شنبه , 29 اردیبهشت 1403

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| کاهش مرگ و میر در ۲۷ استان/ افزایش نگرانی‌ها از شیوع پیک جدید + نقشه و نمودار

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که در هفته اول شهریورماه نسبت به هفته آخر مردادماه، موارد مرگ و میر در 27 استان و بستری بیماران کووید19 در 30 استان روند کاهشی داشته است.

گزارش مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در مورد هفته 132 همه گیری کرونا مصادف هفته اول شهریورماه 1401 نشان می دهد که موارد ابتلا به کووید19 شامل بستری و سرپایی از 28 هزار و 181 مورد در هفته اول مردادماه به 14 هزار و 926 مورد در هفته اول شهریورماه رسیده است.

بنا بر این گزارش، در هفته اول شهریورماه تعداد موارد بستری جدید سه هزار و 537 مورد، تعداد موارد مرگ و میر 327 و تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده 11 هزار و 389 مودر بوده که این آمار در هفته گذشته به ترتیب، 6 هزار و 104 مورد بستری جدید، 430 مورد مرگ و میر و 22 هزار و 77 مورد سرپایی مثبت شناسایی شده بوده است.

براساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت دیروز اگرچه برای سومین روز متوالی روند نزولی نرخ ابتلای روزانه ثبت شده است اما واقعیت نگران کننده اینجاست که هرچه نرخ ابتلا روند سیر نزولی به خود گرفته ظاهرا هموطنان نیز نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز بی‌تفاوت‌تر شده‌اند.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان در شرایط فعلی که خوشبختانه روند نزولی برای چند روز متوالی ادامه دار شده اتفاقاً لازم است هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دقت نظر بیشتری داشته باشند تا شرایط به تثبیت رسیده و مسئولان مربوطه با درنظر گرفتن آمارهای رسمی بتوانند رسماً عبور از پیک هفتم را هم اعلام کنند.

این گروه تاکید می‌کنند شرایط فعلی که هنوز شعله‌های زیر خاکستر همه‌گیری کرونا محسوس است نباید به دلیل سیر نزولی آمارها موضوع رعایت پروتکل‌ها و البته تکمیل فرآیند واکسیناسیون را فراموش کنیم و تاجای ممکن باید با دقت نظر بیشتر زمینه تثبیت شرایط را فراهم کنیم تا با کمترین هزینه ممکن از پیک فعلی با فعالیت زیرسویه‌های اومیکرون عبور کنیم.

در جدیدترین اطلاعیه وزارت بهداشت شاهد کاهش تعداد شهرهای با وضعیت قرمز در کشور از 64 به 8 شهر‌ و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 163 به 116 شهر و افزایش تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 207 به 302 و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از 14 به 22 شهر هستیم که این روند نشان از بهبود وضعیت کرونایی ایران دارد.

در هفته گذشته وضعیت کرونایی استان‌ها چگونه بود؟

‌در استان ایلام‌ روند بستری ایستا شده است و موارد فوت کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بالاتر و میزان مرگ‌ومیر استان به متوسط کشور تنزل کرده است. در خراسان جنوبی موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در خراسان شمالی ‌روند بستری و فوت استان کاهش یافته است. در کهگیلویه و بویر احمد ‌ روند بستری کاهش یافته و فوت استان ایستا بوده است. در چهارمحال و بختیاری موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در سمنان روند بستری و فوت استان کاهش یافته است. در آذربایجان غربی ‌موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در کرمانشاه‌ موارد بستری کاهش یافته است. در قم موارد بستری و فوت استان کاهش نشان می‌دهد. در لرستان موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در اردبیل ‌روند بستری و فوت استان کاهش یافته است. در یزد موارد بستری استان کاهش یافته و فوت ایستا بوده است. ‌در همدان‌ موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در گیلان موارد بستری روند نزولی داشته و فوت استان ایستا بوده است. در آذربایجان شرقی ‌موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در مرکزی روند بستری و موارد فوت استان کاهش یافته است. در قزوین موارد بستری و فوت استان روندی کاهشی داشته است. در گلستان موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. میزان بروز بستری و مورتالیتی استان از متوسط کشور کمتر است. در بوشهر موارد بستری کاهش و فوت استان افزایش داشته است. در مازندران موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در هرمزگان موارد بستری کاهش ‌یافته است. در اصفهان روند بستری کاهش یافته و موارد فوت روندی ایستا داشته است. در زنجان روند بستری و فوت کاهش یافته است. در خراسان رضوی روند بستری و موارد فوت نزولی بوده است. در البرز در هفته اخیر روند بستری و موارد فوت استان کاهش یافته است. در خوزستان ‌موارد بستری کاهش ‌یافته است. در فارس‌ موارد بستری و فوت استان کاهش نشان می‌دهد. ‌در کردستان موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است.

استان سمنان/شیوع کرونا سیر نزولی به خود گرفت

آن‌گونه که حجت‌الله یحیایی گفته است؛ آمارهای روزهای اخیر نشان می‌دهد که تب تند کرونا در استان سمنان فروکش کرده و گذر از پیک هفتم در صورت رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم محتمل به نظر می‌رسد.

وی با اشاره به روند شیوع کرونا در نقاط مختلف استان سمنان افزوده است: روند کاهشی در شیوع کرونا در همه شهرستان‌های استان سمنان مشاهده می‌شود و البته این روند به شرطی پایدار خواهد بود که مردم بیش از گذشته نکات بهداشتی را رعایت کنند؛ چراکه کمترین عادی انگاری می‌تواند منجر به خیز دوباره ویروس منحوس شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز ضمن تأیید روند نزولی ابتلا به کرونا در جمعیت زیرپوشش این دانشگاه تصریح کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی تکمیل و تزریق دوره های واکسیناسیون کرونا عدم حضور در تجمعات و زدن مو از جمله مواردی است که می تواند در شیعه کرونا حفظ سلامت مردم کمک کند.

دکتر کامران قدس با بیان اینکه کارشناسان بهداشت و درمان بر تزریق مرحله یادآور واکسن کرونا تاکید دارند افزود: از این رو لازم است که پیش از اغاز فصل سرما که احتمال ورود به پیک جدید کرونا وجود دارد؛ مردم نسبت به تزریق دوز یادآور واکسن کرونا اقدام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز با اشاره به روند کاهشی کرونا در شهرستان‌های شاهرود و میامی افزود: در 10 روز گذشته در میزان ابتلا به کرونا در دو شهرستان شرقی استان سمنان، روندی کاهشی مشاهده می‌شود.

حسین شیبانی با اشاره به اینکه با استمرار این روند کاهشی از امروز تعداد بیماران کرونایی بستری در شاهرود و میامی به کمتر از 20 نفر رسیده است گفت: بر اساس آمارها، روند کاهشی ابتلا به کرونا بسیار ملایم بوده و بیم بازگشت شرایط پیک در صورت عدم رعایت مردم می‌رود.

وی با اشاره به درپیش بودن فصل سرما و البته آغاز فعالیت مدارس، بر لزوم تزریق دوز یاداور واکسن کرونا از سوی مردم تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، اگرچه میزان مبتلایان به کرونا ناخوانده کاهشی دارد اما عدم رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند آتش زیر خاکستر را دوباره شعله ور کند از این رو همه باید علاوه بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی، نسبت به تزریق دوز یادآور واکسن کووید 19 اقدام کنند.

خراسان رضوی‌/ 32 درصد ‌بیماران بستری ‌در بخش‌ مراقبت ویژه هستند

محمد پهلوان کاشی رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس،اظهارداشت: در حال حاضر 226 بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که 69 نفر از این تعداد در بخش های مراقبت ویژه قرار دارند.

وی با بیان  اینکه در  مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز 175 بیمار مبتلا یا مشکوک در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری هستند که 62 نفر از این بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه تحت مراقبت قرار دارند خاطرنشان کرد: در شرایط حال حاضر بهترین راهکار در جلوگیری از ابتلا به نوع شدید بیماری کرونا، واکسیناسیون است و از عموم گروه‌های هدف درخواست می‌شود نسبت به این مهم توجه لازم را داشته باشند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در شبانه روز گذشته 82 بیمار مشکوک و یا مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند که 72 نفر از این تعداد متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.

پهلوان با بیان اینکه طی یک روز گذشته 459 نفر به صورت سرپایی به مراکز خدمات جامع سلامت منتخب کرونا و یا اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه کردند گفت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و واکسیناسیون مهمترین عامل در خروج از موج هفتم کرونا و کنترل همه گیری محسوب می‌شود.

استان کرمان/ بستری 84 بیمار در بیمارستان‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از  12 شهریور، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از 7 مورد به صفر کاهش یافته و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی همچنان 9 شهر است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 7 شهر به 14 شهر رسیده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

بر اساس آخرین به روز رسانی‌های رنگ بندی کرونایی وزارت بهداشت، شهرستان‌های بردسیر، راور، زرند، سیرجان، کرمان، کوهبنان و نرماشیر که در هفته قبل در لیست شهرهای بسیار پرخطر استان کرمان قرار داشتند، خوشبختانه از وضعیت قرمز کرونایی بیرون آمدند و شهرستان‌های بافت، منوجان و رابر همچنان وضعیت نارنجی خود را حفظ کرده‌اند و شهرستان‌های جیرفت، راور، زرند، سیرجان، کرمان و کوهبنان نیز به آنها پیوسته‌اند؛ شهرستان‌های ارزوئیه، انار، بردسیر، بم، رفسنجان، رودبار جنوب، ریگان، شهربابک، فاریاب، فهرج، قلعه گنج و کهنوج، نرماشیر و عنبرآباد نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19، تا روز گذشته، اظهار داشت: 26 مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد 21 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، یک مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و چهار مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 84 نفر است، گفت: در 24 ساعت گذشته موردی از فوت به دلیل ابتلا به کرونا گزارش نشده و مجموع جانباختگان کرونا در استان همچنان 5 هزار و 808 نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان واکسن تزریق شده جمعیت بالای 12 سال در استان کرمان را 2 میلیون و 360 هزار و 85 دوز واکسن تزریق شده نوبت اول، 2 میلیون و 95 هزار و 401 دوز واکسن تزریق شده نوبت دوم، 929 هزار و 839 دوز واکسن تزریق شده نوبت سوم و 97 هزار و 291 دوز واکسن تزریق شده نوبت چهارم است.

استان کهگیلویه و بویراحمد/ 27 درصد تست‌های کرونا مثبت شد

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از کرونا در استان گزارش شده و شمار قربانیان این بیماری به1147 نفر رسیده است.

محمد غلام نژاد افزود: هم اکنون 57 بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 13 نفر مبتلای قطعی و 6 نفر از این بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی با اشاره به آزمایش‌های انجام شده در 24 ساعت گذشته، تصریح کرد: از 161 نمونه دریافت شده از آزمایشگاه‌های استان شامل تست‌های پی سی آر ورپید تست، 27درصد موارد مثبت بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه آمار مبتلایان به بیماری کرونا در استان روزانه در حال افزایش است گفت: پیش بینی می شود طی روز‌های آینده آمار بیماران بدحال و مرگ‌های ناشی از کرونا در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یابد.

استان همدان/ یک بیمار جان باخت

علیرضا توقیری سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: با فوت یک بیمار دیگر در 24 ساعت گذشته، آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در استان همدان به 3 هزار و 395 نفر رسید.

وی با بیان اینکه دیروز 27 بیمار با علائم مشکوک و قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند، تصریح کرد: در حال حاضر 207 بیمار تنفسی و مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه دیروز 483 بیمار تنفسی با علائم مشکوک به کرونا به اورژانس بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مراجعه کردند، گفت: خطر کرونا همچنان در کمین همه گروه‌های سنی است.

توقیری از بستری هشت بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها خبر داد و افزود: تاکنون 149 هزار و 499 نفر در استان همدان به ویروس کرونا مبتلا شدند.

وی درباره وضعیت رنگبندی کرونا در شهرستان‌های استان، تصریح کرد: شهرستان تویسرکان در وضعیت آبی، شهرستان‌های بهار، نهاوند، ملایر، همدان و اسدآباد در وضعیت زرد و رزن، درگزین، فامنین و کبودرآهنگ نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

استان اصفهان/ 127  بیمار ‌جدید ‌شناسایی شد‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و 536 هزار و 642 مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 513 هزار و284 نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی افزود: موارد نمونه گرفته شده در 24 ساعت گذشته (احتمالاً بیمار) 487 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی 127 مورد و 3 مورد فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است .

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  با بیان اینکه 215 هزار و 593 نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها 216 نفر است و تعداد بیماران بستری 24 ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی  اصفهان 44 نفر است که از این تعداد 34 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

عقدک ادامه داد: 11 هزار و 943 نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار و 890 نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

کاشان/ 5 بیمار جدید در منطقه شناسایی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، در آخرین بروزرسانی شرایط کاشان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد و این موضوع نشان از آن است که شرایط کرونایی در منطقه بهبود پیدا کرده است در حالی که آران و بیدگل در وضعیت آبی قرار گرفته است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته دو بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: یک بیمار در کاشان بستری شدند که 65 و 78 سال سن دارند و در شهرستان آران و بیدگل نیز بیماری بستری نشده است.

وی با بیان اینکه 11 بیمار حاد تنفسی در شهرستان کاشان بستری شده است، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز سه بیمار در بیمارستان این شهرستان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شده است و در مجموع 14 بیمار حاد تنفسی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدکل بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تاکنون سه بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری در بخش مراقبت ویژه بستری  هستند، ابراز داشت: خوشبختانه موارد فوتی در منطقه طی 24 ساعت گذشته در منطقه کاشان به ثبت نرسیده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به پنج مورد رسید، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 209 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 969 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی با بیان اینکه تاکنون دز نخست ویژه افراد پنج سال به بالا 78.15 درصد جامعه هدف تزریق کردند، تاکید کرد: 71.38 درصد از جامعه هدف افراد بالای پنج سال نیز دز دوم واکسن کرونا خود را تزریق کردند اما نوبت سوم در جامعه هدف بالای 18 سال به 36.65 درصد می‌رسد و 9 هزار و 962 دز چهارم نیز تاکنون تزریق شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

آذربایجان‌غربی/ یک فوتی در شبانه روز گذشته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی گفت: در شبانه روز گذشته 24 بیمار جدید کرونایی در استان شناسایی شد.

محمدامین ولیزاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته، 78 بیمار دارای علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان آذربایجان‌غربی بستری شده‌اند که از این تعداد 24 نفر بیمار قطعی کرونایی هستند.

وی افزود: تعداد مبتلایان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، به 365 هزار و 166 نفر رسیده است. هم اکنون 34 نفر در بخش آی سی یو بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: در شبانه روز گذشته 1 نفر به تعداد فوتی‌های کرونا در استان افزوده شده که با این تعداد، کل فوتی‌های کرونا از ابتدا تاکنون به 7 هزار و709  نفر رسید.

استان بوشهر/ کاهش بیماران بستری در بیمارستان‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کاهش بستری‌های کرونایی خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر 45 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که نسبت به هفته گذشته بیش از 60 درصد کاهش یافته است.

وی بیان کرد: طی شبانه‌روز گذشته 20 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده و 29 بیمار کرونایی نیز با حال خوب از بیمارستان‌های استان ترخیص شدند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 6 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان بوشهر تحت مراقبت ویژه قرار دارند و 2 نفر در وضعیت حاد این بیماری هستند.

ملکی‌زاده با اشاره به فوت یک بیمار کرونایی در استان بوشهر افزود: تعداد جان‌باختگان کرونا در استان بوشهر به 2 هزار و 222 نفر رسید.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر خاطرنشان کرد: تعداد کل مبتلایان به کرونا از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون 108 هزار و 427 نفر ثبت شده است.

گزارش در حال تکمیل

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …