چهارشنبه , 27 تیر 1403

امیرعبداللهیان: تعهدی فراتر از برجام نمی پذیریم

به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگوی تلفنی با دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص مذاکرات هسته ای در وین و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک گفتگو و تبادل نظر  کرد.

وزیر امور خارجه در این گفتگو اظهار کرد: تیم مذاکره کننده ایرانی با ابتکار عمل و اختیار لازم در این مذاکرات حضور دارد و با جدیت برای رسیدن به توافق خوب تلاش می کند.

 امیرعبداللهیان عدم وجود ابتکار عمل در طرف غربی را، از عوامل کندی پیشرفت در مذاکرات دانست و تاکید کرد: ما دو متن را در موضوع لغو تحریم ها و هسته‌ای ارائه داده ایم. این متون منطبق بر برجام است و مطالبه‌ ای فراتر از برجام مطرح نکرده ایم و در عین حال هیچ تعهدی نیز فراتر از برجام نمی‌پذیریم.  

وی اظهار کرد: طرف ایرانی در مذاکرات، پیشنهادات خوبی را ارائه کرده که می‌تواند مبنای توافقی پایدار باشد.

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: همانطور که بارها تاکید کرده ایم لازمه رفع نگرانی های ادعایی طرف های غربی، لغو کامل تحریم های برجامی است.

وی عنوان کرد: متعاقب محکومیت خرابکاری در سایت کرج از طرف دبیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای، ما به عنوان حسن نیت اعلام کردیم که اجازه نصب دوربین ها را در سایت کرج خواهیم داد.

وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: ما با حسن نیت و ابتکار عمل فعال، به دنبال رسیدن به یک توافق خوب هستیم، اما زبان تهدید را به هیچ وجه بر نمی تابیم. طرف های غربی باید بدانند که زبان تهدید در قبال ایران نتیجه معکوس میدهد.  

طرفین در ادامه به موضوع لبنان پرداختند. امیرعبداللهیان با توجه به سفر قریب الوقوع دبیر کل سازمان ملل متحد به لبنان در آینده نزدیک، گفت: ما همواره از وحدت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان حمایت کرده ایم. جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌ها برای کمک به لبنان حمایت می‌کند.  

وی همچنین افزود:  لازم است جامعه بین المللی با تجاوزات رژیم صهیونیستی به لبنان برخورد کند.

 دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این گفت وگو ضمن تشکر،  گفت وگوهای وین را مهم خواند و اظهار داشت:  معتقدیم برجام سند مهمی است و ساختار آن برای صلح و ثبات بین المللی بسیار کاربردی است.

آنتونیو گوترش افزود: مواضع سازمان‌ ملل متحد در مورد برجام همیشه روشن و صریح بوده که از آن حمایت کرده ایم.

دبیر کل سازمان ملل ضمن تقدیر از اقدام جمهوری اسامی ایران در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی و موافقت با نصب دوربین ها در سایت کرج، این اقدام را نشان دهنده همکاری خوب تهران با آژانس دانست که در فرایند اعتماد سازی در جریان مذاکرات تأثیر مثبتی خواهد داشت.

وی تأکید کرد: ما از تمام ابزارهای سازمان ملل متحد استفاده خواهیم کرد و تلاش های خودمان را در پیش خواهیم گرفت تا این مذاکرات نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

گوترش همچنین هدف خود از سفر به لبنان را ایجاد اتحاد و همگرایی بین مردم لبنان دانست و اظهار داشت معتقدم مشکلات لبنان به دست مردم لبنان قابل حل است.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …