اخبار

شیوع کووید۱۹ در کرج از مرز قرمز گذشت

غفور قاسم پور شامگاه جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: همانگونه که هشدار داده بودیم موج کرونای دلتای سهمگین تر از دوره های پیشین کرج را در نوردیده و روز به روز به تعداد بیماران که متقاضی بستری شدن در بیمارستان‌های کرج هستند،  اضافه می شود. 

وی با بیان اینکه حتی افراد واکسینه شده نیز در خطر ابتلا قرار دارند، ادامه داد: وضعیت بیماری نگران کننده است و شیوع آن نیز با سرعت بالا و افسار گسیخته بسیاری از شهروندان کرجی  و خانواده هایشان را گرفتار و داغدار کرده است. 

قاسم پورگفت: به رغم اینکه هشدار دادیم یکی از مکان های  پرخطر قابل سرایت رستوران‌ها است؛ هنوز  هم عده زیادی به رستوران می‌روند و این یک هشدار جدی است و حتی آنهایی که دز اول واکسن را زدند به دلیل قدرت سرایت بالا مستعد ابتلا هستند. بنابراین از حضور در اماکن تجمعی و سربسته به جد پرهیز کنند.

وی از اصناف نیز خواست کرکره های مشاغل غیر ضروری را پایین بکشند وتوصیه ها وبخشنامه های ابلاغ شده را اجرایی کنند.

قاسم پور برگزاری مراسم  مختلف، همایش ها، اجتماعات و همین‌طور مراسم عروسی و عزا را در شرایط فعلی خطرناک توصیف و اعلام کرد: تمام فعالیت هایی که ایجاد اجتماعات را در پی داشته باشد ممنوع است.
قاسم پور از ادارات نیز خواست تا بخشنامه فعالیت با حداقل ظرفیت حضور کارکنان را در کرج اجرایی کنند.
در پی افزایش ابتلا و موج پنجم شیوع کرونا و بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا تنها گروه شغلی یک در شهرهای قرمز امکان فعالیت دارند و فعالیت مشاغل گروه های ۲، سه و چهار در شهرهای قرمز ممنوع است.
بر اساس اطلاعیه ها انتظار می رود که اصناف با افزایش مسوولیت پذیری اجتماعی در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش آن به سطح بیش از ۹۰ درصد، موجب قطع زنجیره انتقال این ویروس منحوس در جامعه شوند. بدیهی است اتاق‌ها و اتحادیه‌های صنفی نیز با تشدید بازرسی، نظارت و برخورد قاطع با واحدهای اندک خاطی، موجب ضمانت در اجرای بیش از پیش رعایت دستورالعمل های بهداشتی خواهند بود.

فهرست مشاغل گروه یک شامل، کارخانه‌ها و کارگاه های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات، کشتارگاه، انبار و سردخانه عمومی، مراکز زیر ساختی و حیاتی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت های تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه ها و جایگاه های سوخت،حمل و نقل عمومی کالا و مسافر برون‌شهری شامل ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی، کرایه خودرو بدون راننده، پارکینگ عمومی،مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی،فروشگاه‌های مواد غذایی، زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها و سبزی فروشی‌ها، میادین میوه و تره‌بار، مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات پروتئینی و خدمات وابسته، مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های لبنی و نانوایی (تولید فراورده‌های نانوایی)، مراکز بهداشتی، درمانی، اورژانس و تامین آمبولانس دولتی و خصوصی و مشاغل مشابه،داروخانه‌ها، مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و داروهای سنتی و بذر است .

همچنین مراکز تهیه، تولید و طبخ مواد غذایی و خوراکی آماده و صرفا بیرون بر (شامل تمام گروه‌های غذایی سرد، گرم، آشامیدنی، بستنی و آبمیوه، خشکبار، شیرینی و مشاغل مشابه)،خدمات اپراتورهای ارتباطی، خدمات الکترونیک و فعالیت‌های پستی، شرکت‌های خدمات اینترنتی (اعم از تامین کنندگان اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی و شرکت‌‎های خدماتی مبتنی بر اینترنت) ،رسانه‌های مکتوب و بر خط و مشاغل مشابه،مراکز نگهداری خدماتی سالمندان، معلولان، جانبازان، مراکز توان‌بخشی و مراقبتی و آسایشگاه‌ها، تعمیرگاه‌های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی، الکترونیکی، رایانه، تاسیساتی، کلیه خدمات فنی و کارواش، فروشگاه‌های انواع قطعات، لوازم یدکی، الکتریکی، الکترونیکی، صیادی، کشاورزی و تاسیساتی و سایر ملزومات مورد نیاز تولید،فروشگاه‌های انواع مصالح ساختمانی از قبیل گچ، سیمان، سرامیک، لوله و اتصالات)، محصولات فولادی (آهن و آلومینیوم) و پاساژهای تخصصی نظیر لاستیک، قطعات یدکی، آهن‌آلات، کامپیوتر (به استثناء پوشاک، کیف، کفش و موبایل) و آهن‌آلات،کارگاه‌های صنعتی و ساختمانی (مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن)،چاپخانه ها،لیتوگراف، تایپ و تکثیر و دفاتر فنی مرتبط، دفاتر آگهی تبلیغاتی، فروشندگان کاغذ و مقوا،خشکشویی‌ها ،مراکز فروش عینک‌های طبی،فروش گل و گیاه تزیینی و طبیعی در فهرست گروه یک هستند.

طی روزهای گذشته بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا موج پنجم همه گیری ویروس کرونا آغاز شده است و برای کنترل آن بار دیگر محدودیت های تردد در کشور اعمال می شود.

اکنون سه شهرستان تابعه استان البرز قرمز تیره ، سه شهرستان قرمز و یک شهرستان نارنجی است.

رعایت فاصله اجتماعی ، استفاده از ماسک و موادضدعفونی کننده و ماندن درخانه ها از مهمترین توصیه ها برای مهار کرونا است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا