شنبه , 29 اردیبهشت 1403

نخلستان بافق نماد بذل و بخشش کویر ایران/ کریم‌ترین درختان دنیا پذیرای گردشگران نوروزی+تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد،  نگاهش می‌کنی استوار است و پابرجا، ریشه‌دار است و مستحکم، بالابلند است و سرافراز، راست قامت است و همیشه سبز،  اینها بخشی از اوصاف کریم‌ترین درخت دنیاست.

نخل  زیباست تصویر نخل‌های در هم تنیده در قاب نخلستان رگه‌های سبز زندگی در بستر کویر، آری دست بذل کویر هیچ وقت خالی نیست.

جنگل نخل‌هایش تو را مبهوت خویش می‌کند. گویی نخل‌ها قد کشیده‌اند تا مردمان کویر حسرت جنگل‌های برافراشته افرا در دلشان نماند.

باید از کویر  بگذری تا نخل را بفهمی، آری سایه‌سار نخل از آن دست سایه‌هاست که لذت لحظاتی اتراق بر آن را تنها کسانی می‌دانند که صابون آفتاب کویر بر تنشان خورده باشد.

و چه شباهت‌های عجیبی است میان انسان و نخل، در حساب نفر شمارش می‌شود، .با قطع شدن و حتی صدمه به سر می‌میرد و با نفوذ آب در حلق خفه می‌شود و خوشه آوردنش زاییدن نامیده می‌شود.

نخل‌های نر گرده‌های عاشقانه‌شان را در زلف نخل‌های ماده می‌پاشند و اینگونه نخل بارور می‌شود، نخل‌ها عاشق هم می‌شوند، عاشق که شدند مجنون می‌شوند، سر خم می‌کنند مقابل معشوق و دیگر راستی بر قامت خود نمی‌پسندند.

نخل‌ها دلهایی دارند به سپیدی شوره‌زار کویر اما شیرین، نخل‌ها مکانیسم عجیب خدایند، پا در زمین می‌فشارند و در دست‌ها کریمانه‌ی خود خرما را به رهگذران می‌بخشند.

نخل‌ها می‌زایند، می‌میمرند، می‌سوزند، نخل که بسوزد جز خاکسترش چیزی بر جای نمی‌ماند.

بادبزن، حصیر، جارو و پادری هدیه زلف‌های افشان نخل است و تنه بزرگش را مشعل دیگ‌های آش حسین می‌کند تا نهایت پروانگیش را در میان عاشقان حسین(ع) به رخ بکشد.

نخل را باید از نزدیک دید تا زمختی‌اش را لمس و به مهربانی قلبش ایمان آورد، نخل‌ها برای خود داستان‌ها دارند و قصه‌های نخل‌های بافق شنیدنی است.

هر ساله گردشگران بسیاری برای دیدن این عظمت و بخشندگی به شهرستان بافق سفر می‌کنند و با حضور در نخلستان‌های این شهرستان اعجاب انگیز، انگشت حیرت از این عظمت به دهان می‌گیرند.

گزارش از علی قاسم‌زاده بافقی

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …