گزارش| ایران اسلامی در عزای سید و سالار شهیدان / عاشقان و دلسوختگان امام حسین (ع) ‌شور و شعور حسینی را به نمایش گذاشتند‌ + تصاویر

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، ‌جای جای ایران در عاشورای حسینی شاهد حضور دلدادگان به خاندان اهل بیت (ع) است. البته حضوری توام با فاصله گذاری اجتماعی و رعایت تدابیر  بهداشتی.”

سراسر ایران اسلامی در روز عاشورای حسینی سیاهپوش و عزادار است. میلیون ها عاشق حضرت سیدالشهدا امروز در جای جای ایران با برگزاری مجالس عزا یاد حضرت شهید کربلا؛ امام حسین (ع) را گرامی داشتند.

مراسم عزاداری امام حسین (ع) در بیشتر شهرهای ایران، بعد از نماز صبح و با قرائت زیارت‌های امین الله و عاشورا آغاز شده و دسته‌های عزاداری با تجمع در مساجد و تکایا به یاد امام حسین (ع) و یارانش به سوگ و عزاداری نشسته اند.

ابراز ارادت کرجی‌ها به اباعبدالله/ عشقی که پایانی ندارد‌

 عزاداران سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) در روز تاسوعا، روز حضرت عباس در مراسم‌ها شرکت کردند و ابراز ارادت خود را نسبت به ابا عبدالله الحسین(ع) و یارانش نشان دادند.

در این ایام تمامی هیئت‌ها تلاش کردند تا درکنار برگزاری مراسم‌ها توجه به سلامت عشاق ابا عبدالله را نیز مورد توجه قرار دهند و پروتکل‌ها را به خوبی رعایت کنند. امسال کمیت در مراسم‌ها مهم نبود، بلکه مهم کیفیت انجام این مراسمات بود که عشق را به هر زمان، نحو و شیوه‌ای که بیان شود زیبا است.

مردم ما نشان دادند که ایثار، مقاومت و از خودگذشتگی را از واقعا عاشورا آموختند و این درس را نه تنها در محرم بلکه در برهه‌های مختلف و رویارویی با اتفاقات گوناگون به این مهم همواره توجه داشته اند.

ملت امام حسین(ع) شور و شعور حسینی را امسال در کنار یکدیگر به جهان نشان دادند و افتخاری با بصیرت در تاریخ این مرز و بوم رقم زدند.

لرستان غرق در عزای حسین(ع)؛ نوای حزن و اندوه در استان پیچید

عاشقان و دلسوختگان اهل بیت(ع) در لرستان در مراسم‌های عزای سید و سرور شهیدان و یاران باوفایشان شور و شعور حسینی را به نمایش گذاشتند.

مردم لرستان امروز در عاشورای عزیز زهرا (س) بر سر و سینه زدند، هیئت‌های عزاداری و دسته‌جات سینه زنی و زنجیر زنی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکنی که در نظر گرفته شده بود حضور یافتند تا در عزاداری سید و سالار شهدا سنگ تمام بگذارند.

امروز مردم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی همچون سال‌های گذشته به خیابان، تکایا و حسینیه‌ها آمدند تا بار دیگر با عزاداری و اشک‌هایشان به سید الشهداء لبیک گفته باشند، آری! امروز زن و مرد کوچک و بزرگ سیاه پوش به مراسم عزای امام حسین (ع) آمدند تا تسلایی بر مصیبت مهدی صاحب‌الزمان(عج) باشند.

عاشقان اباعبدالله امروز در جای جای استان لرستان بر سر و سینه زدند و در سوگ مظلوم دشت کربلا و 72 تن از یاران باوفایش اشک ماتم ریختند. هرچند امسال ویروس کرونا سبب شد تا شکل عزاداری‌های محرم کمی متفاوت‌تر شود اما شور و شعور حسینی در مردم این دیار پر فروغ تر بود و همه همدل بودند تا با نذرهای متفاوت به سلامت عزاداران حسین زهرا(س) کمک کرده باشند.

امسال نیز بسیاری از عزاداران حسینی در لرستان و به ویژه شهر خرم‌آباد اینبار با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به سنت هرساله جامه خود را گِل‌مالی کردند تا اوج غم و ماتم خود را به شهادت مظلوم کربلا نشان دهند و بگویند ما عزادار عزیز زهرا(س) هستیم. عزاداری‌های مردم این دیار تا اقامه نماز ظهر ادامه یافت و امشب نیز در شام غریبان سوگوار شهیدان دشت کربلا هستند.

یزد در غم شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به سوگ نشست

مردم ولایتمدار دارالعباده یزد همچون دیگر نقاط ایران اسلامی، در عزای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به سوگ نشستند و با وجودی که شیوع کرونا مانع برگزاری مراسم‌های عزاداری به صورت گذشته شده، اما همچنان عزاداری‌ها را با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برگزار کرده‌اند.

در سال‌های گذشته رسم عزاداری مردم یزد به این صورت بود که هیئت‌های عزداری یک به یک با حضور در دیگر تکایا، حسینیه‌ها و مساجد به عزاداری و سوگواری می‌پرداختند و عاشورای حسینی را به مردم دیگر محلات تسلیت می‌گفتند و پس از آن به هیئت و حسینیه دیگر می‌رفتند.

امسال اما با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا، این اقدام انجام نشد و هیئت‌ها در محلات خود اقدام به عزاداری کرده و از برگزاری دسته و حرکت‌های عزاداری در خیابان‌ها خودداری کردند.

بسیاری از هیئت‌های عزاداری با پهن کردن فرش آن هم با فاصله از یکیدگر، مراسم‌های عزاداری را به فضای باز منتقل کردند و در این مکان‌ها به عزاداری پرداختند.

استان فارس غرق در ماتم عاشورای حسینی شد

مردم استان فارس و شهر شیراز در دهمین روز از محرم‌الحرام مانند هر سال اما متفاوت‌تر رخت عزا بر تن کرده و با شیوه‌های نوین در فضای مجازی و حقیقی به ساحت مقدس امام حسین(ع) عرض ارادت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، روز دهم محرم است؛ روزی که نه تنها ما شیعیان بلکه تمامی آزادی‌خواهان جهان از شنیدن آنچه سال 61 هجری در چنین روزی بر اهل بیت پیامبر(ص) گذشت، اشک می‌ریزند.

روز عاشوراست و دل‌های دوستداران حسین(ع) غمین و گرفته، فرقی نمی‌کند که در کجای این دنیا باشی، فرقی نمی‌کند که مجلس عزا بر پا باشد یا بخاطر کرونا همه چیز مجازی شود، وقتی دلت بی‌تاب حسین(ع) باشد روز عاشورا بغضی در گلو داری که جز با اشک بر اهل بیت پیامبر(ص) آرام نمی‌گیرد.

روز عاشورا تنها روز حزن و گریه نیست، روز حر و آزادگی است؛ روز عباس و وفاداری است، روز حبیب بن مظاهرها و علی اصغرها، روز زینب (س) و چشم زیبابین است که ظهر روز عاشورا فرمود « ما رایت الا جمیلا».

مردم استان فارس و شهر شیراز نیز در دهمین روز از محرم‌الحرام مانند هر سال اما متفاوت‌تر رخت عزا بر تن کرده و با شیوه‌های متفاوت حقیقی و مجازی به ساحت مقدس امام حسین(ع) عرض ارادت کردند.

شور و شعور وصف‌ناپذیر مردم بوشهر در عزای سیدالشهدا(ع)

در عاشورای حسینی در جای جای شهرها و روستاهای استان بوشهر صدای نوحه، روضه، عزا و لبیک یا حسین(ع) به گوش می‌رسد؛ بوشهری‌ها در شرایط سخت کرونایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی جلوه وصف‌ناپذیر دیگری را خلق کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، در عاشورای حسینی سراسر استان بوشهر با نصب پرچم  و بنر در معابر، خیابان‌ها، درب منازل، کوچه و برزن رنگ عزا به خود گرفته و شهرها و روستاها در ماتم است.

در حالی‌که عاشورای حسینی امسال به سبب شرایط کرونایی نسبت به سال‌های گذشته متفاوت است ولی مردم دل‌داده به ائمه اطهار(ع) با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک همراه با فاصله‌گذاری اجتماعی شور وصف ناپذیری در کناره آبهای خلیج فارس به نمایش گذاشتند.

مردم سوگوار بوشهری در این شرایط سخت با حضور در مراسم سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و دیگر شهدای دشت نینوا نشان دادند که داغ  حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران با وفایش سرد شدنی نیست و فداکاری، ولایت‌مداری، ایثار و شجاعت حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) همواره در دل‌ها زنده است.

 عزاداران بوشهری که رعایت مقابله با کرونا را در دستور کار خود قرار داده‌اند بیشتر و بهتر از دیگر مکان‌ها این مهم را رعایت می‌کنند تا عاشورای حسینی امسال به گونه‌ای دیگر در خاطره‌ها و تاریخ ثبت و ضبط شود.

جای‌جای این استان در عاشورای حسینی، صدای نوحه، روضه، عزا و لبیک یا حسین(ع) به گوش می‌رسد و سوگواری مردم بوشهر در این شرایط سخت ماندگار شد.

حرم مطهر رضوی سیاهپوش عاشورای حسینی‌

بارگاه منور امام هشتم شیعیان همزمان با عاشورای حسینی غرق در ماتم و عزا است.از نخستین ساعات صبح امروز، مراسم عزاداری در صحن‌های مختلف حرم منور رضوی در حال برگزاری است و زائران و مجاوران به عزاداری می‌پردازند.

از سوی دیگر با توجه به ممنوعیت دسته‌روی هیئت‌های مذهبی به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا و مقابله با فراگیری آن، در محلات مختلف شهر مشهد مقدس به ویژه خیابان‌های منتهی به حرم رضوی با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی مراسم عزاداری در حال برگزاری است.

صحن‌های مختلف حرم منور رضوی از سوی آستان قدس رضوی مشکی‌پوش شده  و همه چیز برای برپایی مراسم عاشورای حسینی در بارگاه رضوی مهیا است.

نکته مهم در برگزاری تمامی این عزاداری‌ها این است که  پروتکل‌های بهداشتی کاملا رعایت می‌شود و خدام آستان قدس رضوی نسبت به رعایت مسائل بهداشتی دائما در حال متذکر شدن این پروتکل‌ها به عزاداران سالار شهیدان هستند.

عزاداری مرزنشینان پارسیانی در رسای سالار شهیدان

مردم سوگوار پارسیان همزمان با ایام محرم با حضور در مسجد سید الشهدا پارسیان برگزار شد، در رسای سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش گریستند.عزاداران حسینی در جای جای پارسیان در ایام محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گرد هم آمده و در غم شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) بر سر و سنیه می‌زنند.مراسم‌های عزاداری امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا برگزار می‌شود. 

اقامه عزا در خیمه سبز حسینی “زواره”

خیمه سبز حسینی “زواره” شهرستان اردستان امسال با شیوع ویروس کرونا مراسمات مذهبی را به‌همراه رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار کرده است.خیمه سبز حسینی شهر زواره از توابع شهرستان اردستان از گذشته محل برگزاری مراسم‌ها و آیین های مذهبی ایام محرم و صفر به صورت تعزیه و روضه بوده است و هرساله عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در این بیرق اقامه عزا می‌کنند.

این مراسم تا چند سال گذشته همراه با تعزیه همراه بود که در حال حاضر فقط مراسم‌های روضه‌خوانی برگزار می‌شود چراکه امسال با توجه به شرایط خاص بیماری منحوس کرونا این حسینیه در برگزاری مراسم‌ها از نظم خاصی در اجرای پروتکل‌های بهداشتی برخوردار بوده است.

انتهای پیام/ش

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …