چهارشنبه , 27 تیر 1403

۹۷ درصد تغییر کاربری‌های البرز با سامانه هوشمند رصد می شود

به گزارش روز سه شنبه  روابط عمومی دادگستری استان البرز، حسین فاضلی هریکندی در نشست قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییرکاربری استان البرز که با محوریت بررسی عملکرد تعدادی از دستگاه‌های عضو قرارگاه و تبیین برنامه‌های آتی برگزار شد، با اشاره به تشکیل این قرارگاه از سال گذشته، گفت: این قرارگاه به منظور انسجام بخشی اقدامات دستگاه‌های مختلف، پنج حوزه از حقوق عامه یعنی تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، زمین‌خواری و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی، چاه‌های غیر مجاز، جرایم علیه محیط زیست و تعرض و ساخت و ساز در حریم و بستر راهها و رودخانه‌ها، که هرکدام از این حوزه‌ها متولی قانونی مشخص دارند را پوشش می دهد.

وی   با بیان اینکه با ایجاد این قرارگاه و اقدامات صورت گرفته، مجموعه قضایی استان از حالت انفعالی خارج و در این حوزه ها که مربوط به حقوق عامه می باشد مطالبه‌گر شده، تصریح کرد: با توجه به آزادسازی سه هزارو۸۰۰ هکتار از اراضی زراعی و باغ ها در سال گذشته، بررسی آماری نشان می‌دهد که این حجم از آزادسازی از مجموع اقدامات انجام شده در فاصله سال های ۹۴ تا ۹۸ بیش از ۲۱ درصد بیشتر است.

رییس کل دادگستری البرزه در استان البرز، حجم آزادسازی‌های انجام شده در چهار ماهه نخست امسال برای مقابله با تغییر کاربری‌های غیرمجاز را بیش از ۲ هزار هکتار عنوان کرد و متذکر شد: این امر  بیانگر آن است که فقط در چهار ماهه ابتدای سال جاری نیز به اندازه ۵۰ درصد آزادسازی های سال گذشته، اقدام شده است.

فاضلی هریکندی  به نقش هوشمندسازی در پیشگیری و مقابله با تغییرکاربری ها که در نتیجه همکاری جهاد کشاورزی و دادگستری کل استان انجام شد، تاکید کرد و گفت: در حوزه تغییر کاربری‌های غیرمجاز، ۲ مشکل در زمینه شناسایی و مقابله داشتیم که با هوشمندسازی انجام شده، پایش و رصد تغییرکاربری‌ها با دقت بالای ۹۷ درصد در حال انجام است و منجر به رصد کوچکترین تحرکات ساخت و ساز غیرمجاز می‌شود.

وی با بیان اینکه دادگستری کل استان بر اساس ماموریت‌های قوه قضائیه در۲ سطح شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی و ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تکالیفی دارد که هر دو توسط شورای تحول قضایی استان مورد رصد و پیگیری قرار می گیرد، تاکید کرد: قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری اراضی استان البرز بازوی اجرایی شورای حفظ حقوق بیت المال استان است که اعضای حقوقی هر ۲ یکسان است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه مقابله با چاه های غیرمجاز تاکید کرد: شرایط منابع آب زیرزمینی در استان مناسب نیست و باید اقدامات لازم توسط دستگاه های متولی انجام شود.

رییس شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز، صدور سند برای ۹۷ درصد از اراضی ملی استان را اقدامی مهم دانست و از اداره های کل منابع طبیعی و ثبت اسناد و املاک استان خواست با برگزاری نشست‌های مشترک در روزهای آتی، زمینه صدور سند برای همه اراضی ملی استان را فراهم کنند.  

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز نیز شرایط استان در زمینه مدیریت منابع آبی را بحرانی توصیف کرد و گفت: ضرورت دارد اقدامات برای شناسایی و انسداد چاه های غیرمجاز توسط آب منطقه ای استان با جدیت انجام شود.
حسن مددی با تاکید بر برخورد با واگذاری انشعاب غیرمجاز توسط دستگاه های خدمات رسان، از فعالسازی ستاد اقتصاد مقاومتی در استان با ترکیب جدید با توجه به دستورالعمل رییس قوه قضائیه خبر داد و بیان داشت: این ستاد در استان با دستور رئیس کل دادگستری استان با ترکیب جدیدفعال شده و اعضا مشخص شده‌اند که امیدواریم در حل مشکلات واحدهای تولیدی تسریع شود.
همچنین معاون قضایی رییس کل و دبیر شورای تحول قضایی دادگستری استان البرز در این نشست با اشاره به تشریک مساعی با سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه طراحی سامانه هوشمند رصد تغییر کاربری ها، گفت: این سامانه هر سه روز یکبار با دقت بالای ۹۷ درصد گزارش تغییرات را ارائه می‌دهد که این گزارش پس از ارسال به دادگستری، توسط دادستان‌ها مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

حسین اعظمی چهاربرج به نقش سامانه هوشمند در افزایش آزادسازی‌ها در چهار ماهه نخست سال اشاره کرد و متذکر شد: ۶۵ درصد شناسایی‌ها توسط این سامانه انجام شده است که نسبت به سال گذشته ۸۳ درصد رشد شناسایی را نشان می دهد.
دبیر شورای تحول قضایی دادگستری استان البرز با تبیین نقش دادگستری در  آزادسازی بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته استان در چهار ماهه نخست امسال، بیان داشت:  اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون مقابله با تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی نسبت به چهار ماهه سال گذشته، افزایش سه برابری داشته است.

وی دیگر اقدامات انجام شده در نتیجه مصوبات قرارگاه را مسلوب المنفعه کردن ۵۰۲ حلقه چاه غیرمجاز در سال ۹۹ عنوان کرد و گفت: در زمینه بستر و حریم رودخانه نیز حدود ۱۸۷ مورد آزادسازی در نزدیک به ۱۳ هکتار انجام شد که نسبت به سال ۹۸ رصد ۴۰ درصدی را نشان می دهد.

اعظمی چهاربرج ، پیگیری اجرای طرح کاداستر و سنددارن کردن اراضی ملی را یکی از محورهای مهم قرارگاه در حوزه محیط زیست و اراضی ملی برشمرد و تصریح کرد: برنامه آتی قرارگاه بر رودخانه کرج متمرکز خواهد شد و از آنجایی که مراحله شناسایی در فاز نهایی قرار دارد در ۶ ماهه نخست امسال وارد فاز عملیاتی خواهیم خواهیم شد.

در این نشست همچنین رییس دادگستری شهرستان اشتهارد به تشریح اقدامات انجام شده برای حل مشکلات واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی اشتهارد در پی دستور رییس کل دادگستری استان پرداخت و گفت: با آغاز به کار تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد که تا پایان شهریور ماه به انجام خواهد رسید آب مورد نیاز برای فضای سبز و صنایع سطح چهار از پساب روزانه سه میلیون لیتری این مجموعه تامین خواهد شد.
علی بستامی افزود: همچنین با تکمیل طرح توسعه‌ای این تصفیه خانه، صنایع سطح ۲ و سه نیز تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
رییس  دادگستری اشتهارد همچنین تهیه چهار ژنراتور برای تامین برق چاه‌های تامین آب شهرک و  اورهال دو حلقه چاه از مجموعه چهار حلقه چاه موجود را در تامین آب مورد نیاز بسیار موثر دانست و متذکر شد: انتقال آب از «قاضیان» پیشرفت ۶۰ درصدی دارد که امیدواریم در روزهای آتی به بهره برداری برسد.
در این نشست مشکلات مربوط به تعاونی‌های مسکن فرهنگیان، مخابرات و تعاون روستایی در اراضی سیاهکلان مورد بررسی قرار گرفت که مقرر شد کمیته‌ای با حضور دستگاه های متولی برای تعیین تکلیف و حل مشکلات این تعاونی‌ها تشکیل شود.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …