اخبار

شنوایی سنجی بیش از ۱۵ هزار نوزاد در البرز

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: در استای پیشگیری از بیماری ها و ارتقای سطح سلامت نوزادان و کودکان، امسال ۱۵ هزار و ۹۴۶ نوزاد در این استان مورد شنوایی سنجی قرار گرفته اند.

شنوایی سنجی  بیش از ۱۵ هزار نوزاد در البرزبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ اسدالله حیدری گفت: طبق بررسی ها از  هر یک هزار نوزاد بین  یک تا 3 نوزاد آنها دچار کم شنوایی هستند که طرح غربالگری به کمک سلامت آنها خواهد آمد.

مدیرکل بهزیستی البرز گفت: با توجه به اینکه یادگیری کودکان از طریق شنیدن و برقراری ارتباط با محیط اطراف است، بنابراین ناشنوایی و کم شنوایی یک اختلال پنهان بوده که والدین در دوران اولیه سن کودک متوجه این نقض نمی شوند.

حیدری افزود: نوزاد کم شنوا بسته به میزان و نوع مشکل کم شنوایی با دشواری‌هایی در گفتار و زبان روبرو خواهد شد؛ بنابراین کم شنوایی ممکن است، زبان آموزی را تحت الشعاع قرار دهد.

وی تاکید کرد: کشف زود هنگام کم شنوایی پیش از سه ماهگی  و ارایه خدمات لازم پیش از  ۶ ماهگی به نوزاد و خانواده او ضروری است، چرا که بهترین زمان معاینه بدو تولد تا یک ماهگی است.

اکنون برنامه غربالگری شنوایی در ۹ پایگاه بیمارستانی، یک پایگاه در اداره بهزیستی، ۲ پایگاه در مرکز بهداشت و یک پایگاه مستقل در استان البرز انجام می شود.

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا