هاب صادراتی غرب آفریقا فرصتی برای خدمات فنی مهندسی ایران/ سنگال دروازه رونق صادرات غیرنفتی ایران در آفریقاست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کرج، محمدرضا دهشیری در همایش بررسی بازار سنگال که در کرج برگزار شد با اشاره به اینکه  سنگال هاب غرب آفریقا و دروازه ورود ایران به بازار این منطقه  است، اظهار داشت: سنگال به عنوان با ثبات‌ترین کشور آفریقایی طی 5 سال اخیر رشد اقتصادی حدود 6 درصدی داشته است.

وی در ادامه با اشاره به رونق ساخت و ساز در سنگال و به تبع آن افزایش قیمت زمین و مسکن در آن کشور گفت: در این زمینه مقرر شده که ساخت 100 هزار واحد مسکونی در قالب ایجاد واحدهای مسکن اجتماعی انجام شود و این مهم فرصت خوبی برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی ایران است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال با بیان اینکه در کشور سنگال با ایجاد حساب طلایی فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها فراهم است، گفت: با افتتاح این حساب فرد سرمایه گذار در مورد پروژه‌های خود کمتر بازخواست می‌شود، یکی از شروط مهم در این راستا سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مهمی از جمله ساخت هتل در سنگال است، با توجه به اینکه در سال 2026 میلادی این کشور میزبان بازی‌های المپیک جوانان است یک فرصت مهم دیگر سرمایه گذاری ساخت هتل در آنجا برای میزبانی مهمانان این رویداد است.

وی درآمد سالانه کشور 17 میلیون نفری سنگال را هزار و 400 دلار عنوان کرد و افزود: تولید ناخالص ملی این کشور 23 میلیارد دلار است.

دهشیری با اشاره به فرانک سی اف ای که واحد پولی مشترک میان سنگال و 8 کشور همسایه آفریقایی است، گفت: بر این اساس هر‌گونه محصول تولیدی در سنگال می تواند بدون پرداخت عوارض گمرکی به کشورهای همسایه ارسال شود و در نتیجه ایجاد کارخانه‌های مختلف در سنگال در اختیار گرفتن بازار غرب آفریقا است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال با اشاره به موقعیت خوب این کشور برای کشت‌های فرازمینی از جمله بادام‌هندی، انبه و ذرت تصریح کرد: البته در کنار استفاده از این کشت یک موقعیت مناسب دیگر اجاره کردن مزارع است.

وی توضیح داد: حدود 10 تا 12 درصد جمعیت سنگال به دلیل مشکلات حین زایمان و یا تغذیه نادرست دچار معلولیت جسمی هستند، به همین دلیل صادرات تجهیزات پزشکی به سنگال یا سرمایه‌گذاری در خصوص ایجاد فروشگاهی در آنجا برای فروش چنین محصولاتی ضرورت دارد و این یک فرصت سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی ایران است.

دهشیری فرصت‌هایی مانند سرمایه گذاری در زمینه احداث پالایشگاه در سنگال را با توجه به وجود منابع نفتی و گازی در این کشور برای ایرانی ها مغتنم برشمرد و گفت: در خصوص محصولات آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، ماشین آلات، ابزارآلات و ساخت قطعات نیز ایران توانمندی بالایی برای صادرات به سنگال دارد.

وی با بیان اینکه کشور سنگال در فرآوری محصولات لبنی هم با مشکلاتی مواجه است ، عنوان کرد: سنگال محصولات فوق را از کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و یا هند وارد می کند و این مسئله  یک فرصت سرمایه گذاری جدیدی برای ایرانی‌ها محسوب می‌شود، از دیگر زمینه‌های همکاری اقتصادی تجار کشورمان با سنگال می تواند در زمینه صادرات خوراک دام و یا دانه های خوراکی طیور باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال یکی از معضلات مهم مراودات تجاری فعالان اقتصادی ایران با کشور هدف را نبود مسیر مستقیم دریایی از شهر بندرعباس به آنجا برشمرد و گفت: در حال حاضر برای ارسال محموله‌های صادراتی ایرانی به سنگال یک مسیر دریایی از بندر جبل علی امارات به مقصد اسپانیا و یا ایتالیا و از آنجا به سنگال وجود دارد، این شیوه حمل و نقل حدود 3 ماه زمان می‌برد.

وی  عنوان کرد: دیگر مسیر حمل و نقل محصولات صادراتی ایران به سنگال که حدود 45 روز به طول می‌انجامد از طریق حمل زمینی به بندر مرسین ترکیه و از آنجا به کشور مقصد است، در این فرآیند گاهی به دلیل عدم همکاری کافی از سوی کشور ترکیه، محموله‌های صادراتی ایران بعد از گذشت 6 ماه به سنگال می رسد.

دهشیری برگزاری نمایشگاه سالانه داکار با نام فیداک را از دیگر ظرفیت های اقتصادی مهم برای سرمایه‌گذاری ایرانی ها برشمرد و گفت: این نمایشگاه بر اساس تقویم ایران در آذرماه برگزار می‌شود و فرصت خوبی برای معرفی محصولات ایرانی و حضور تجار کشورمان است‌.

وی با اشاره به اینکه امکان صادرات واکسن‌های دامی به سنگال وجود دارد، گفت: در حوزه صادرات دارویی چون زبان سنگال فرانسوی است باید توضیحات بروشورهای دارویی کشورمان به این زبان نیز درج شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال اضافه کرد: در حال حاضر مهم‌ترین رقبای ایران برای مراودات تجاری با سنگال کشورهای لبنان، هند و یا فرانسه هستند.

انتهای پیام/ی