقوق عامه تاکید داشتند.
وی گفت: در این سفر علاوه بر مسدود شدن چاه‌های غیر مجاز آب، آزادسازی  بستر رودخانه‌های البرز مطرح شد که از آن زمان نشست‌هایی در استانداری البرز برای تدوین آزادسازی برگزار شد و درچارچوب برنامه‌ای که وزارت کشور به عنوان متولی پیگیری مصوبه بودند برنامه ها تنظیم شد.
نجفیان بیان داشت: در نهایت در نشست ستاد جلوگیری از آلودگی آب استان به طور منظم برگزار شد و  این مو ضوع مطرح  و به تصویب رسید ؛ برای تضمین کیفیت رودخانه های کرج و شاهرود طالقان و پایداری کیفیت رودخانه و عبور ایمن سیل طرح جامع ساماندهی رودخانه راتهیه و در استانداری البرز مصوب کردیم و در نهایت این طرح را به مسوولان کشوری  پیشنهاد دادیم .
وی خاطرنشان کرد: این طرح  در قرارگاه صیانت از بیت المال مطرح شد و در آغاز کار تصرفات دستگاه های دولتی که به نوعی وظیفه حاکمیتی نداشته و در بحث مباحث کمی و کیفی رودخانه نقشی ندارند اما تصرفاتی دارند که مزاحم جریان سیل بود در اولویت برچیدن قرار گرفت و در مراحل بعدی تصرفاتی که مربوط به اشخاص حقیقی هست با انتخاب سناریوهای مناسب آزاد سازی انجام شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز بیان داشت:  از نیمه اول سال ۹۹ طرح ساماندهی رودخانه کرج در انتظار تصویب قرار داشت که  تمام دستگاه های اجرایی استان،‌ استانداری و دادگستری  و حمایت ها و تامین ماشین آلات از سوی شهرداری ها و حتی دستگاه های دولتی که تصرفاتی داشتند کمک کردند تا رودخانه  آزاد سازی  شود.
هدفگذاری آزادی سازی حدود ۵۷ هزار متر مربع از  حاشیه رودخانه کرج 

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

نجفیان در خصوص طرح های عملیاتی در زمینه آزاد سازی حریم رودخانه کرج  بیان داشت : طی  ماه های اخیر حدود ۵۷ هزار متر مربع از حاشیه رودخانه  که در تصرف دستگاه‌های دولتی بود  برای آزاد سازی هدفگذاری شد که بخش عمده  آن آزاد سازی شده  و بخش های دیگر هم در مراحل آزاد سازی  قرار گرفته است.
این مسوول گفت : یکی از مباحثی  که از سه سال گذشته وجود دارد مربوط به محدوده  ایستگاه برداشت آب بیلقان که آب شرب به تهران انتقال می‌یابد است  و در این محدوده  مشکلات زیادی به سبب ساخت و سازهای قدیمی و رهایی  پسماندها و آلودگی رودخانه وجود داشت.
وی تاکید کرد:  سه سال پیش تفاهم نامه سه جانبه با معاونت عمرانی استانداری البرز، شهردار وقت کرج و شرکت آب منطقه ای البرز امضا شد که بخشی از رودخانه کرج در محدوده کرج مدیریت، ساماندهی و نگهداری از آن با نظارت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو به شهرداری واگذار شود.
همچنین طرحی که برای بخش داخلی رودخانه کرج  که در گذشته مطالعه و تدوین شده بود به شهرداری ارائه شد و از ۲ سال پیش  این محدوده در قالب طرح ساماندهی تفاهم نامه تدوین شده و به شهرداری برای اجرا ابلاغ شد که شهرداری کرج اعتبارات لازم را پیش‌بینی کرد و شرکت  آب منطقه‌ای نیز  از پل بیلقان   تا پل راه آهن  کرج  حدود هشت کیلومتر  را برای ساماندهی هدفگذاری کرد.
نجفیان گفت:  برهمین اساس امروز آغاز عملیات اجرایی «پارک رود»  در  فضایی به مسافت چهار کیلومتر از حریم رودخانه کرج در حصار توسط شهرداری کرج آغاز شده  و مابقی آن نیز باید توسط شهرداری فردیس انجام شود.
وی با اشاره به اینکه طرح جامع صیانت از رودخانه های استان از سال ها پیش مطالعات آن آغاز شده است،‌ اظهار داشت: این مباحث در سال‌های آتی برنامه  کاملی می شود تا شهرداری  کرج از مزایای رودخانه برای مردم فضاهای رفاهی ایجاد کند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز ادامه داد: استاندار البرز در روزهای اول ورود به البرز ۲ بار از حاشیه رودخانه در محدوده بیلقان تا پل راه آهن بازدید انجام داد.
نجفیان تاکید کرد: استاندار البرز در این خصوص رویکردهای  بسیار خوبی  دارد  ضمن آنکه در این زمینه سه نشست  با شهرداران کرج و فردیس برگزار کرده است که  امیدواریم با حمایت استانداری، دستگاه قضایی و شهرداری بتوانیم یادگاری برای شهر کرج بر جای بگذاریم تا رودخانه‌های استان از نابسامانی‌های چندین دهه گذشته رهایی یابند.
وی یاد آورشد: از این پس نیز در محدوده ای که بستر رودخانه وجود دارد هیچ گونه فعالیتی مغایر با قوانین رودخانه انجام نمی شود و هر اقدامی که حتی شهرداریها  انجام دهند می بایست با نظارت وزارت نیرو و آب منطقه‌ای استان انجام شود.
این مسوول گفت: بر برنامه‌های طرح ساماندهی  رودخانه های استان البرز به طور کامل دیده شده است  اما در مباحث اشخاص حقیقی کمیته ای با تولیت استانداری و دستگاه قضایی انجام می شود و با در نظر گرفتن تمام حق قانونی اشخاص طرح جامع عملیاتی می شود.
ذینفعان آماده همکاری هستند

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز  بیان داشت:  نشست هایی که با ذینفعان حریم رودخانه کرج  برگزار شد،  آنان تمایل زیادی برای مشارکت در ساماندهی این رودخانه را دارند ضمن آنکه  سال گذشته برای  منطقه آتشگاه طرحی مشابه رودخانه کرج انجام دادیم که موفقیت آمیز بود.
وی ادامه داد: این طرح  در حاشیه رودخانه کرج هم  به طورکامل انجام می شود و ذینفعان حق و حقوق نظرات و پیشنهادات آنها در مباحث قانونی لحاظ خواهد شد و امیدواریم  با رویکرد خوبی که استاندار  البرز در ساماندهی رودخانه ها دارند با مشارکت سایر دستگاه‌ها به خصوص دستگاه قضایی بتوان با مشارکت ذینفعان  و اصناف طرح ساماندهی این رودخانه را به سرانجام برسانیم.
نجفیان خاطرنشان کرد: ضرورت اجرای طرح ساماندهی و حفظ پایداری کمی و کیفی رودخانه کرج برای نسل‌های آینده استان‌های تهران و البرز بسیار حیاتی است.
وی  افزود: شرکت آب منطقه ای البرز طی روزهای اخیر با صرف گزینه های کلان اقدامات اثر بخشی برای ساماندهی حریم رودخانه کرج آغاز کرده که دراین زمینه شهرداری کرج  و  سایر دستگا ههایی که تصرفات داشتند کمک کردند اما در ادامه اعتبارات زیادی نیاز خواهیم داشت که امیدواریم بامشارکت مدیران استان بتوانیم تخصیص بدهیم  ضمن آنکه قوه قضاییه به عنوان پشتیبان  ما را در انجام ین رسالت مهم  حمایت و همراهی خواهد کرد.

ورود جدی دستگاه قضایی به آزاد سازی حریم آب ها 

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

۲۷ دیماه امسال  بود که حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا محسنی اژه‌ای  رییس قوه قضاییه در نشست  شورای عالی این قوه دستورات مهمی درخصوص موضوع  چالش برانگیز تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری‌ها صادر کرد.
رییس قوه قضاییه در این نشست  به ساخت و سازهای غیر قانونی در حاشیه رودخانه کرج اشاره کرد و گفت: کار جدی و همه‌جانبه را از این رودخانه شروع کنیم؛ دستگاه‌های حاکمیتی، عمومی و افراد عادی در بستر رودخانه و نه در حریم آن ساخت‌وساز داشته‌اند باید در این مورد اقدامی یکپارچه و هماهنگ صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در همین جلسه و در راستای آزاد سازی حریم رودخانه کرج دستور تخریب ساختمان مربوط به قوه قضاییه را به عنوان اولین ساختمان صادر کرد.
پس از پیشگامی قوه قضاییه در تخریب کامل ساخت و ساز متعلق به خود، تصرفات دیگر نهادهای دولتی، حاکمیتی و نظامی و همچنین بخشی از تصرفات متعلق به افراد حقیقی در حریم و بستر رودخانه کرج تخریب شد؛ روندی که همچنان ادامه دارد.
بسیاری از این ساختمان‌ها قدمت ۶۰ تا ۷۰ ساله دارند و در ۷۰ سال گذشته در تصرف خصوصی بوده است و اینک با دستور رییس قوه قضائیه  به عموم واگذار می‌شود.
بنابر تاکیدات  حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای  مقرر شد که در هر قسمتی از مسیر رودخانه که به جهت موقعیت منطقه امکان داشته باشد، با رعایت مقررات قانونی و ضوابط زیست محیطی، تفرجگاه ساحلی برای استفاده عموم مردم ایجاد شود.

حدود ۳۷ روز پس از  دستور  آزادسازی بخش زیادی از تصرفات حاشیه رودخانه کرج، در راستای اجرای بدون تبعیض قانون و بهره مندی همه مردم از مواهب خدادادی، کلنگ ساخت اولین تفرجگاه عمومی به نام  «پارکرود» با حضور مسوولان قضایی ، مدیریت شهری و شرکت آب منطقه ای البرز در حاشیه این رودخانه بر زمین زده شد.

واگذاری ۳۷ هزار متر مربع از حریم رودخانه کرج به طرح های تفرجگاهی عمومی 

آراستگی رودخانه کرج  به سبزه برای همه

به گفته حسین فاضلی هریکندی رییس کل دادگستری استان البرز  برای دسترسی عموم مردم به اراضی آزاد شده در حریم رودخانه کرج ،۳۷ هزار متر مربع  از این اراضی برای احداث تفرجگاه عمومی در اختیار شهرداری کرج قرار گرفته تا با رعایت مسائل زیست محیطی برای استفاده عموم مردم، تفرجگاه ساحلی احداث کند.

وی با بیان اینکه اصل آزادسازی حریم رودخانه‌ها به موجب قانون توزیع عادلانه آب و مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و رییس قوه قضاییه هم به جهت مسائل زیست محیطی روی این موضوع تاکید دارد، افزود: در قانون این اختیار به آب منطقه‌ای البرز داده شده است تا مناطقی از حریم رودخانه‌ها که آزادسازی شده‌اند (به خصوص مناطقی که در محدوده مناطق شهری قرار دارند) را جهت احداث تفرجگاه و بوستان در اختیار شهرداری‌ها قرار دهد.
فاضلی هریکندی گفت: به همین منظور دادگستری کل  البرز هم اجرای این قانون را پیگیری کرده و با همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان در تلاش است تا مردم در عمل نتیجه اجرای قانون را که با دستور رییس قوه قضائیه صورت گرفته ببینند.
رییس کل دادگستری البرز افزود: با اجرای قانون به جای استفاده اختصاصی عده‌ای خاص از سواحل رودخانه که طی ۷۰ سال اخیر رخ داده است، با دستور رییس قوه قضاییه این امکان فراهم شده است تا عموم مردم بتوانند از حریم رودخانه کرج استفاده کنند.
فاضلی هریکندی با بیان اینکه شهرداری کرج نیز پیگیر احداث تفرجگاه در اراضی آزاد شده در حریم رودخانه کرج است، گفت: اقدامات لازم برای اینکه در اسرع وقت تفرجگاه‌ها در اختیار عموم مردم قرار بگیرد در حال انجام است.
وی  اظهار داشت : در هر منطقه‌ای از رودخانه کرج که امکان  احداث تفرجگاه وجود داشته باشد، اقدامات لازم برای اینکه عموم مردم بتوانند از طبیعت و موهبت خدادادی استفاده کنند،انجام می‌شود.

فاضلی هریکندی گفت: اراضی آزاد شده در حریم رودخانه کرج که در محدوده شهر کرج قرار دارد به مساحت ۳۷ هزار متر مربع جهت احداث تفرجگاه در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، اما ساماندهی اراضی که خارج از محدوده شهر قرار دارد با وزارت راه و شهرسازی و وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی است و باید اقداماتی را جهت استفاده و دسترسی عمومی انجام دهند.
رییس کل دادگستری استان البرز گفت: تا کنون در اراضی آزاد شده در فاصله بین آبگیر بیلقان تا سد امیرکبیر که در تصرف دستگاه‌های حاکمیتی بود، بررسی‌های اولیه برای احداث استراحتگاه عمومی در سه نقطه انجام شده است. بعد از آزادسازی حریم رودخانه کرج موضوع ساماندهی اراضی مطرح می‌شود که با توجه به مقررات، این کار بر عهده آب منطقه‌ای قرار دارد.

شناسایی املاک ۱۸ دستگاه اجرایی در حاشیه رودخانه کرج

فاضلی هریکندی  در خصوص آخرین وضعیت تعداد دستگاه‌های حاکمیتی و عمومی در حاشیه رودخانه کرج، افزود: در حد فاصل ۶۴ کیلومتری رودخانه کرج از پل حامی کرج  تا تونل کندوان املاک ۱۸ دستگاه حاکمیتی و عمومی شناسایی شده اند که ازاین تعداد  تاکنون ۱۵ دستگاه نسبت به قلع و قمع مستحدثات و آزادسازی حریم و بستر رودخانه کرج اقدام کرده اند.
رییس کل دادگستری البرز در ادامه با بیان اینکه املاک سه دستگاه حاکمیتی و عمومی در حریم رودخانه کرج باقی مانده است، عنوان کرد: یکی از این املاک مربوط به هلال احمر است که از دلایل عدم تخریب مستحدثات این دستگاه وجود پایگاه امدادی در این مکان و موضوع دیگر بحث وقف زمین تصرف شده است که این موارد در کمیته تخصصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: همچنین ۲ نهاد نظامی در این حد فاصل وجود دارد که تا کنون چندین بار اخطار داده شده است و این ۲ نهاد برای رفع تصرف اعلام آمادگی کرده اند، ولی تاکنون گزارشی مبنی بر رفع تصرف از سوی شرکت آب منطقه‌ای به دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت المال استان ارایه نشده است.

۴۴ هزار متر مربع زمین در حاشیه رودخانه کرج آزاد سازی شده است

فاضلی هریکندی در خصوص مساحت اراضی آزادسازی شده نیز اظهار داشت: دستگاه‌های حاکمیتی و عمومی در طول مسیر ۶۴ کیلومتری رودخانه کرج تا ۳۰ بهمن ۴۴ هزار مترمربع را آزاد کرده اند.
وی افزود: همچنین تاکنون حدود ۱۶ ملک مربوط به اشخاص حقیقی که در حدفاصل ۴ کیلومتری از پل حامی کرج تا آبگیر بیلقان و از آبگیر بیلقان تا سد کرج که یک مسیر ۱۶ کیلومتری است، برخی به صورت داوطلبانه و برخی هم با دستور قضایی تخریب شده است که عرصه مساحت آزادشده مربوط به اشخاص حقیقی تاکنون حدود ۲۹ هزار مترمربع است.
رییس کل دادگستری استان البرز، افزود: با احتساب ۴۴ هزار متر مربع عرصه مساحت آزاد شده دستگاه‌های حاکمیتی و عمومی و ۲۹ هزار متر مربع مساحت مربوط به اشخاص حقیقی جمعا عرصه مساحت آزادشده از حاشیه و بستر رودخانه کرج تا کنون ۷۳ هزار متر مربع است.
فاضلی هریکندی در خصوص ساختمان‌های باقیمانده اشخاص حقیقی عنوان کرد: فردا پنجشنبه نیز در کمیته تخصصی نحوه اجرای رفع تصرفات رودخانه کرج تصمیمات مقتضی برای رفع تصرفات اشخاص حقیقی اتخاذ خواهد شد.

نکته پایانی 

آزاد سازی حریم رودخانه های کشور از جمله رودخانه کرج از موضوعات مهمی است که به خاطر اهمیت حیاتی و زیست محیطی این منابع آبی باید مورد توجه همگان قرار گیرد به ویژه آنکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک کره زمین قرار دارد و از سوی دیگر تغییر اقلیم و کاهش بارش ها سبب شده تا اهمیت صیانت از این منابع دوچندان شود.

موضوع مهمی که کارشناسان به آن اشاره دارند این است که مشارکت جوامع محلی و ذینفعان در تخلیه حاشیه رودخانه ها به ویژه رودخانه های کرج و طالقان اقدام موثری برای سالم سازی منابع آبی و ارتقای سلامت عمومی است.

از سوی دیگر در نظر گرفتن منافع جوامع محلی در حاشیه این رودخانه ها که سالها  از مزایای آنها بهره مند شده اند، موضوع مهمی است که باید توسط مسوولان به آن توجه شود تا رغبت این جوامع برای مشارکت در طرح های زیست محیطی بیشتر شود.

آنچه هدف  اصلی مسوولان عالی کشور در آزاد سازی حریم آب های است پافشاری بر حقوق عمومی و تمام ملت ایران است ضمن آنکه صیانت از این منابع در سرزمین نیمه خشک ایران باید به عنوان یک وظیفه همگانی فرهنگساری و مورد پذیرش عامه قرار گیرد.

استفاده درست و اصولی از منابع آبی کشور از جمله رودخانه کرج این اثر بخشی را دارد تا حیات انسانی ، جانوری و گیاهی این منبع آبی دستخوش آسیب و تهدید نشود تا آیندگان بتوانند از این گونه مواهب به خوبی بهره ببرند.

با این حال پیاده سازی طرح های اثر بخش تفرجگاهی با رعایت الزامات بهداشت و زیست محیطی  و توسعه فضای سبز در حاشیه رودخانه کرج می تواند برای همگان هم فال باشد و هم تماشا.

همچنین  اجرای طرح های ایمنی و پیشگیرانه برای جلوگیری از حوادث غرق شدگی می تواند بر ساماندهی امور رودخانه ها از جمله رودخانه خروشان کرج بیفزاید تا شاهد حوادث ناگوار در این گونه  مکان ها نباشیم. 

حفظ شفافیت آب رودخانه ها  مهمترین خواسته ای است که مردم از مسوولان برای ارتقای سلامتی عمومی مطالبه می کنند و دراین مسیر باید جوامع محلی و ساکنان حاشیه رودخانه کرج و سایر رودخانه ها اهتمام ویژه داشته باشند. 

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …