پنجشنبه , 30 فروردین 1403

خانواده ها برای بازگشایی مدارس همکاری کنند

نورعلی عباسپور روز چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگارایرنا درکرج اظهارداشت: آموزش حضوری مطالبه بسیاری از خانواده ها و دانش آموزان که می بایست به صورت تدریجی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: براساس گزارش مدارس بیش از ۵۰ درصد خانواده ها و دانش آموزان موافق بازگشایی مدارس و آموزش حضوری دانش آموزان هستند.

وی بیان داشت: به دلیل مشکلات روحی و روانی بوجود آمده ناشی ازمدرسه نرفتن دانش آموزان وهمچنین سختی فرآیند تعلیم و تربیت درفضای مجازی آموزشی بویژه در دوره ابتدایی که وقت بسیاری ازوالدین را به خود اختصاص داده است از جمله دلایل علاقمندی دانش آموزان و والدین را برای آموزش حضوری تشکیل می دهد.

عباسپور با اشاره به اینکه دستورالعمل بازگشایی مدارس براساس ستاد ملی کرونا ازسوی وزارتخانه به استانها ابلاغ شده است، اضافه کرد: نظرمشاوران آموزشی و تربیتی برجسته کشور و  روانشناسان همانند بسیاری از خانواده ها در زمینه بازگشایی مدارس و آموزش حضوری است.

وی تصریح کرد: بسیاری ازمشاوران و روانشناسان فعال در حوزه تعلیم و تربیت نظر بر جبران خلاء آموزشی و تربیتی ناشی از شیوع ویروس کرونا که منجر به آموزش حضوری دانش آموزان درمدارس شد، را دارند.

وی با بیان اینکه تا کنون بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان واکسینه شده اند،عنوان کرد: برای مشارکت جویی خانواده ها در زمینه آموزش حضوری و همچنین آماده سازی مدارس براساس پروتکل های بهداشتی و نظارت برآن نیازمند همراهی اعضای انجمن اویا و مربیان دراستانها هستیم.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: اکنون مدارس در حال تدارک بازگشایی هستند که دراین راه انجمن های اولیا نیز کمک می کنند تا نگرانی خانواده ها برای حضور فرزندانشان درمدارس کاهش یابد.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش برای حضور دانش آموزان در مدارس دراین شرایط کرونایی نیاز به مشارکت شهرداری ها، دستگاه های اجرایی، خیرین و حتی والدین دارد تا بیش ازاین عرصه تعلیم و تربیت آسیب نبیند.

عباسپورخاطرنشان کرد: امسال برنامه های هفته پیوند مدارس نیز با شعار” همراهی با اولیا وهمکاری با مربیان” و با رویکرد بازگشت به مدرسه سازماندهی شده است.

۱۰ مرکز جامع خدمات مشاوره خانواده

عباسپور دربخش دیگری از این گفت و گو به راه اندازی نخستین مرکز جامع  راهنمایی، مشاوره و آموزش های تخصصی خانواده پیوند دراستان البرز پرداخت و گفت: وزارت آموزش و پرورش ازاین مراکز به دلیل نیاز جامعه هدف آموزش و پرورش به آن حمایت می کند.

وی افزود: تا کنون این مرکز در ۱۰ استان کشور فعال شده که ۴۰۰ مرکز مشاوره پیوند را تحت پوشش خود دارند.

وی با بیان اینکه سالانه ۲۰۰ هزار نفر از خدمات راهنمایی و مشاوره تخصصی مراکز پیوند بهره مند می شوند،افزود: مشکلات جامعه از جمله طلاق که بسیاری از دانش آموزان ازپیامدهای آن آسیب می بینند، دیگر با روش سنتی قابل حل نسیتند و نیاز به مشاوره تخصصی و برنامه ریزی جامع دارند.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: حل مسائل خانواده تنها بر عهده آموزش و پرورش نیست، بلکه تمام ارگان‌های دیگر هم باید در حل معضلات ایفای نقش کنند.

وی یادآورشد: خانواده ها در شرایط کنونی نسبت به آموزش و پرورش فرزندان خویش باید حساس تر شوند  و به ارتباط تنگاتنگ خانواده ها و مدارس نگاه جدی داشته باشند.

عباسپوربیان داشت: خانه و مدرسه هر ۲ در آموزش و تربیت دانش آموزان نقش مهمی دارند لذا با تشکیل انجمن اولیا و مربیان در مدارس در واقع زمینه همدلی و همراهی اولیا و مربیان شکل می گیرد که این مهم موجب پیشرفت تحصیلی و تربیتی دانش آموزان می شود.

وی تاکید کرد: هداف انجمن اولیا و مربیان توسعه مشارکت اثربخش اولیا و مربیان، ایجاد هماهنگی و همسویی بین روش های تربیتی خانه و مدرسه است.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …