آخرین وضعیت آزادراه تهران ـ شمال/ رستم قاسمی: با بنیاد مستضعفان برای تکمیل آزادراه‌ به توافق رسیدیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، رستم قاسمی پیش از ظهر امروز به همراه فتاح رئیس بنیاد مستضعفان و خیراله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل از قطعه 2 آزادراه تهران ـ شمال بازدید کرد.

وی در جریان بازدید از منطقه دوم آزادراه تهران شمال در جمع خبرنگاران اعلام کرد: در جریان بازدید امروز از منطقه 2 آزادراه تهران شمال که به همراه آقای فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان انجام شد، روند انجام پروژه مورد بازدید قرار گرفت و تصمیمات مهمی گرفته شد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: منطقه یک آزادراه تهران ـ شمال در سال های گذشته زیر بار رفت همچنین منطقه 4 نیز تمام شده است. تنها منطقه‌ باقی‌مانده قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال هستند که در خصوص قطعه دو که در حال انجام است تصمیم بر آن شد تا با تأمین مالی بروژه روند انجام کار سرعت بگیرد.

عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: براساس توافق با بنیاد مستضعفان مقرر شده است باند رفت منطقه 2 آزادراه تهران ـ شمال با برنامه‌ریزی تا پایان سال 1401 افتتاح شود. همچنین مقرر است، عملیات احداث مسیر برگشت منطقه 2 نیز همزمان با تکمیل قطعه رفت، انجام شود.

قاسمی با اشاره به این نکته که در حال حاضر 2 هزار دستگاه ماشین آلات بنیاد مستضعفان در این پروژه فعال است، توضیح داد: مشکلات مالی اجرای پروژه در سال‌های گذشته روند اجرا را کند کرده بود که هم اکنون در توافق با بنیاد مسنضعفان برای تامین مالی آن، مشکلات برطرف شده و پروژه سرعت می‌گیرد. از بنیاد مستضعفان خواستیم تا پیشرفت فیزیکی پروژه را از یک درصد قبل دو و نیم تا سه درصد ارتقا بدهند. با این روند پیش‌بینی می‌شود طبق زمانبندی اعلام شده پروژه افتتاح شود.

وی گفت: در برنامه است تا پایان دولت سیزدهم، آزادراه تهران شمال به اتمام برسد. 

وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص منطقه 3 آزادراه تهران- شمال اعلام کرد: قرار است بررسی‌های لازم توسط پیمانکار این پروژه انجام شود و با روش‌های آسان‌تر سرمایه‌گذاری و فنی این منطقه نیز آغاز شود.

قاسمی در خصوص اعتبارات مورد نیاز تکمیل قطعه دوم آزادراه تهران-شمال گفت: مجموعه قطعه دوم آزادراه تهران شمال در باند رفت و برگشت به 6 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. 3هزار میلیارد تومان آن سهم وزارت راه و شهرسازی و 3 هزار میلیارد تومان سهم بنیاد مستضعفان است که برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا منابع آن را تامین کنیم.

وی افزود: سهم وزارت راه در باند رفت برای تکمیل 1300 میلیارد تومان است که منابع آن تامین و تخصیص می‌یابد.

قاسمی در خصوص پیشرفت فیزیکی پروژه نیز گفت: منطقه 2 باند رفت آزادراه تهران- شمال با تونل البرز 73 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در برنامه است این مسیر تا پایان 1401 به اتمام برسد.

سال آینده؛بهره برداری از باند غربی منطقه 2 آزادراه تهران- شمال

خیراله خادمی معاون وزیر راه  وشهرسازی در بازدید از منطقه دو آزادراه تهران- شمال گفت:به منظور بهره‌برداری هرچه سریعتر از آزادراه تهران-شمال عملیات اجرایی اولویت بندی شده است و تا پایان سال 1401 باند غربی منطقه دو و تا پایان دولت سیزدهم باند برگشت به طول 22 کیلومتر به بهره‌برداری می‌رسد و به این ترتیب تا سال آینده از تهران تا پل زنگوله در استان مازندران بخش عمده از گلوگاه های ترافیکی مسیر رفع می شود.

خیراله خادمی صبح امروز به همراه وزیر راه و شهرسازی و رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی از روند اجرایی منطقه دو آزادراه تهران-شمال بازدید کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر پیچیدگی های عملیات اجرایی در این منطقه اظهار داشت:این منطقه از آزادراه تهران-شمال که از دوراهی شهرستانک تا انتهای پل زنگوله امتداد می یابد 22 کیلومتر است و بیش از 70 درصد مسیر از تونل تشکیل شده است که حفاری 90 درصد از تونل ها به جز تونل البرز غربی به اتمام رسیده است.

به گزارش تسنیم، قطعه 2 آزادراه تهران_ شمال از شهرستانک تا پل زنگوله به طول 22 کیلومتر است که 70 درصد مسیر تونل است که تحت عنوان تونل البرز در حال اجراست.  هم‌اکنون حفاری 90 درصد تونل‌های منطقه 2 و 30 درصد عملیات پل‌ها در این مسیر به اتمام رسیده است.

تکمیل منطقه 2 آزادراه تهران_ شمال بر اساس اولویت‌بندی در حال اجراست.اولویت نخست باند غربی مسیر به طول 15 کیلومتر است که هم‌اکنون 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.اولویت دوم باند شرقی با 40 درصد پیشرفت فیزیکی است و اولویت سوم این قطعه از آزادراه تهران_ شمال تونل شرقی است.

بنا بر اعلام شرکت ساخت به منظور بهره‌برداری از فاز اول مسیر 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

انتهای پیام/ش