۲ هزار تن بذر گواهی شده غلات در اختیار کشاورزان البرز قرار گرفت

مرتضی امیدبخش روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: از این مقدار ، یک هزار و ۵۰۰ تن انواع  بذر گندم  و ۶۳۲ تن  بذر جو  بود که پس از ضدعفونی  و  بوجاری برای کشت در سال زراعی جدید تحویل کشاورزان البرز شده است.

وی ادامه داد:  بذور گواهی شده به لحاظ کیفی عاری از بذر علف های هرز، اجسام جامد، بذر ریز، شکسته و چروکیده، بذر سن زده و بذر سایر محصولات بوده و مقاومت بیشتری در برابر بیماری‏ها و شوک ‏های محیطی از جمله تغییرات آب و هوایی دارند.

امیدبخش با بیان اینکه بذور اصلاح شده در شرایط کنونی  با یارانه دولتی تولید و توزیع می‌شود، افزود:  کشاورزان استان البرز برای به دست آوردن محصول با کیفیت و پربازده باید  بذر  شناسه دار با خلوص بالا، ضدعفونی شده به صورت یکنواخت با سموم چند منظوره و تولید روز کارخانه هارا با قیمت دولتی تهیه و کشت نمایند. 

این مسوول اظهار داشت: سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ تن  انواع بذر گواهی شده گندم و ۵۸۸ تن از انواع بذر گواهی شده جو  همراه با  ۲ هزار و ۲۷۴ لیتر سموم قارچ کش در اختیار کشاورزان استان قرار گرفت.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز یادآور شد:  کشاورزان  البرز اگر به هر دلیلی قادر به تهیه بذور گواهی شده نشدند، در صورت خرید بذر  از مکان دیگر باید اقدام به بوجاری و ضدعفونی دستی بذور خود مصرفی کنند.

وی تأکید کرد: بهره برداران برای کسب اطلاعات فنی در مورد نوع سموم مناسب،  ضدعفونی و نحوه انجام آن به مدیریت جهاد کشاورزی هر یک از شهرستان های استان مراجعه نمایند.

استان البرز دارای ۶۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.