چهارشنبه , 30 خرداد 1403

میمه، شهری ۲۵۰۰ ساله درآمیخته با سنت و مدرنیته/ بهشتی کوچک در شاهراه شمال به جنوب ایران+فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از میمه، تابستان فصل تعطیلی دانش‌آموزان و مسافرت خانواده‌هاست تا بخشی از روزهای گرم خود را در جایی خوش آب و هواتر بگذارنند، برخی‌ها به دل طبیعت می‌زنند و برخی دیگر شمال را انتخاب می‌کنند، بعضی‌ها هم سواحل مدیترانه و جزیره بالی در اندونزی را بر می‌گزنند و عده‌ای هم شهرهای کوچک و خوش و آب و هوای کشور خودمان را.

کسانی که گوشه چشمی به شهرهای کوچک دارند کم نیستند، آن‌ها آرامش و هوای مطبوع این شهرها را برگزیده و هر کدام یک شهر یا روستای کوچک را برای سفری چند روزه انتخاب می‌کند.

میمه، شهری سنتی و مدرن

شهر میمه یکی از شهرهای زیبا و کوچک است که در مسیر شاهراه ارتباطی شمال به جنوب کشور قرار دارد، درست در ورودی استان اصفهان از سمت شمال و یکصد کیلومتری اصفهان.

وقتی از ارتفاعات شمالی شهر، به میمه نگاه می‌کنیم، چنین به نظر می‌رسد که شهر در میان باغ بزرگی قرار دارد، چند گنبد بزرگ فیروزه‌ای در تابش خورشید می‌درخشند و رو به شمال جلوه می‌دهند.

شهر میمه یکی از شهرهای نادر ایران است که حاصل تطابق معماری سنتی با نیازهای زندگی مادی مردم است. ساخت کلی شهر به ویژه محلات قدیمی آن محیط هندسی منظم و محیط های پیچاپیچ غیر منظم، اجزا سرپوشیده و قسمت‌های سرباز آن همه و همه در به وجود آوردن یک رشته روابط فضایی سهیمند که در آن مردم معانی مختلف زندگی خود را باز می‌یابند.

جاذبه‌های شهر میمه

برای اینکه آخر هفته خوبی سپری کنیم، به سراغ کلید دار شهر می‌رویم تا با راهنمایی او از جاذبه‌های میمه مطلع شویم .

محسن صدرالدین کرمی که 4 سال در سمت شهردار میمه به مردم خدمت می‌کند، شهرش را برای گردشگران این‌گونه معرفی می‌کند: میمه با قدمتی بیش از 2500 سال جزو 10 شهر اول استان اصفهان است؛ زمانی که پا را در خاک میمه نهادید، بدانید به شهری با سابقه تاریخی کهن سفر کرده‌اید.

وی افزود: آب و هوای این شهر را در استان بی‌نظیر می‌دانم، هم از نظر حرارت که در گرم‌ترین روزهای سال از 25 درجه تجاوز نمی‌کند و هم از نظر سلامت.

شهردار میمه گفت: این شهر به‌دلیل عدم وجود کارخانه‌های زیاد، از آب و هوای سالمی برخوردار است که نفس کشیدن در این هوای پاک به ریه‌ها احساس طراوت و تازگی می‌دهد.

وی در ادامه اظهار داشت: البته هوای میمه در زمستان جزو سردترین شهرهای استان است و زمستان این شهر بسیار سرد و به قول معروف استخوان شکن است، اما از اردیبهشت تا مهرماه با آب و هوایی ملایم از ساکنان پذیرایی می‌شود.

صدرالدین کرمی بیان کرد: مناطق گردشگری این شهر ارزش گذراندن یک آخر هفته خوب و بیاد ماندنی را دارد.

یم

تکه‌ای از بهشت اینجاست…

جاده‌ای به‌طول 1-2 کیلومتر، با درختانی که در دو طرف بهم وصل شده‌اند، در جوی آبی در دو طرف جاده و در پشت درختان دشت‌های زرد گندم؛ تلفیق صدای پرندگان، با صدای آب روان و حرکت برگ درختان در اثر وزش باد یک هارمونی بسیار زیبا را برای شنیدن ساخته است.

شهردار میمه گفت: اینجا در میان اهالی به «چاه ملی» مشهور است، خیلی از مردم آخر هفته خود را در اینجا می‌گذرانند و از این طبیعت انرژی می‌گیرند، مردم میمه مردم با فرهنگ غنی هستند و با اینکه آخر هفته‌ها در این مکان جای سوزن انداختن نیست اما پس از بازگشت مردم به خانه‌هایشان اینجا هیچ اثری از حضور آن‌ها یافت نمی‌شود.

صدرالدین کرمی افزود: مردم در زمان حضورشان در «چاه ملی» نه آسیبی به درختان می‌رسانند و نه سعی در تغییر طبیعت بکر اینجا دارند، حتی هیچ اثری از زباله یا پسماند در این مکان یافت نمی‌شود .

خاطره سریال “روزی روزگاری” و “تفنگ سرپر”

می‌گویم: این منطقه را قبلا در جایی دیده‌ام که شهردار حرف مرا تایید می‌کند و می‌گوید: این منطقه یکی از لوکشین سریال‌های ماندگار «روزی روزگاری» و «تفنگ سرپر» به کارگردانی استاد امراله احمدجو بوده و ممکن است در این سریال‌های پرخاطره اینجا را دیده باشم .

وی می‌گوید: اینجا پاییز چشم‌نوازی به زیبایی بهار و تابستان نیز دارد و تا اواخر مهرماه می‌توان از بودن در این منطقه لذت برد.

قنات مزد آباد

گردشگران در میمه می‌توانند علاوه بر سکونت در منطقه چاه ملی در حاشیه قنات مزدآباد هم چند ساعتی را به خوبی بگذرانند.

این قنات که یکی از شواهد تاریخ میمه است، قدمتی بالغ بر 2500 سال دارد و در تیرماه سال 95 در فهرست آثار میراث بین‌المللی یونسکو ثبت شد.

منطقه مزدآباد در نزدیکی چاه ملی است، بنابراین از نظر آب و هوا تفاوتی زیادی باهم ندارند.

اما وجود آب نمای زیبا با صدای زیبای شر شر آب و استفاده از آب سرد قنات می‌تواند خستگی را از تن هر مسافری دور کند.

حس کنجکاوی سبب می‌شود داخل قنات را ببینم و از شهردار سراغ ورودی قنات را می‌گیرم که با پاسخ منفی مواجه می‌شوم. شهردار میمه می‌گوید: قرار است با همکاری شهرداری، میراث فرهنگی و مردم نقشه‌ای به منظور امکان بازدید گردشگران از داخل قنات طراحی و تا پایان سال 97 اجرایی شود .

میمه

موزه مردم شناسی میمه 

یکی دیگر از جاذبه‌های میمه موزه مردم شناسی این شهر است. ساختمانی که تا همین چند سال پیش یک حمام قدیمی بود. حمامی به وسعت حدود400 متر مربع و به قدمت دوره صفویه .

از پله‌های این حمام (موزه) که پایین می‌رویم با استقبال مسئول «موزه مردم شناسی میمه» مواجه می‌شویم که قرار است این موزه را برای ما معرفی کنند.

در بدو ورود به موزه متوجه می‌شویم که بازدید از این موزه برای عموم «رایگان» است.

این حمام در سال 1384 با شماره 14195 به ثبت ملی رسیده و سپس با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری میمه بازسازی و پس از آن با تغییر کاربری به موزه مردم شناسی تبدیل شد.

موزه‏‌های مردم شناسی نمادهای فرهنگ، زبان و سنت‏های جوامع محسوب می‏شوند؛ این موزه‏ها از فرهنگ، آداب و رسوم، اعتقادات، پوشاک، سنن اجتماعی گرفته تا ابزارهای پخت و پز، سرگرمی، خفتن، وسایل کشاورزی و دامداری و قالی‏بافی و… را در گذشته ای نه چندان دور نشان می‏دهند.

خانم آقاصی از نام این مکان برایمان می‌گوید که اینجا را مردم قدیم با نام «حموم گُردَه» به معنای حمام بزرگ می‌شناسند.

از کیبه سنگی 1000 ساله تا آثار زندگی و لوازم امرار معاش مردم این خطه از دیار استان اصفهان را در قالب 700 شی تاریخی در این موزه می‌توان مشاهده کرد.

تمام آثار به نمایش درآمده در اینجا را مردم میمه، مردمی علاقمند به تاریخ، فرهنگ و میراث فرهنگی به این موزه هدیه کرده‌اند تا این موزه علاوه بر معرفی قدمت و فرهنگ میمه، برای گردشگران هم جذاب باشد.

مسئول موزه می‌گوید: سالانه حدود 7 هزار نفر از سراسر کشور برای بازدید به موزه میمه می‌آیند.

«موزه مردم شناسی میمه» از مکان‏‌هایی است که با درایت و دوراندیشی مدیریت شهری میمه، اکنون همچون نگینی بر تارک این شهر می‏درخشد تا برگ زرینی باشد برای به اثبات رساندن هویت تاریخی این منطقه .

این مناطق ، تنها بخش اندکی از جاذبه های گردشگری در میمه است که آخر هفته شما را میزبانی می‌کند. اما گردشگران علاقمند می‌توانند روزهای بیشتری را در اینجا سر کنند.

مناطقی چون «دره دوزخی»، «تخت سرخ»، «چشمه گِزِرتو»، «حیات وحش موته»، «امام‌زاده سیده الصالحه خاتون» در روستای ازان، روستای هدف گردشگری «حسن رباط» و . . . می‌توانند خاطرات خوبی را برای یک مسافرت به‌یاد ماندنی به منطقه میمه رقم بزند.

انتهای پیام/

 

 

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …