نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: ۴۰ درصد از منابع بانکی باید به تولید تزریق شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، سید جواد حسینی‌کیا در جریان دیدار با رئیس اتاق بازرگانی و بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صنعتی مستقر اتاق بازرگانی البرز اظهار داشت: استان البرز با بیش از 3 هزار و 500 واحد صنعتی بعد از پایتخت، استانی مهم در زمینه تولید است.

وی با اشاره به وجود توانمندی‌های بالای تولیدی در البرز که بخش مهمی از این فعالیت‌ها به سال‌های قبل از جدایی این استان از پایتخت باز می‌گردد گفت: امروز با تلاش‌های انجام شده در استان البرز بخشی از نیاز کشور که در گذشته متکی به واردات بود از طریق تولیدات این استان فراهم می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت اینکه در بخش صنعت البرز بر تولید مبتنی بر دانش داخلی بیشتر از مونتاژ نمونه‌های خارجی مورد توجه قرار گرفته است گفت: این توانمندی در بخش‌های مختلف از جمله ساخت قطعات خودرو، صنایع غذایی و دارویی و دیگر حوزه‌های تولیدی به خوبی نمود پیدا کرده و تاثیر مثبتی در توسعه صادرات کشورمان داشته است.

حسینی کیا در ادامه پتانسیل‌های موجود در بخش صنعت استان البرز را گام بلندی در راستای رونق تولید و به تبع آن ارز آوری حاصل از صادرات برشمرد ‌و گفت: با توجه به وجود چنین ظرفیت‌هایی در استان البرز باید نگاه ها به این استان تغییر کند و لازمه آن ایجاد چندین منطقه اقتصادی دیگر همانند مجموعه پیام است‌ تا در قالب آن صاحبان صنایع این استان از معافیت‌های مالیاتی بهره‌منده شده و در کنار آن بر تولید صادرات محور متمرکز شوند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مورد نگاه این پارلمان به حوزه تولید افزود: یکی از مهم‌ترین دیدگاه‌های مجلس حمایت از تولید و هدایت منابع بانکی به این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه بر حسب قوانین بالادستی حدود 40 درصد از منابع بانکی باید به سمت تولید هدایت شود، افزود: یکی از تلاش‌های مهم کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیگیری و تحقق این مهم است.

حسینی‌کیا در ادامه عنوان کرد: از دیگر برنامه‌های مهم کمیسیون صنایع و معادن مجلس تمرکز بر تدوین قانونی است که بر اساس آن دیگر هیچ واحد تولیدی یا صنعتی نباید به دلیل بدهی بانکی تعطیل شود، اکنون در مرحله نهایی کردن آن در کمیسیون هستیم، سپس در صحن علنی مجلس طرح خواهد شد، یک مسئله مهم دیگر بازگرداندن واحدهای راکد و نیمه تعطیل صنعتی به چرخه تولید است.

وی در بخش دیگری در خصوص چگونگی حمایت مجلس از تصمیماتی مانند ایجاد مناطق ویژه اقتصادی از جمله دارویی در استان البرز افزود: بسیاری از تولیدات دارویی کشورمان دانش بنیان هستند، در این زمینه با توجه به قانون موجود در حمایت از تولیدات دانش‌بنیان هر آنچه در حوزه توسعه‌ای و آرندی صورت می‌گیرد هزینه نبوده و جزو مالیات تلقی می‌شود و در کل قانونی مترقی است.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مورد دیدگاه این پارلمان به اتاق بازرگانی گفت: اتاق بازرگانی پارلمان حوزه صنعت و حلقه ارتباطی آن با حاکمیت و از سویی دیگر ویترین نظام جمهوری اسلامی در خارج از کشور است و می‌تواند مبادلات ایران با دیگر نقاط دنیا را برقرار کرده و صادرات را گسترش دهد.

انتهای پیام/ح

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …