شنبه , 29 اردیبهشت 1403

ضرورت توجه به سلامت روانی دانش آموزان البرز در شرایط کرونایی

علی رحمانی روز سه شنبه در نشست با کارشناسان و کارشناس مسئولان آموزش و پرورش استان البرز با محوریت هفته سلامت روان اظهارداشت: کرونا بیشترین آسیب را به حوزه سلامت روانی اجتماعی در جامعه وارد کرد اما با طولانی شدن پاندمی می بایست بطور جهادی وار میدان خدمت به جامعه هدف در راستای ارتقاء سلامت روانی دانش آموزان شد.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش، با آگاهی از خطر آسیب‌پذیری کودکان و نوجوانان در شرایط کرونا، همه اهتمام خود را برای ارائه انواع خدمات مشاوره‌ای و پیشگیرانه به کارگرفته است.

وی با اشاره به اینکه بهداشت روان از مهم ترین شاخص های بهداشتی انسان تلقی می شود و روحیه لطیف کودکان در دوره ابتدایی و روحیه حساس نوجوانان در دوران دبیرستان، آماده دریافت بهترین و پاک ترین پیام های زندگی است،اضافه کرد: در سال تحصیلی جدید هفته بهداشت روان با شعار ” سلامت روان در جهان نابرابر ” شروع شده است.

رحمانی تصریح کرد: برنامه های بهداشت روان در مدارس با هدف پیشگیری از مشکلات روحی و روانی دانش‌آموزان در ایام کرونا مورد پیگیری قرارگیرد.

وی ادامه داد: همه گیری کرونا موجب تشدید عوامل مخاطره آمیز بهداشت روان شده و تبعات آن از جمله سوگ از دست دادن عزیزان و نیز استرس های ناشی از بیماری و ابتلاء به آن ، فشار گسترده ای به کیفیت زندگی بشر وارد کرده است.

وی یادآورشد: لازم است با راهکارهای مختلف، ضمن کاهش و کنترل عوامل مخاطره آمیزدر بین کودکان و نوجوانان، نسبت به محافظت و ارتقاء تاب آوری آنها در برابر عوامل مخاطره آمیز بهداشت روان، کوشش کرد.

رییس اداره امورتربیتی، مشاوره و مراقبت در برابرآسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش البرزگفت: اضطراب، استرس، نبود اعتماد به نفس، احساس حقارت، افسردگی و حسادت از تهدیدات روانی دانش آموزان است و باید با مراقبت والدین و معلمان، عوامل محیطی حاکم در خانواده، مدرسه و اجتماع به تهدید روانی تبدیل نشود.

وی افزود: آموزش و پرورش بهترین محیط آموزش بهداشت و سلامت است و اجرای برنامه های پیشگیرانه و آموزشی در سنین کودکی،از اهمیت خاصی در اعتلای بهداشت و روان جامعه برخوردار است.

رحمانی تاکید کرد: بهداشت روان ، یکی از مولفه های مهم در کیفیت زندگی است که حفظ و تقویت آن می تواند زمینه ساز رشد فردی و اجتماعی، رضایت از زندگی، امید به آینده و محافظت دربرابر انواع عوامل مخاطره آمیز در زندگی باشد.

۲۴ تا ۳۰ مهرماه هفته بهداشت روان نامگذاری شده است.

استان البرز حدود ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …