پنج هزار مترمربع از اراضی ملی البرز رفع تصرف شد

فردین حکیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت حفظ اراضی ملی در سطح استان، افزود: محیط زیست استان با همکاری و تعامل با ارگان های ذیربط بیش از پیش گشت و کنترل و نظارت های خود را افزایش داده است.

وی با تاکید بر جلوگیری جدی از تغییر کاربری اراضی، ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی واقع در منطقه حفاظت شده، اظهار داشت: انتظار می رود سایر دستگاه ها و سازمانها و دهیاران و جوامع محلی نیز همکاری لازم با دستگاههای متولی به ویژه محیط زیست و منابع طبیعی در این امر خطیر داشته باشند.

حکیمی افزود: یکی از اهداف مهم افزایش اقدامات نظارتی، توقف فعالیت های غیر مجاز و پیگیری قانونی در مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز است.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش و اطلاع‌رسانی پیامدهای ناشی از تغییر کاربری اراضی و افزایش میزان تعامل و همکاری دستگاه‌های متولی که می‌توانند گامی موثر در جلوگیری و پیشگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز باشد، خاطرنشان کرد: نیروهای حفاظت از محیط زیست بازوهای اهرمی اجرایی در این امر مهم هستند از این رو باید توجه بسیاری بر تجهیز و تقویت نیروی انسانی و امکانات یگان‌ها شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به مردم در ارتباط با آینده اراضی ملی و طبیعی، تصریح کرد: رسانه‌ها نیز در این میان وظیفه سنگینی برعهده دارند و بایستی از امکانات و توان خود برای آگاه سازی عموم مردم استفاده کنند.

با توجه به تشدید اقدامات نظارتی و پیگیری محیط زیست، ساخت و سازهای غیر مجاز در مستثنیات منطقه حفاظت شده البرز جنوبی بویژه محدوده دهکده نمرک پورکان توسط جهاد کشاورزی شهرستان کرج و ماموران یگان حفاظت محیط زیست و در البرز جنوبی در محدوده کبودچال ولایترود با حکم قضایی و با همکاری نیروی انتظامی، منابع طبیعی، بخشداری و عوامل راهداری تخریب و رفع تصرف شد.

در اجرای این برنامه ۶ فقره ساخت و ساز غیر مجاز تخریب و پنج هزار مترمربع از اراضی ملی رفع تصرف شد.

منطقه حفاظت شده البرز جنوبی ۶۴ هزار هکتار وسعت دارد.