پنجشنبه , 4 مرداد 1403

بانه شهری با جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر/ زیارتگاه «پیرمراد» میزبان خیل انبوه عاشقان + تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسینم از سنندج، هر ساله زمانی که به پایان سال نزدیک می‌شویم بحث سفر میان خانواده‌ها گرم می‌شود، در این میان انتخاب مکان سفر یکی از اصلی‌ترین این بحث‌ها است که وجود جاذبه‌های گردشگری و هم‌خوانی این جاذبه‌ها با سلیقه افراد می‌تواند در انتخاب مکان سفر نقش اصلی را ایفا کند.

بانه از شهرهای غربی استان کردستان است که تنها چند کیلومتر با کشور عراق فاصله دارد و در سال‌های اخیر به قطب گردشگری استان تبدیل شده و سالانه میزبان میلیون‌ها مسافر و گردشگر از سراسر ایران اسلامی است.

کوه‌های سرسبز و بلندقامت بانه از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند، دوزین و بابوس از جمله کوه‌های بانه هستند و نماد این زیبایی را می‌شود در کوه آربابا این شهر یافت، کوهی که از شهرت زیادی هم برخوردار است، شهر بانه هم در دامنه آن بنا شده است.

بانه همچنین دارای سه قرآن تاریخی است که به‌همت اداره میراث فرهنگی در سال‌های اخیر مرمت شده‌اند، این قرآن‌ها در روستاهای شوی و نجنه و هفت‌تاش قرار دارند و هم‌اکنون برای بازدید و زیارت علاقه‌مندان به آثار تاریخی و مذهبی در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

 زیارتگاه پیرمراد نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری بانه است که در دامنه کوه آربابا بنا شده است و در سال‌های اخیر هم با بهبود سازی فضای اطراف این مقبره متبرک توسط مسئولان سبب شده هرروز میزبان عاشقان خاص خود چه از داخل و چه خارج از بانه باشد.

بانه همچنین میراث‌دار یکی از قدیمی‌ترین صنایع کردستان است، صنعت شالبافی که در واقع شهر آرمرده مهد این هنر زیبا و اصیل کُردی به حساب می‌آید و هنوز هم بیش از 40 مغازه و کارگاه کوچک مشغول این حرفه هستند و قرار است در سال‌های آتی با بهره‌برداری از کارگاه بزرگ آموزشی این هنر در آرمرده گام بزرگی در راستای حفاظت از آن برداشته شود.

روستای شوی بانه و همچنین منطقه سرسبز نجنه هم از روستاهای گردشگرپذیر بانه است که می‌تواند در فراهم کردن لحظات خوب برای مسافران بسیار تأثیرگذار باشد.

این شهر دارای مناطق نمونه گردشگری دیگری هم هست که پارک دکانان، منطقه سورین، روستای بویین، چشمه آب‌گرم سالوک و دریا‌چه طبیعی الوت از جمله این موارد است که هرکدام در نوبه خود از زیبایی و صفای خاصی برخوردار هستند.

اما در این میان نمی‌شود از بانه سخن به میان آورد و به پاساژهای لوکس و فروشگاه‌های بزرگ آن اشاره نکرد، در بانه بیش از 70 پاساژ وجود دارد که می‌توان گفت به اولین جاذبه گردشگری این شهر تبدیل شده است.

 

قیمت پایین اجناس کنار تنوع بسیار زیاد آنها از مهم‌ترین ویژگی‌های اجناس ارائه شده در پاساژهای شهر بانه است.

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …