طرح تبدیل مدارس عادی به هیئت امنایی در البرز بازنگری می شود

امیر والی پور سه شنبه درگفت و گو با ایرنا درخصوص موضوع تغییر ساختار مدارس عادی به هیئت امنایی و گرفتن شهریه از مردم فقیر نشین و کم برخوردار که در خطبه نماز جمعه ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۰ کرج ، آیت الله حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج به آن اشاره کردند،افزود: با توجه به کمبود فضای آموزشی درآموزش و پرورش استان و اینکه البرز از نظر سرانه آموزشی جزو سی و دومین استان های کشور است لذا مدارس با تراکم بالای دانش آموزی روبرو هستند.

نماینده ولی فقیه در استان البرز در خطبه های هفته گذشته نماز جمعه کرج تاکید کرد که “مسئله تغییر مدارس عادی به هیئت امنائی و گرفتن شهریه از مردم در مناطق فقیرنشین و کم برخوردار را نمی‌فهمیم چه معنائی دارد. نمی‌فهمیم یعنی چه که بیاییم در منطقه فقیرنشین، مدارس عادی را تبدیل کنیم به مدارسی که باید پول بدهند. این کار خلاف است. جلوی این کار باید گرفته شود و گزارش آن را ان‌شاءالله در روزهای آینده می‌شنویم”.

وی بیان داشت: با توجه  به چینش  و توزیع مدارس در سطح آموزش و پرورش استان بویژه در شهرستان کرج در سال های قبل از استان شدن آموزش و پرورش البرز به طرز صحیحی انجام نگرفته و در بعضی از مناطق شلوغ و متراکم تعداد مدارس کمی داریم و نیاز شدید به فضای آموزشی احداثی و خریداری داریم.

وی با اشاره به مهاجرت تعداد زیادی از دانش آموزان از استان های غربی کشور و حتی شهرتهران به دلیل مسائل اقتصادی به استان البرز، خاطرنشان کرد: بر این اساس طبق قانون تاسیس مدارس هیئت امنایی، آموزش و پرورش استان در هر منطقه ای با توجه به ظرفیت ها  و شرایط آن منطقه و با مصوبه شورای آموزش و پرورش آن شهرستان بعضی از مدارس را برای تبدیل شدن به مدارس هیئت امنایی انتخاب کند تا حداقل مدارس بتوانند با استفاده از هماهنگی بین هیئت امنایی مدرسه و کمک اولیا، ارتقای کیفی آموزش مدارس را باعث شوند.

والی پور تصریح کرد: براین اساس آموزش و پرورش ناحیه سه کرج چند مدرسه را به اداره کل آموزش و پرورش برای تبدیل به هیئت امنایی اعلام کرد که این موضوع در شورای آموزش و پرورش شهرستان کرج بررسی و مصوب شد.

وی ادامه داد: مدارس جایگزین برای دانش آموزانی که نمی توانند در مدارس هیئت امنایی ثبت نام کنند نیز مشخص شد.

وی یادآورشد: اما با توجه به مراجعات دانش آموزان، اولیا ، هیئت امنای مساجد و صحبت های نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مدیر کل آموزش و پرورش البرز داشتند و دغدغه مندی که حضرت آیت الله حسینی همدانی امام جمعه شهرستان کرج داشتند، قرار براین شد که بزودی در جلسه شورای معاونان آموزش و پرورش ناحیه سه کرج بار دیگر موضوع به صورت کارشناسی بررسی شود.

 رییس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش البرز افزود: در صورتی که در نتیجه این تصمیم، حقی از دانش آموز و اولیای دانش آموز ضایع می شود و عدالت آموزشی رعایت نمی شود به رغم تصویب این تصمیم در شورای آموزش و پرورش شهرستان کرج ، مجدد این موضوع بررسی و تجدید نظر لازم صورت گیرد.

وی در عین حال  با بیان اینکه در مدارس هیئت امنایی شهریه دریافت نمی شود، گفت: آنچه که دریافت می شود مبلغی است بابت کلاس های فوق برنامه که بر اساس پیشنهاد هیئت امنای مدرسه و منطقه و پس از تائید در شورای آموزش و پرورش شهرستان به صورت قانونی قابل دریافت خواهد بود.

والی پور تاکید کرد: در همین سال گذشته هم در کنار ساعات رسمی آموزش مجازی، کلاس های فوق برنامه مجازی نیز در این مدارس ارائه شده است و اولیای دانش آموزان مدارس استان البرز در صورت داشتن شکایت می توانند به سامانه شکایات مراجعه کنند و یا با شماره های ۳۲۵۶۳۲۰۳ و ۳۲۵۲۵۶۵۷ تماس بگیرند.

استان البرز حدود ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …